کد خبر: 183567

آیا عربستان می‌کوشد آمریکا را علیه ایران مهار کند؟

پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به بررسی علت طرح ادعایی عربستان و امارات برای «مذاکره با ایران و کاهش تنش‌ها در منطقه» پرداخت.
اتاق خبر 24

پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست در مطلبی با مطرح کردن این ادعا که کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس در تلاش هستند آمریکا را از تقابل با ایران بازدارند، نوشت: این هفته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه عربستان سعودی مدعی است به منظور کاهش تنش در منطقه، گفت‌وگو‌های مخفی را با جمهوری اسلامی برگزار کرده است. ریاض در حالی چنین ادعایی کرده که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا همچنان به دشمنی و اعمال فشار بر ایران ادامه می‌دهد، اقدامی که خطر افزایش بهای جهانی نفت را به دنبال دارد.

بسیاری از کارشناسان در ابتدا تصور می‌کردند عربستان سعودی و امارات متحده عربی درصدد تشدید تنش با ایران و رویارویی نظامی با این کشور هستند و اقدامات آن‌ها علیه تهران ممکن است آمریکا را به یک درگیری منطقه‌ای جدید سوق دهد. اما ریاض و ابوظبی به روشن شدن آتش جنگ میان ایران و آمریکا تمایلی ندارند، چرا که بسیاری از کشور‌های عربی نسبت به جنگ با ایران موضع دوگانه اتخاذ کرده و مردد هستند.

چگونه چنین وضعیتی به وجود آمد؟

زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران به صورت یکجانبه کناره گیری کرد، بسیاری از کارشناسان سیاسی این اقدام آمریکا را مقدمه جنگ تلقی کردند. اقدامات عربستان سعودی احتمال جنگ را افزایش داد. سران سعودی که از رفتار دولت پیشین آمریکا با ایران ناامید بودند، از موضع تهاجمی ترامپ خرسند شدند.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نیز با افزایش تنش‌های منطقه‌ای موضع تهاجمی نسبت به ایران نشان داد. در همین حال، بسیاری از کشور‌های عربی منطقه با عربستان و امارات همراه شدند تا آمریکا را به جنگ علیه ایران سوق دهند. یک درگیری کوچک ممکن بود به یک بحران عظیم تبدیل شود و آمریکا با اعمال فشار حداکثری بر ایران، گزینه نظامی را رد کرد.

عربستان و امارات دو متحد نزدیک آمریکا هستند و واشنگتن برای تثبیت بازار‌های انرژی خود به این دو کشور احتیاج دارد که با بازگرداندن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، این نیاز در دولت ترامپ افزایش یافت. همچنین از آنجا که ایران یک قدرت بزرگ نظامی و اقتصادی در منطقه است، کشور‌هایی همچون عربستان و امارات آن را تهدیدی برای امنیت خود تلقی می‌کنند؛ بنابراین نهایت تلاش آن‌ها ایجاد آتش جنگ میان واشنگتن و تهران بود.

منبع: خبرآنلاین