کد خبر: 183554
یادداشت اتاق خبر24:

حیف و میل برای ویلموتس و سکوت معترضین

ویلموتس نیامده رفتنی شد، دو بازی و دو باخت تیم ملی ایران مقابل بحرین و عراق دستاورد او در این چند ماه بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اما ویلموتس بلژیکی که زمان کوتاهی را در مربیگری تیم ملی ایران سپری کرد، چقدر دستمزد گرفت؟

همیشه دستمزد مربیان خارجی در ایران به ویژه مربیان تیم ملی فوتابل و حتی باشگاهی رازی بوده است که هنوز بازگو نشده است. در این سال ها که چندین مربی خارجی آمده اند و رفته اند، رقم دقیق و رسمی دستمزد آنها، مزایا، پاداش و هر آنچه که در قرارداد با او گنجانده شده برای مردم روشن نیست.

اشکالی نخواهد داشت که شفافیت در ورزش نیز وجود داشته باشد و مردم بدانند که برای به اختیار گرفتن یک مربی خارجی آن هم برای فوتبال چه هزینه ای به کشور تحمیل می کند.

همه جای دنیا در این زمینه شفاف سازی می شود، نوع قرارداد با مربیان روشن است و برای افکار عمومی بازگو می شود و مردم می دانند که مربی تیم ملی کشورشان یا مربی تیم باشگاهی که هوادار آن هستند، چقدر دریافت کرده و خواهد کرد.

چنین موضوعی از بدیهیات روزگار کنونی است، اگر در این زمینه اطلاع رسانی  شفاف سازی نشود، بدون شک
یک جای کار می لنگد!

چه دلیلی می تواند وجود داشته باشد که وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال از اعلام رسمی دستمزد مربیان تیم ملی طفره می روند؟

ارقام گوناگونی از دستمزد ویلموتس منتشر شده، یکی می گوید 3 میلیون یورو، در خبر دیگر رقم 2 میلیون یورو نوشته شده، سالیانه یک و نیم میلیون دلار یا یورو برای سه سال 3 میلیون دلار یا یورو و خلاصه که همه این ارقام گمان هایی است که به خاطر عدم شفافیت فدراسیون فوتبال در رسانه ها و اکفار عمومی دهان به دهان می چرخد.
هر رقمی که یک مربی خارجی از ایران دریافت می کند، سرمایه ای است که از کشور خارج می شود، آیا اگر بجای ویلموتس یک مربی ایرانی بود و در مسابقه با بحرین و عراق همان مربی ایرانی حضور داشت، نتیجه بدتر از باخت تیم ملی با مربیگری ویلموتس به دست می آمد؟

با طرح موضوع دستمزد به مربیان خارجی که نتیجه مطلوب هم ندارند و تنها حیف و میل سرمایه کشور است، به موضوع دیگری مرتبط می کنیم که در شرایط کنونی منطقه ای و بین المللی بسیار اهمیت دارد.

جمهوری اسلامی ایران توانسته است با صدور انقلاب اسلامی، قلب مردم مسلمان و حتی غیر مسلمان را تسخیر کند.

ایران بدون دخالت مخرب خود توانسته تأثیر انقلاب اسلامی را بر مردم کشورهای اسلامی منطقه بگذارد، دشمنان برای آن که از نفوذ ایران جلوگیری کنند، دلارهای زیادی را خرج کرده اند و می کنند، اما ایران با کمترین هزینه توانسته است آنچنان تأثیری بگذارد که مردم یمن با تأسی از انقلاب اسلامی ایران مقابل زورگویی و تجازو نظامی سعودی ها مقاومت می کنند.

در جای دیگری همچون سوریه نیز مردم، دولت و ارتش این کشور با تأکید و اصرار جمهوری اسلامی ایران مقابل توطئه دشمنان خارجی که اقدام به تأسیس گروه های تروریستی تکفیری وهابی کردند، مقاوت می کنند و ایران نیز در کنار ملت و دولت سوریه قرار می گیرد.

حضور ایران در منطقه و تأثیر گذاری بر روند مداخلات ی که آمریکا در غرب آسیا دارد بی هزینه نیست، هم هزینه مالی دارد و هم هزینه جانی.

اما نتیجه چنین حضوری هر اندازه هم که هزینه داشته باشد، بسیار گران تر از هزینه ها است. ایران توانسته است منطقه را از فروپاشی نجات دهد، فروپاشی که اگر آمریکایی ها می توانستند سیاست های خود را اعمال کند سال های طولانی در غرب آسیا روی آسایش و آرامش دیده نمی شد.

این حضور و هزینه ایران در منطقه برای برخی در داخل کشور ایجاد انتقاد کرد تا جایی که همصدا با آمریکایی ها با ساخت دروغ های بزرگ سعی کردند تا بگویند جمهوری اسلامی ایران میلیاردها دلار از سرمایه کشور را هزینه دخالت در منطقه کرده است!

چنین دروغی زمانی آشکار میشود که آمریکایی ها خود از هزینه های این کشور برای جنگ افروزی پرده بر می دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اردیبهشت ماه امسال در توئیتی نوشته بود؛
«در مورد برنامه زیرساختی آمریکا هیچ چیز آسان نیست، بویژه وقتی که کشور بزرگ ما طی ۱۹ سال گذشته ۷ تریلیون دلار را در خاورمیانه هزینه کرده است، با این حال من به سختی برای طرح (زیرساختی) یک تا دو تریلیون دلار تلاش می‌کنم. (مسئله‌ای که) به شدت ضروری است!»

اعتراض و انتقاد برخی در داخل به خاطر حضور ایران در منطقه و حمایت از دولت ها و ملت هایی که با جمهوری اسلامی ایران همسو هستند، راهبردی است که فهم آن شاید برای حتی برخی خواص هم دشوار باشد، چرا که برخی خواص به این مسئله دامن زدند.

ایران هر اندازه هم در منطقه هزینه کند، سودی که از ان میبرد چندین برابر هزینه است در حالی که هزینه های حیف و میل در کشور بسیار فراتر از هزینه های ایجاد اقتدار منطقه ای برای ایران است.

یک نمونه کوچک که به تازگی اتفاق افتاده و برای مردم نیز ناآشنا نیست و بارها تکرار شده، قرارداد با مربی خارجی برای تیم ملی فوتبال است.

چرا آنهایی که در اعتراض و انتقاد به سیاست منطقه ای ایران یقه پاره میکردند، در انتقاد از حیف و میل میلیاردی در فوتبال آن هم به مربی خارجی صدایشان در نمی آید؟!

قرارداد میلموتس برمربی تیم ملی فسق شد و فسق ایران قرارداد بیش از 2 میلیون یورو به ایران تحمیل کرد، او تنها 6 ماه مربی تیم ملی ایران بود. گفته شده است که دستمزد این نربی بلژیکی را یکی از شرکت های شستا متعلق به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده است.

هزینه جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه، امنیت آفرین و مقتدرانه است، اما حیف و میلی که چنین در فوتبال می شود، تضعیف کننده، اما مدعیان هیچگاه نسبت به اینگونه اقدامات که کم هم نیست، واکنش نشان نمی دهند.

مردم باید در جریان چنین تصمیماتی باشند تا تحت تأثیر برخی که علیه سیاست ایران در منطقه سیاه نمایی می کنند قرار نگیرند و بدانند که امنیت کشور به حضور ایران در منطقه بستگی دارد.