کد خبر: 183490

پیروزی قاطع حزب جانسون در انتخابات پارلمانی انگلیس

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون توانست اکثریت کرسی‌های پارلمان انگلیس را کسب کند.
اتاق خبر 24

براساس نظرسنجی پای صندوق رای ایپسوز- موری، حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون توانست اکثریت کرسی‌های پارلمان انگلیس را کسب کند.

بر این اساس، حزب محافظه کار با کسب ۳۶۸ کرسی از ۶۵۰ کرسی پارلمان، در انتخابات پیروز شود. حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین که اصلی‌ترین حزب رقیب جانسون بود توانست تنها ۱۹۱ کرسی پارلمان را کسب کند.

همچنین حزب ملی اسکاتلند ۵۵ کرسی، حزب لیبرال دموکرات 13 کرسی، حزب سبز یک کرسی و بقیه احزاب، گروه ها و افراد مستقل نیز در مجموع 22 کرسی پارلمان را کسب کردند.

نتایج قطعی و رسمی آرا در ۷ ساعت آینده اعلام خواهد شد. با این وجود نظرسنجی‌های پای صندوق رای از اعتبار بالایی برخوردارند بطوری که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ از میان ۶۵۰ پیشبینی کرسی پارلمان، تنها یک مورد خطا رخ داده بود.

بدین ترتیب حزب محافظه کار در انتخابات انگلیس شاهد پیروزی بزرگی بود به طوری که توانست حتی ۱۴ کرسی بیش از پیش بینی‌های قبل از انتخابات کسب کند. با کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان انگلیس از سوی حزب محافظه کار، به نظر می‌رسد جانسون مشکلی برای اجرایی کردن برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) پیش از ۳۱ ژانویه نداشته باشد. مقامات حزب محافظه کار گفته اند در صورت تثبیت این پیروزی بزرگ در انتخابات، به سرعت لایحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به پارلمان خواهند برد.

انگلیس پس از سال‌ها بن‌بست بر سر خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت)، روز گذشته شاهد سومین انتخابات سراسری در عرض پنج سال گذشته بود تا بتواند راه‌حلی برای خروج از این بحران پیدا کند.

اگر شمارش آرا، نتیجه نظرسنجی‌های انجام‌شده در شعب اخذ رای را تایید کند، این بزرگترین پیروزی حزب محافظه‌‌کار در انگلیس از زمان پیروزی مارگارت تاچر در سال ۱۹۸۷ و بدترین شکست حزب کارگر در ۴۰ سال اخیر خواهد بود.

منبع: تابناک