کد خبر: 183349

قطعه سازی، ویترین صنعت کشور

کاهش حجم تولید قطعه اثر قابل توجهی بر تولید خودرو می گذارد. با پیشرفت در تامین قطعات خودرو در آینده نزدیک می‌توانیم تا ۹۵ درصد قطعات خودرو را داخلی سازی و از واردات جلوگیری کنیم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

صنعت قطعه سازی، ویترین صنعت کشور است پس باید هدف اینچنین باشد که به حداقل وابستگی در صنعت خودرو برسیم. تولید خودرو امری پیچیده است که مثل نانوایی هر قسمتش از یک جایی می‌آید. با هدف کاهش وابستگی به واردات، قطعات خودرو باید در داخل تولید شود. کاهش حجم تولید قطعه اثر قابل توجهی بر تولید خودرو می گذارد. با پیشرفت در تامین قطعات خودرو در آینده نزدیک می‌توانیم تا ۹۵ درصد قطعات خودرو را داخلی سازی و از واردات جلوگیری کنیم.

 

قیمت قطعه ها مانع توسعه صنعت خودروسازی است

برای توسعه صتعت خودروسازی باید قوانین خودرو سازی اصلاح شود و قوانین متناسب با صنعت خودروسازی تدوین گردد. شرایط برای سرمایه گذاری خارجی راخت شود. این عوامل منجر به افزایش تولید خودرو میشود. اما اکنون این شرایط فراهم نشده است و مشکلاتی مانند قیمت دستوری قطعات خودرو و سیستم بانک و بازار سرمایه و ... مانع توسعه صنعت خودرو سازی شده است.

 

کم فروشی قطعه سازان 

یکسری محدودیت ها برای افزایش قیمت قطعه سازان داخلی وجود دارد که این امر موجب کم فروشی برخی واحدهای قطعه ساز شده است.

عواملی مانند قیمت سوخت، بیمه، حقوق کارگر و مالیات تاثیر غیرمستقیم بر قیمت تمام شده کالای تولیدی دارند، اما برای قیمت قطعات خودروهای وارداتی نمی‌توان یک پایه مشخص کرد و هر مغازه‌ای به هر قیمتی که بتواند آن‌را می‌فروشد.

با وجود محدودیت‌هایی که برای فعالان این حوزه برای افزایش قیمت وجود دارد این واحدها روش دیگری در پیش گرفتند که شاید بتوان اسم آن‌را کم‌فروشی گذاشت. در قطعه‌سازی شاهد هستیم در برخی موارد از متراژ نوار یا از مس به کار رفته کاسته می‌شود و به طور کلی کیفیت کاهش پیدا می‌کند که با توجه به حساس بودن این قطعات در حفظ جان سرنشینان می‌تواند امر خطرناکی باشد.

 

شکایت مشتریان از گرانی قطعات خودرو

گرانی قطعات، باعث شکایت مشتریان و صاحبان خودروها را در ماه‌های گذشته شده است و پس از آن، بی کیفیت بودن قطعات از جمله تسمه تایم، دیسک و صفحه کلاچ در رتبه های بعدی شکایت‌ها قرار دارند.

عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران خطاب به صاحبان خودروها توصیه کرد از خرید و مصرف قطعات بی‌کیفیت یا ارزان قیمت خودداری کنند.

وی در عین حال گفت:‌ بخشی از مشکلات و شکایت‌ها نیز به دلیل شناخت نداشتن کافی مکانیک‌ها یا تعویض نکردن سایر قطعات مرتبط با قطعه خراب است. مطابق آمارها، بیش از ۱۰ هزار واحد صنفی در زمینه لوازم یدکی خودرو در تهران فعالیت می کنند.

 

داخلی سازی قطعات چه تاثیری بر روی قیمت خودرو دارد؟

به عقیده کارشناسان صنعت خودرو، داخلی سازی قطعات نقش موثری در کاهش قیمت تمام شده خودروها دارد و با داخلی سازی قطعه خودروهای پر تیراژ، مردم باید در انتظار کاهش قیمت خودرو باشند.

با افزایش داخلی سازی شاهد کاهش ارزبری خودرو خواهیم بود و هزینه ای برای خرید دانش فنی پرداخت نمی شود و در نتیجه قیمت خودرو نیز کاهش خواهد یافت.

البته عوامل مختلفی در کاهش قیمت ها نقش دارند که داخلی سازی قطعات یکی از آنهاست. در عین حال آنچه که باعث کاهش قیمت ها خواهد شد افزایش تیراژ تولید است که باعث کاهش هزینه های تولید می شود.

 

دلال بازی خودروسازان برای افزایش قیمت‌ها

نمونه دیگری از اجحاف خودروسازان، دلال بازی برای افزایش قیمت‌هاست. شرکت های خودروسازی قیمت هارا افزایش میدهند تاضرر نکنند اما برخی شرکت ها در بازار آزاد از طریق دلالی خودرو هایشان را میفروشند.

برخی شرکت های خودروسازی هنوز تعهدات خود را تحویل برخی مشتریانشان نداده‌اند. این شرکت‌ها خودروهای خود را پیش‌فروش می‌کنند، اما متأسفانه در زمان موعد قادر به تحویل تعهد خود به مشتریانشان نیستند که این موجب افزایش قیمت و نوسانات بازار خودرو میشود.

در این فضای انحصاری و دلالی‌، افرادی که اقدام به تولید می‌کنند با شکست مواجه می‌شوند چون با وجود کوچک و سنتی بودن فضای خرده‌فروشی در کشور، امکان حضور گسترده و رقابتی تولیدکننده وجود ندارد و شرایط برای عرضه محصولات تقلبی فراهم می‌شود.

 

ثبات موقت در بازار خودرو

بازار خرید و فروش خودرو شاهد نوسانات قیمتی در انواع محصولات داخلی بوده است. به اعتقاد فعالان بازار افزایش قیمت بنزین باعث شد تا خریدهای هیجانی در بازار اتفاق بیفتد. به همین دلیل خریداران به امید افزایش بیشتر قیمت‌ها خودروها را خریداری می‌کردند اما بازار با ثبات قیمت بهتری نسبت به هفته گذشته مواجه است. این موضوع عاملی شده تا خریداران برای عدم ضرر بیشتر تمایل به فروش خودرو داشته باشند اما مشتری در بازار نباشد.

 

عدم انتخاب درست و اصولی مدیران بخش اقتصادی منجر به سیاست گذاری نادرست در زمینه اقتصاد شده است. علاوه بر این تشدید تحریم ها باعث عدم بهبود وضعیت اقتصاد در جهت رشد درآمد و تولید ملی شده است. با سیاست گذاری صحیح و کارآمد در زمینه صنعت خودرو خصوصا قطعات خودرو که تاثیر چشم گیری بر روی قیمت خودرو دارد، میتوان قیمت ها را تعدیل و کنترل کرد.