کد خبر: 183435

جای خالی رایزنان بازرگانی در قوت گرفتن صادرات ایران

نارضایتی تجار ایرانی از وجود موانع بسیار در راه صادرات کالای ایرانی و فقدان رایزنان بازرگانی در کشور‌های مقصد صادراتی معضلی بزرگ است.
اتاق خبر 24

تجارت یکی از مهم‌ترین ارکان عرصه اقتصاد محسوب می‌شود به طوری که حتی تصمیم بر راه‌اندازی وزارتخانه جدیدی با نام وزارت بازرگانی در کشور، گرفته می شود. صادرات مبنا و راهکار اصلی برای گسترش تولید است اما محدود شدن واحد‌های تولیدی در تعداد تیراژ امریست که علاوه بر ایجاد دست انداز برای تولید بوده، صادرات را نیز به چالش کشیده است.

مشکلات و سنگ‌های بسیاری بر سر راه فعالان حوزه تجارت قرار دارد؛ از مشکلات و تحریم‌های بانکی گرفته تا موانع قانونی، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های عجیب و غریب؛ تاریخ انقضا، تاریخ قرارداد، هزینه‌های نگه‌داری و حمل و نقل، بازار رقابتی و موارد از این قبیل موضوعات مهمی هستند که اهمیت زمان در این حوزه را نشان می‌دهد.

با طرح این موضوع توسط بسیاری از تولیدکنندگان از وزیر صمت و معاونان وی جویای امر موانع و سنگ های پیش روی تولیدکنندگان صادرات محور شده ایم.

ادعای وزیر صمت مبنی بر پیگیری مستمر مشکلات تولیدات صادرات محور

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تشکیل ستاد تسهیل صادرات اظهار کرد: تمام مسائل حوزه‌های تولید و صادرات در زمینه تامین نیاز داخلی، خارجی و مواد اولیه های مورد نیازکارگاه ها شدیم به طوری که اقدام به تشکیل ستادی مبنی بر پیگیری امر تولیدات صادرات محور کردیم.

او ادامه داد: از جمله این کارگروه‌ها می‌توان به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اشاره کرد که در دو سطح ملی و استانی فعالیت کرده و مشکلات تولیدکنندگان در سراسر کشور را پیگیری می‌کند. این مشکلات از طریق ستاد‌های استانی به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید کشور گزارش شده و با مشارکت نمایندگان سازمان‌ها مختلف از جمله سازمان برنامه و بودجه کشور، اتاق بازرگانی و سایر بخش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

او با تاکید بر طبقه بندی مشکلات و پیگیری و حل آن‌ها بر مبنای درجه اهمیت، تصریح کرد: پیش از این هم شورای عالی صادرات تشکیل شده بود و امور و مسائل مربوط به حوزه صادرات را پیگیری می‌کرد؛ حالا صحبت‌هایی درباره ستاد تسهیل صادرات و توجه ویژه مشکلات آن‌ها وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا