کد خبر: 183405

آنفلوآنزا؛ یک سرماخوردگی ساده نیست

ویروس آنفلوانزا همزمان با آغاز فصل پاییز در ایران شایع شده و تلفاتی هم داشته، اما به گفته وزیر بهداشت این بیماری در حال فروکش است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

همه چیز با چند عطسه و کمی سوزش گلو شروع می‌شود اما با گذشت یکی دو روز از شروع این علائم سوزش گلو هم به سراغتان می‌آید و کم‌کم کار به جایی می‌رسد که شب‌ها از سوزش تب خوابتان نمی‌برد یا اگر هم چند ساعتی پلک روی پلک بگذارید سرفه‌های شبانه و آب‌ریزش بینی نمی‌گذارد شب را به راحتی به صبح برسانید.

همین دردسرها باعث می‌شود تا کم کم به سراغ یخچال بروید و در بین داروهایی که از قبل پزشکان برایتان تجویز کرده‌اند به دنبال چند مسکن و آنتی‌بیوتیک بگردید، غافل از اینکه مصرف این داروها نه تنها تأثیری در درمان بیماریتان ندارد بلکه ممکن است عوارض آن را تشدید کند. شاید هم به درمان‌های خانگی اعتقاد بیشتری داشته باشید و برای رفع گلودردتان مصرف مایعات و خوردن سوپ را امتحان کنید که در این صورت گزینه بهتری را انتخاب کرده‌اید.

 

چند نوع آنفلوآنزا داریم؟

این بیماری به واسطه یک عفونت ویروسی شکل می‌گیرد؛ آنفلوآنزا یک بیماری بسیار واگیردار است و از طریق قطرات ریز مایع بدن که می‌توانند در نتیجه سرفه، عطسه یا صحبت در هوا پراکنده شوند قابل انتقال است. همچنین، فرد مبتلا به آنفلوآنزا می‌تواند بیماری خود را از طریق تماس فیزیکی، مانند دست دادن، به دیگران منتقل کند.

طبق گفته کارشناسان، این بیماری به چهار نوع A، B، C و D تقسیم‌بندی می‌شود؛ آنفلوآنزای A و آنفلوآنزای B در هر زمستان موجب همه‌گیری این بیماری در نقاط مختلف جهان می‌شوند. آنفلوآنزای نوع C معمولا خفیف تر از انواع A و B است و به راحتی پخش نمی‌شود. نوع D آنفلوآنزا بیشتر احشام و نه انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

لازم است بدانیم، برخی سویه‌های ویروس آنفلوآنزا A، مانند ویروس H5N1 یا آنفلوآنزای پرندگان، گاهی اوقات انسان‌ها را نیز آلوده کرده و موجب بیماری جدی می‌شوند. کارشناسان به دقت این سویه‌ها را زیر نظر داشته و تلاش می‌کنند چگونگی تغییر آنها و این که چگونه ممکن است بر مردم تاثیرگذار باشند را پیش‌بینی کنند.

انفولانزا

 

شروع موج آنفلوآنزا در کشور

از دو هفته پیش خبر همه‌گیر شدن ویروس آنفلوآنزا در کشور در رسانه‌های مختلف دست به دست می‌شود؛ بیماری تنفسی که ریه‌ها، بینی، و گلو را درگیر کرده و با علائمی مانند سرفه، بدن درد و گلودرد، خود را نشان می‌دهد.

چند وقت پیش محمدمهدی گویا رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از آغاز موج شیوع آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: تاکنون بیش از 19 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند، امسال نسبت به سال گذشته ویروس آنفلوآنزا با شدت بیشتری فعال است.

وی گفت: عمده فوتی‌ها دارای بیماری زمینه‌ای بوده و یا سن بالایی داشته‌اند. هفته گذشته ۳۹۱۵ نفر انواع مختلف بیماری تنفسی گزارش شد که ۳۴۲ مورد آن آنفلوآنزا بود، از این تعداد ۱۵ نفر فوت کردند که بیشترین تعداد فوتی‌ها از استان‌های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بوده است.

به گفته گویا، موج آنفلوآنزا در سال جاری نسبت به سال گذشته سه هفته زودتر آغاز شده است، ویروس آنفلوآنزا امسال دو با نوع H۱N۱ و H۳ N۲ شیوع یافته است که طبق بررسی‌ها نوع H۱N۱ گسترش بیشتری داشته و قدرت آن نیز نسبت به نوع دیگر قوی‌تر است.

 

مهم ترین علامت آنفلوانزا

شنیده ها حاکی از این است که تعدادی از فوتی ها در اثر ابتلا به آنفلوانزا، به خاطر اینکه علائم بیماری را جدی نگرفته و فکر کرده اند که یک سرماخوردگی ساده است، دیر به پزشک مراجعه کرده و در نتیجه، درمان آنها ناموفق بوده است. از همین رو، وزارت بهداشت در روزهای گذشته در برنامه های مختلف تلویزیونی که با حضور مسئولان و مدیران و همچنین پزشکان متخصص برگزار شده است، تلاش کرده است مردم را از خطرات این بیماری و علائم آن آگاه سازد.

مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی، گفت: مهم ترین علامت ابتلا به آنفلوانزا، تب ناگهانی و بالای ۴۰ درجه، به همراه درد استخوان ها است. 

وی در توضیح تفاوت سرماخوردگی و آنفلوانزا، افزود: فردی که سرما می خورد، دچار آبریزش بینی و عطسه می شود. اما، آنفلوانزا با درد بدن و تب بالای ۴۰ درجه همراه است که باید سریع به پزشک مراجعه کرد. 

این متخصص بیماری های عفونی با عنوان این مطلب که فرد دچار سرماخوردگی نیاز به پزشک و دارو ندارد، گفت: استراحت در منزل و خوردن مایعات، می تواند به بهبود سریع سرماخوردگی کمک کند. اما، آنفلوانزا نیاز به معاینه پزشک و بعضا، بستری در بیمارستان دارد.

مردانی در پاسخ به این سئوال که آنفلوانزا بیشتر کدام افراد را تهدید می کند، اظهار داشت: افرادی که بیماری زمینه ای دارند، بیشتر باید از آنفلوانزا بترسند. بیماران قلبی عروقی، افراد دیابتی، دیالیزی، بیماران ریوی و افرادی که مبتلا به سرطان هستند، می بایست بیشتر مراقب باشند که آنفلوانزا نگیرند. همچنین، کودکان زیر ۶ سال و مادران باردار نیز، باید مراقب باشند. 

این در حالی است که علائم سرماخوردگی معمولا به صورت تدریجی شروع شده و طی یک الی سه روز بروز می کند، در حالی که علائم آنفلوانزا به صورت ناگهانی و طی چند ساعت بروز می کند. به طور کلی علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا تا حدی شبیه هم هستند، با این تفاوت که سرماخوردگی معمولا خفیف تر است و ممکن است بدون تب و یا با تب پایین باشد، در حالی که آنفلوانزا معمولا با تب بالا همراه است و مدت زمان لازم برای بهبود آنفلوانزا طولانی تر از سرماخوردگی است.

 

راهکار پیشگیری از انتقال ویروس

فرشید رضایی کارشناس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، مهم ترین راه پیشگیری از انتقال ویروس آنفلوانزا را، شستن صحیح دست ها با آب و صابون عنوان کرد و گفت: ویروس آنفلوانزا به مدت ۳۰ دقیقه روی دست ها می ماند و از همین رو، شستن دست ها با آب و صابون، خیلی مهم است. 

وی با عنوان این مطلب که در ۹۹ درصد موارد اگر بیمار به موقع نزد پزشک برود، اقدامات درمانی جواب می دهد، ادامه داد: اگر بیمار مبتلا به آنفلوانزا با تنگی نفس به همراه خس خس سینه و سرگیجه مواجه شد، حتما به پزشک مراجعه کند.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که امسال شیوع آنفلوانزا زودتر از سال گذشته آغاز شد، گفت: سویه غالب این ویروس، مهاجم تر و از نوع H۱N۱ است که شدت و مرگ و میر بیشتری دارد.

 

تزریق کدام داروها ممنوع است؟

مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آنفلوآنزا نه تنها کمکی به درمان این بیماری نمی‌کند بلکه ممکن است عوارض آن را تشدید کند.

مردانی در پاسخ به سوالی درباره تزریق دگزامتازون در افراد مبتلا به آنفلوآنزا، تاکید کرد: تزریق دگزامتازون در موارد ابتلا به آنفلوآنزا اصلا توصیه نمی‌شود؛ چراکه دگزامتازون نوعی کورتون تزریقی است و هرچند که علائم التهاب را کاهش می‌دهد، اما ممکن است باعث کاهش قوای سیستم ایمنی فرد شود و وضعیت آنفلوآنزا را در بیمار وخیم‌تر کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که افراد مبتلا به آنفلوآنزا حاد به هیچ عنوان به تزریق دگزا به‌ویژه به صورت خودسرانه اقدام نکنند.

به گفته گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مصرف آنتی بیوتیک برای بیماران مبتلا به بیماری آنفلوآنزا منطقی نیست. این بیماری یک عفونت ویروسی است که با استفاده از استامینوفن‌های ساده، مایعات گرم و استراحت در خانه بهبود پیدا می‌کند. در این زمینه علاوه بر نهی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها مصرف داروهای کورتون‌دار نیز در طول دوره بیماری توصیه نمی‌شود.

 

تشابه علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن با آنفولانزا

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه علامت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گاهی با سرماخوردگی و حتی آنفولانزا اشتباه گرفته می‌شود، تصریح کرد: سردرد، سرگیجه، ضعف و بیحالی از علایم اصلی گاز گرفتگی است که این علایم با سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه است.

خالدی با تاکید بر اینکه بعد از کاهش سطح هوشیاری در نتیجه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن فرد نمی‌تواند هیچ کمکی به خود کند، گفت: مراقبت از کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی باید از سوی افراد در این مواقع صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه اگر افراد در فضای بسته و مملو از گاز دچار پرخوابی شوند باید سریعا از فضا خارج شده تا از به کما و در نتیجه مرگ آن‌ها جلوگیری شود، ادامه داد: اگر فرد پس از حضور در فضای باز حال عمومی مساعدی پیدا کرد به طور حتم مسمومیت با گاز تایید می‌شود.

 

آنفلوآنزا چگونه درمان می‌شود؟

بر اساس اظهارات متخصصان دوره درمان این بیماری حدود 4 الی 10 روز طول می‌کشد که استراحت مطلق، مصرف سبزی‌ها، استفاده از مکمل‌های ویتامین C و مایعات گرم می‌تواند کمک زیادی به درمان این بیماری کند اما در مواقع تشدید این بیماری لازم است بیمار به پزشک مراجعه کرده و دارو مصرف کند. این نکته را نیز باید توجه داشت که هرچند موج این بیماری در کشور آغاز شده اما با کمبود داروی این بیماری مواجه نیستیم.

معاون وزیر بهداشت، درباره وضعیت تأمین داروی آنفلوآنزا نیز گفت: از نظر تأمین دارو هیچ مشکلی در سطح کشور نداریم. در عین حال چهارشنبه هفته گذشته دستوری را به سراسر کشور صادر کردم مبنی بر اینکه حتی بیمارستان های خصوصی که بیمار مبتلا به آنفلوآنزا دارند، با معاونت‌های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی ارتباط گرفته و دارو در اختیارشان قرار گیرد. یعنی علاوه بر توزیع دارو در بیمارستان‌های دولتی، در این بیمارستان‌های خصوصی هم دارو توزیع می‌کنیم.

معاون وزیر بهداشت با تأکید بر لزوم پیشگیری و رعایت بهداشت گفت: افراد مبتلا از دست دادن، روبوسی کردن و حضور در جمع بپرهیزند. همچنین شست‌وشوی مداوم دست‌ها بسیار مورد تأکید است.

رئیسی گفت: این موج حدود دو هفته دیگر ادامه می‌یابد و  ممکن است طی این مدت شدیدتر هم شود، اما بعد از دو هفته فروکش خواهد کرد.

 

وضعیت داروی آنفلوانزا

محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، به وضعیت داروی «اسلتامیویر» برای درمان بیماری آنفلوانزا، اشاره کرد و گفت: این دارو چند سالی است که تولید داخل هم دارد، اما تولید کننده آن به دلیل اینکه قیمت پیشنهادی تولید دارو را قبول نکرد، مجبور شدیم به صورت فوریتی مقداری دارو وارد کنیم. اما، در ادامه با فاصله دو سه هفته ای دارو در داخل تولید شد.

وی با عنوان این مطلب که امسال ۲.۵ برابر سال گذشته داروی آنفلوانزا تامین شده است، افزود: این دارو هم اکنون برای مراکز بهداشتی و درمانی تحت نظارت وزارت بهداشت به طور کامل تامین شده است.

شانه ساز با بیان این مطلب که این دارو اصولا توزیع بیمارستانی دارد، ادامه داد: امسال چون شدت بیماری بیشتر بود، با هماهنگی معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت، تصمیم گرفته شد دارو در سطح داروخانه های دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور توزیع شود تا چنانچه بیمار نیازمند دارو بود، تهیه کند.

رئیس سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: عرضه داروخانه ای این دارو بر اساس گایدلاین ابلاغی معاونت درمان وزارت بهداشت صورت می گیرد.

شانه ساز ضمن رد شایعات مربوط به کمبود داروی آنفلوانزا در کشور، گفت: در مرحله بعد و به دستور وزیر بهداشت، این دارو در سطح بیمارستان های خصوصی نیز تحویل شده است و در حال حاضر دارو در سراسر کشور موجود است و هیچ کمبودی نداریم.

وی افزود: اتفاقا ما نگران هستیم که تاریخ مصرف این دارو به دلیل توزیع زیاد آن منقضی شود، بنابراین هیچ کمبودی در خصوص داروی اسلتامیویر نداریم. حتی تولید کننده داخلی نیز گفته است که می تواند هر چقد که نیاز باشد، این دارو را تحویل دهد.

 

وزارت بهداشت غافلگیر شد؟

برخی از کارشناسان معتقدند وزارت بهداشت با شیوع ناگهانی این بیماری در کشور غافلگیر شد اما مسؤولان وزارت بهداشت اعلام می‌کنند برای مقابله با این بیماری از آمادگی کامل برخوردارند.

گویا رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت درخصوص علت شیوع این بیماری به صورت ناگهانی، گفت: موج شیوع آنفلوآنزا تنها منحصر به ایران نیست و شیوع این بیماری در برخی از کشورهای اروپایی نیز مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه موج این بیماری چند هفته زودتر از موعد به کشور وارد شده است، گفت: وزارت بهداشت برای مقابله با این بیماری از آمادگی کافی برخوردار بوده و در همین راستا چندی پیش اقدام به تأمین واکسن و داروی مورد نیاز برای بیماران کرده اما طبیعی است که با شیوع این موج بیماری و افزایش تقاضا برای واکسن در برخی مراکز مشکلاتی ایجاد شود که خوشبختانه در حال حاضر با هیچگونه کمبود دارویی مواجه نیستیم.

نباید به سادگی از کنار توصیه‌های کارشناسان برای پیشگیری و درمان بیماری آنفلوآنزا گذر کرد، این بیماری بر خلاف باور عمومی تنها یک سرماخوردگی ساده نیست و می‌توان از آن به عنوان مرگ خاموش یاد کرد؛ برای پیشگیری از این بیماری باید دست­‌های خود را در طول روز چندین بار با آب و صابون شست، از تماس دست­‌های آلوده با چشم، دهان و بینی خودداری کرد، در مواجهه با بیماران و افراد مبتلا از ماسک استفاده و سعی کرد فاصله حداقل یک متری را از این بیماران حفظ کرد.

 

موج آنفولانزا تا در حال فروکش است

نمکی در خصوص شیوع بیماری آنفولانزا در کشور نیز عنوان کرد: بیماری آنفولانزا شیوع بالایی در سال ۹۴ با ویروسH1N1 داشت که نسبت به ویروس های دیگر نوع کشنده‌تری است؛ در سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ نوع H3N2 را داشتیم که تهاجم کمتری دارد، امسال دو هفته زودتر از پیشبینی‌مان درگیر ویروس H1N1 شده‌ایم، البته از بین بیماران تنفسی که بیش از ۴ هزار نفر در بیمارستان‌های ما بستری شدند،‌ تعدادی نمونه مثبت داشتند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حال حاضر بیماری قابل کنترل است و پیک بیماری تا چند روز دیگر فروکش خواهد کرد. با رعایت اصول بهداشتی مانند شستشوی دست‌ها،‌ استفاده از ماسک و جلوگیری از روبوسی نگرانی عمده‌ای نخواهیم داشت.