کد خبر: 183506

۱۰ سال اجرای ناقص قانون مالیات بر ارزش افزوده

بسیاری از فعالان بازار معتقدند که اجرای ناقص مالیات بر ارزش افزوده منجر به رشد تورم و نوسان قیمت کالاهای اساسی سبد خانوار می شود.
اتاق خبر 24
طی ۱۰ سال اخیر با اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده، تولیدکنندگان و واردکنندگان انتقادات زیادی نسبت به نحوه وصول این مالیات داشتند که متاسفانه تاکنون اصلاحاتی در قانون مورد اجرا  صورت اعمال نشده است.

براساس ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده پنج گروه کالا اعم از محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور، انواع کود و بذر، آرد خبازی و قند و شکر و همچنین کتاب و مطبوعات از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند که اخیرا در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاداتی در جریان بررسی و اصلاح این مفاد قانون مطرح شده است.

اگرچه مسئولان دولت دریافت مالیات بر ارزش افزوده را اقدامی جهت دریافت مالیات از دهک های ثروتمند جامعه و دادن به فقرا می دانند، اما فعالان بازار معتقدند که بنابر گزارش تورم مهر,  ۴۹ درصد سبد هزینه دهک کم در آمد به خرید مواد غذایی اختصاص و در مقابل دهک ثروتمند تنها ۱۷ درصد هزینه خود را صرف خرید کرده اند و این یعنی عملا دولت به هدفش نرسیده است!

 
اما از طرفی اخذ مالیات  بر ارزش افزوده به شیوه نادرست منجر شده است تا تولید طی این ۱۰ سال با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کند. مشکلاتی که بر توپرم ورکود دامن زده و ریشه اصلی آن هم اجرای دست و پا شکسته مالیات بر ارزش افزوده است. 
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا درباره تاثیر حذف قانون مالیات بر ارزش افزوده کالاهای سبد خانوار در تورم و هزینه های تولید با خبر شویم:

 افزایش ۱۰ درصدی قیمت اقلام اساسی در سایه حذف مالیات بر ارزش افزوده

حقیقت نایب رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با انتقاد پیرامون مباحث مطرح شده مبنی بر اخذ مالیات از ارزش افزوده قند و شکر, اظهار کرد: در شرایطی که رشد نرخ ارز بر افزایش هزینه های تولید و کاهش قدرت خرید خانوار دامن زده است، انتظار می رفت نمایندگان مجلس با افزایش کالاهای معاف از پرداخت مالیات ارزش افزوده به رونق بازار کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه شکر مواد اولیه بسیاری از صنایع غذایی را تشکیل می دهد، افزود: اخذ مالیات بر ارزش افزوده این اقلام علاوه بر رشد ۱۰ درصدی قیمت محصولات غذایی و فشار مضاعف بر خانوارها وارد می کند.

حقیقت ادامه داد: بنابر پیشنهادات اخیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار است بخشی از کالاهای موجود در فهرست معافیت ها از جمله برنج به صورت ترجیحی مشمول پرداخت ۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده شود که درصورت تحقق این امر، مشکلات اقشار ضعیف جامعه ۲ چندان و رکود بازار بیشتر خواهد شد.

نایب رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با تاکید بر این مسئله که دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای اساسی به ضرر دهک های پایین جامعه تمام می شود، بیان کرد: با توجه به زمزمه دریافت مالیات بر ارزش افزوده شکر و تاثیر گذاری در بسیاری صنایع از دولتمردان و نمایندگان مجلس تقاضا داریم که نگذارند معافیت مالیاتی از سبد خانوار حذف شود.

حقیقت در پایان تصریح کرد: اگرچه بسیاری از مسئولان و نمایندگان مجلس اذعان می کنند که معافیت مالیاتی باید از کالاهای مضر همچون قند و شکر برداشته شود، اما به اعتقاد بنده مالیات بر ارزش افزوده کالاهایی نظیر نوشابه و سیگار باید افزایش یابد چرا که ضرر مصرف این کالاها به مراتب بیشتر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا