کد خبر: 183355

۹۰ درصد کتب کمک درسی غیر استاندارد هستند

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی گفت: بر اساس مصوبه ۸۲۸ شورای عالی آموزش و پرورش، مرجع انحصاری اعطای «اعتبارنامه» به مواد و رسانه‌های آموزشی و تربیتی، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است اما در تبلیغات صدا و سیما به این داشتن و نداشتن اعتبارنامه توجه نمی‌شود.
اتاق خبر 24

چندی پیش معاون طراحی و تولید بسته‌های یادگیری عنوان کرد که بنا داریم از این وضع که فقط کتاب درسی در اختیار دانش‌آموزان قرار داده شود، خارج شویم و «بسته‌های یادگیری» جایگزین صرف کتاب درسی شود.

محتوای بسته‌های یادگیری به غیر از کتاب درسی در دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، تهیه و تولید می‌شود و بر این اساس نقش پررنگی در سبد یادگیری دانش‌آموزان ایفا می‌کند به همین دلیل، در این گفت‌وگو، وضعیت محتوای بسته‌های یادگیری به غیر از کتاب درسی را بررسی کردیم.

مهدی فیاضی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با رتبه استادیار است؛ وی در گذشته مدیرعامل کانون اندیشه جوان و رئیس مرکز پژوهش‌های جوان بوده است و از سال ۷۹ تاکنون در مباحث فرهنگی و فکری نوجوانان و جوانان فعالیت می‌کرده است.

زمانی که فیاضی در مرکز پژوهش‌های جوان و کانون اندیشه جوان فعالیت می‌کرد حدود ۸۰۰ کتاب بر اساس نیاز فکری مخاطبان چاپ و تولید کرده است همچنین در زمینه فضای مجازی و فناوری‌های نوین فعالیت‌های مختلفی انجام داده است که می‌توان به ایجاد سایت باشگاه اندیشه اشاره کرد؛ هم اکنون فیاضی مدیریت دفتر انتشارات و فناوری آموزشی را برعهده دارد.

* دفتر انتشارات و فناوری‌های آموزشی چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد؟

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مسؤول محتوایی است که نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور تا سن ۱۸ سالگی برای مخاطبان ایجاد و تولید می‌کند که این محتوا در قالب بسته‌های یادگیری تهیه و ارائه می‌شود؛ یک عنصر از بسته‌های یادگیری، کتاب درسی است ولی عنصرهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توان به فیلم‌های آموزشی، پویانمایی آموزشی، مجلات آموزشی و تربیتی اشاره کرد.

این دفتر متولی تولید محصولات آموزشی غیر از کتاب درسی اعم از مجلات آموزشی، کتاب‌های آموزشی و کمک درسی، فیلم آموزشی و کتاب صوتی آموزشی است

* به عبارتی وقتی از سبد یادگیری صحبت می‌شود مسؤولیت محتوای این بسته به غیر از کتاب درسی بر عهده شماست؟

بله همین طور است. ما زیرمجموعه معاونت طراحی و تولید بسته‌های یادگیری هستیم.

* نقش این محصولات آموزشی را در یادگیری دانش‌آموزان به چه اندازه ارزیابی می‌کنید؟

بر اساس مطالعات تعلیم و تربیتی، اگر مخاطب، آن محصول یا ماده آموزشی را انتخاب نکند، اثرپذیری‌اش از آن محصول به حداقل می‌رسد؛ در واقع وقتی مخاطب از محصول استفاده می‌کند و پیام محصول را درست تلقی می‌کند که خودش انتخاب کرده باشد به عبارتی اینکه می‌گوییم یادگیری به جای حفظ کردن، این موضوع را نشان می‌دهد.

به نظر شما انتخاب تابع چه عنصری است و مخاطب بر چه اساسی یک محصول یا ماده آموزشی را انتخاب می‌کند؟ انتخاب او تا حد بسیاری تابع تناسب قالب ارائه محتوا و باسلیقه اوست؛ کتاب درسی یک قالب است که اتفاقاً اجباری است یعنی بچه‌ها باید بخوانند و نمره بگیرند‌ و عنصر انتخاب را در کمترین حالت ممکن دارد ولی فیلم آموزشی، قالبی است که اجباری نیست و باید انتخاب کند همچنین جذاب هم هست.

منبع: جام نیوز