کد خبر: 183557

«آری» قاطع انگلیسی‌ها به برگزیت

انگلیسی‌ها با رای دوباره به حزب محافظه‌کار، بر خروج از اتحادیه اروپا تاکید کردند، اما همزمان زمزمه‌های همه‌پرسی جدایی اسکاتلند نیز شنیده ‌می‌شود.
اتاق خبر 24

بامداد روز جمعه گزارش‌هایی مبنی بر پیروزی مجدد محافظه‌کاران انگلیس در انتخابات پارلمانی، منتشر شد. علی‌رغم گره کورِ برگزیت، مردم انگلیس همچنان به وعده‌های بوریس جانسون برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا حساب کردند. به زعم جانسون، پیروزی قاطع حزب محافظه‌کار در انگلیس خود نشان دهنده تایید و تاکید دوباره مردم این کشور بر انجام برگزیت است، چراکه پیشتر حزب کارگر به ریاست جرمی کوربین پیشنهاد برگزاری رفراندوم مجدد را داده بود. جانسون در همان ساعات ابتدایی پیروزی خود به ایراد سخنرانی پرداخت و با تاریخی‌خواندن پیروزی‌اش در انتخابات سراسری، گفت: «به‌نظر می‌رسد که به این دولت محافظه‌کار، حکم قدرتمندی برای اجرای برگزیت اعطا شده است».

نخست‌وزیر انگلیس با تاکید بر اینکه اقدامات برای خروج از اتحادیه اروپا را از همان روز جمعه آغاز می‌کند، تصریح کرد: «این چیزی است که اکنون انجام داده‌ایم، و همانطور که نتایج آراء نشان داده، کار را از همین امروز آغاز می‌کنیم».

ذوق‌زدگی آمریکا و صهیونیست‌ها

همزمان ذوق‌زدگی قابل وصفی در میان صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها دیده شد. ترامپ در همان لحظه‌های ابتدایی پیروزی جانسون با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود، ضمن تبریک به جانسون، نوشت: «به بوریس به خاطر این پیروزی بزرگ تبریک می‌گویم! انگلیس و آمریکا اکنون می‌توانند بعد از اجرای کامل برگزیت، آزادانه به انعقاد قرارداد جدید تجاری بپردازند». وی در ادامه نوشت: «این توافق، پتانسیل این را دارد که بسیار بزرگتر و سودآورتر از هر توافق دیگری باشد، پرسود‌تر از توافق‌هایی که انگلیس با اتحادیه اروپا داشته، بوریس برای همه این پیروزی‌ها جشن بگیر»!

رژیم صهیونیستی نیز، که قبل از برگزاری انتخابات بار‌ها در انتخابات انگلیس دخالت و انتقاد‌های جدی‌ای را هم روانه حزب کارگر و جرمی کوربین کرده بود، پیروزی جانسون را تبریک گفت. کاتص، وزیر خارجه صهیونیست‌ها در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «به بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس و همکارم دومینیک راب (وزیر خارجه انگلیس) به خاطر این پیروزی تاریخی تبریک می‌گویم».

ذوق‌زدگی آمریکا و سران صهیونیستی هرکدام به صورت جداگانه‌ای می‌تواند به تفسیر گذاشته شود. ترامپ نه‌تنها از حضور فردی با خصوصیات اخلاقی مشابه به خود خوشحال است، بلکه به تایید دوباره انگلیس بر خروج از اتحادیه اروپا نیز نگاهی مثبت داد، چراکه با این اوصاف انگلیس می‌تواند قرارداد‌های اقتصادی و تجاری خوبی با واشنگتن به امضاء رساند و آمریکا به نوعی جای خالی اتحادیه اروپا را پرکند. اما از نگاه رژیم صهیونیستی، حزب دوست و متحد قدیمی بار دیگر قدرت را در پارلمان بدست گرفت. جرمی‌ کوربین و حزب کارگر به دلیل اظهار نظر‌های ضد صهیونیستی بسیار معروف‌اند. کوربین حتی نسبت به گروه‌های مقاومت منطقه نگاه متفاوتی دارد و هرگز این گروه‌ها را تروریست خطاب نکرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران