کد خبر: 183390

چرا گفتگو‌های آمریکا و کره شمالی به بن‌بست رسیده است؟

خبرگزاری رویترز در مطلبی به علت به بن‌بست رسیدن مذاکرات میان مقامات آمریکا و کره شمالی پرداخت.
اتاق خبر 24

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت، به دنبال نشست کاری آمریکا و کره شمالی که ماه اکتبر در استکهلم سوئد به شکست انجامید گفت‌وگو‌ها  با بن‌بست مواجه شده است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پایان امسال را به عنوان مهلت زمانی برای واشنگتن به منظور تغییر موضع خود در گفت‌وگو‌ها مشخص کرده است؛ ضرب‌الاجلی که مقامات آمریکا آن را کم‌ارزش دانسته‌اند. در همین حال نماینده کره شمالی در سازمان ملل اعلام کرد خلع سلاح هسته‌ای اکنون روی میز قرار ندارد.

به دنبال شکست گفت‌وگو‌های استکهلم، فرستاده کره شمالی مقامات آمریکا را متهم کرد که همچنان دیدگاه و رویکرد قدیمی خود را دنبال می‌کنند.

اطلاعات چندانی در مورد اینکه کره شمالی و آمریکا در این نشست دقیقا به دنبال چه چیز بودند و چه پیشنهاد‌هایی را مطرح کردند، وجود ندارد.  اما پیونگ‌یانگ خواهان اقدام متقابل واشنگتن برای پیشنهاد خود در خصوص برچیدن محل آزمایش هسته‌ای کره شمالی است که لغو تحریم‌های فلج‌کننده را شامل می‌شود.

در نشست کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که ماه فوریه در ویتنام به شکست انجامید، پیونگ‌یانگ پیشنهاد برچیدن تاسیسات هسته‌ای یانگ بیون را در مقابل لغو پنج قطعنامه سازمان ملل ضد این کشور مطرح کرد.

اما آمریکایی‌ها از کار انداختن تاسیسات یانگ بیون را کافی ندانستند و از کره شمالی خواستند تسلیحات هسته‌ای خود را به این کشور انتقال دهد.

کره شمالی همچنین اعلام کرده است به عنوان نخستین گام در جهت خلع سلاح هسته‌ای اقدام به برچیدن سایت پرتاب موشک «سو‌ها» کرده است، اما این سایت روز یکشنبه برای آنچه پیونگ‌یانگ یک «آزمایش بسیار مهم» عنوان می‌کند، مورد استفاده قرار گرفت.

کره شمالی درخواست‌ها از آمریکا را برای پایان دادن به رزمایش‌های نظامی مشترک با کره جنوبی افزایش داده است و همچنان از آمریکا می‌خواهد از سیاست‌های خصمانه خود در قبال این کشور از جمله انتقاد از پیشینه حقوق بشر کره شمالی دست بردارد.

در همین حال یک منبع دیپلماتیک -که خواست نامش فاش نشود- اعلام کرد مقامات آمریکا با حضور در نشست استکهلم به دنبال خلع سلاح کامل، قابل تایید و بازگشت‌ناپذیر کره شمالی بودند و خواستار توقف آزمایش‌های تسلیحاتی این کشور به عنوان نخستین گام شدند.

اگرچه برخی گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که آمریکا در نظر داشت پیشنهاد لغو موقت تحریم‌های مربوط به صادرات ذغال سنگ و منسوجات را مطرح کند، این منبع اعلام کرد گفت‌وگو‌های استکهلم به جزئیات کشیده نشد.

واشنگتن و سئول بخش‌هایی را مورد بررسی قرار دادند که در صورت لزوم، تحریم‌های کاهش یافته این بخش‌ها به سرعت قابل بازگشت خواهد بود.

کره شمالی در مقابل خواهان تضمین سازمان یافته لغو تحریم هاست و بر لغو پنج قطعنامه سازمان ملل تاکید دارد.

این منبع اعلام کرد، اما آمریکایی‌ها نمی‌توانند پیش از آنکه شاهد پیشرفتی ملموس در زمینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی باشند ابتدا اقدام به کاهش تحریم‌ها کنند. تحریم‌ها اساسا همه آن چیزی است که آن‌ها برای تحت فشار قرار دادن کره شمالی در اختیار دارند.

به گفته این منبع، هنگامی که نشست استکهلم به شکست انجامید، مذاکره‌کنندگان آمریکایی در تلاش برای مشخص کردن تاریخی برای دور بعدی گفت‌وگو‌ها برآمدند، اما مقامات کره شمالی در این زمینه همکاری نکردند.

منبع: تابناک