کد خبر: 183575
یادداشت اتاق خبر24:

تشکیل کمیته مردمی نظارت بر وعده منتخبین مجلس

ثبت نام نامزدهای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی پایان یافت و نزدیک به 14 هزار نفر نام نویسی کردند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

مجلس شورای اسلامی 290 نمانده دارد که چهارده هزار ثبت نام کننده پس از تأیید صلاحیت ها و غربالگیری که از سوی ستاد انتخابات کشور و در نهایت شورای نگهبان انجام خواهند داد، به رقابت می پردازند.

مجلس شورای اسلامی همواره دارای دو فراکسیون اقلیت و اکثریت بوده است و در طول 40 سال از انقلاب یا اکثریت با اصولگرایان بوده یا اصلاح طلبان، هر چند سیستم انتخاباتی در ایران و نظامی سیاسی آن پارلمانی نیست بلکه جمهوری است، اما جریان های سیاسی و احزاب در انتخابات همواره نقش داشته اند.

پرتعدادی ثبت نام کنندگان و اقبال و استقبالی که از انتخابات مجلس شورای اسلامی شده نمی تواند ملاک مناسبی برای نامزدهایی باشد که خود را به مردم معرفی کرده و خواهند کرد.

متأسفانه در روند ثبت نام اولیه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و حتی ریاست جمهوری هر فردی می تواند اقدام کند و به همین خاطر است که تعداد داوطلبان از انچه که تصور می شود بسیار بیشتر است.

حتی آنهایی که پیش از این نماینده مجلس شورای اسلامی بوده و یک یا دو دوره از نمایندگی کنار رفته اند، برای ثبت نام اقدام می کنند در حالی که همین افراد کارکرد و کارنامه نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارند و اگگر قرار بر تأثیر گذاری و کار مضاعف و  پر لاش بود، آنها باید در زمان نمایندگی خود انجام می دادند که ان شاالله انجام داده اند.

بازگشت چنین افرادی برای ورود به مجلس شورای اسلامی با چه انگیزه ای صورت گرفته است؟! نکته ای است که آنها باید در صورت تأیید صلاحیت درباره آن به مردم توضیح دهند.

در ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی که دوم اسفند ماه سال جاری برگزار میشود، اسم ها و چهره ها آمدند اما رسم ها  برنامه ای از سوی نامزدهایی که بیشتر آنها به دو جریان سیاسی کشور متصل هستند دیده نمی شود.

شاید هنوز برای این مقوله زود باشد، اما همین اندازه که در زمان ثبت نام خود سخن گفتند، نشان می دهد که برنامه و ایده خاصی در ذهن ثبت نام کنندگان دیده نمی شود.

همه می دانند که اکنون زمان کار و تلاش همراه با ایده و فکر است، تا بتوان شرایطی که دولت تدبیر و امید به وجود آورده بهبود بخشد.

مجلس کنونی ناکارآمدی خود را نشان داده است چرا که بازی جریان های سیاسی در این دوره از مجلس و ضعفی که بسیاری از نمایندگان آن دارند، هیچ نشانه ای از عملکرد مناسبی که با رضایت مردم همراه باشد ندارد.

مردم به خوبی متوجه شده اند که در دروه پیشین انتخابات مجلس شورای اسلامی و حتی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب درستی انجام ندادند و باید در این دوره سعی داشته باشند تا افرادی را وارد مجلس شورای اسلامی کنند که گرهی از مشکلات کشور بگشایند.

مردم باید پس از رأی دادند و انتخاب کردن نامزدهایی که حمایت می کنند، پیگیری های پس از انتخابات نیز داشته باشند، کار مردم با رأی دادن به یک نماینده یا یک رئیس جمهور پایان نمی یابد بلکه آغاز مسئولیت و وظیفه سنگین تر دیگری است که در طول مسئولیت نماینده یا رئیس جمهور بر دوش مردم است.

یکی از مهمترین و اساسی ترین مسئولیت هایی که مردم بر دوش خود دارند پیگیری وعده هایی است که منتخبین به آنها داده اند.

همواره پس از برگزیده شدن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس شورای اسلامی، منتخبین وعده هایی که به مردم داده اند و بر اساس همان وعده ها مردم به آنها رأی داده اند فراموش می کنند و این فراموشی، مردم را ناخرسند می کند.

مناسب خواهد بود که از سوی مردم یک کمیته پیگیری وعده ها، برنامه ها و ایده هایی که نامزده ها به مردم داده اند تشکیل شود و پس از مستقر شدن منتخبین بر عملکرد آنها نظارت داشته باشد.

در صورتی که نماینده اس یا رئیس جمهوری وعده های خود را فراموش کرد یا از ایده ها و برنامه هایی که ارائه داده بود و بر اساس همان ها رأی آورده بود، کمیت مردمی آنها را پیگیری کند، رسانه ها را به جریان بیندازد و گزارش های تخلف را به مقامات ارشد و دستگاه هایی که وظیفه رسیدگی به این موضوع را دارند ارائه دهد و خواهان پیگیری موضوع شود.

چنین رویه ای حتی باعث میشود تا هر فردی برای ثبت نام اقدام نکند چرا که باید پاسخگو باشد و در صورت تخلف از وعده ها عواقب حقوقی و قضایی نیز دامن نماینده یا رئیس جمهور بد عهد را بگیرد.

قدر مسلم این حق مردم است به کسی که رأی داده اند از او بخواهند پاسخگو باشد و شفافیت را در عملکرد خود پیشه راه مسئولیت نماید چنین رفتاری از انحراف و تخلف مسئول جلوگیری خواهد کرد.