کد خبر: 183545

شروط تعطیلی مدارس به خاطر بیماری آنفلوانزا چیست؟

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از رصد لحظه به لحظه وضعیت بیماری آنفلوانزا در مدارس سراسر کشور و ارائه توصیه های لازم در خصوص پیشگیری و درمان این بیماری خبر داد.
اتاق خبر 24

مهرزاد حمیدی با اشاره به شیوع بیماری آنفلوانزا در برخی استان‌ها اظهارکرد: با شیوع این بیماری از اول آذرماه در کشور، دستورالعمل مراقبت بیماری آنفلوانزا در مدارس، مهدکودک‌ها، کودکستان‌ها و سایر مراکز آموزشی با همکاری وزارت بهداشت، تهیه و به استان‌ها ارسال شد.

وی از بارگذاری دستورالعمل مراقبت بیماری آنفلوانزا در پورتال این معاونت علاوه بر ارسال آن به استان‌ها خبر داد و افزود: این بیماری حاد تنفسی به شدت واگیردار است و به وسیله چند ویروس از جمله h1n1 و h2n3  در مناطق مختلف جهان از جمله ایران مشاهده شده است.

حمیدی تصریح‌کرد: تب، سرفه، گلودرد، بدن درد، سردرد، لرز و خستگی از علائم این بیماری است لذا دانش‌آموزان با مشاهده این علائم بهتر است به پزشک مراجعه کنند و از خوددرمانی پرهیز کنند.

وی ادامه داد: استفاده از لوازم شخصی، مایعات گرم، استامینوفن ساده و استراحت در منزل از جمله توصیه‌هایی است که بیماران باید رعایت کنند.

هیچ مدرسه‌ای بدون اخذ تأییدیه نباید تعطیل شود

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش درباره تعطیلی برخی مدارس به واسطه شیوع این بیماری در بین دانش‌آموزان خاطرنشان‌کرد: هیچ مدرسه‌ای نباید بدون اخذ تأییدیه از ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و نیز هماهنگی با استانداری تعطیل شود.

وی ادامه داد: در صورتی که 15 درصد یک کلاس و یا یک مدرسه طی سه روز متوالی به این بیماری دچار شوند مدیریت استان می‌تواند در خصوص تعطیلی مدرسه تصمیم‌گیری کند.

حمیدی از فروکش‌کردن این بیماری خبر داد و گفت: این بیماری در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، خوزستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران شیوع بیشتری داشت و در همین راستا نمایندگانی از حوزه ستادی برای بررسی فعالیت‌های انجام شده در خصوص پیشگیری و درمان به این استان‌ها اعزام شدند.

وی در پایان گفت: گزارش لحظه به لحظه از وضعیت بیماری آنفلوانزا از استان‌ها دریافت می‌شود و توصیه‌های لازم در این خصوص را به آنها ارائه می‌کنیم.

منبع: تسنیم