کد خبر: 183340

ژاپن: تحرکات منطقه‌ای کره شمالی را رصد می‌کنیم

به دنبال آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، ژاپن اعلام کرد تحرکات منطقه‌ای و فعالیت‌های موشکی این کشور را رصد می‌کند.
اتاق خبر 24

دولت ژاپن امروز دوشنبه اعلام کرد فعالیت‌ها و تحرکات منطقه‌ای کره شمالی را رصد می‌کند.

توکیو پس از آن از رصد فعالیت‌های کره شمالی خبر داد که مقامات پیونگ یانگ اعلام کرد یک «آزمایش خیلی مهم» در سایت به ظاهر تعطیل پرتاب ماهواره سوهائی (Sohae) انجام شده است.

یک مقام از وزارت دفاع ژاپن در این خصوص گفت که کره شمالی ممکن است در تلاش باشد دامنه موشک‌های بالستیک خود را افزایش دهد. طبق گزارش‌ها، توکیو نگران آزمایش‌های موشکی بعدی کره شمالی است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز یکشنبه با استناد به «آکادمی علوم دفاع ملی کره شمالی» گزارش داد روز شنبه آزمایشی انجام شده است که باعث تغییر چشمگیر موقعیت استراتژیک این کشور در آینده نزدیک خواهد شد.

رسانه کره شمالی روز گذشته از یک آزمایش بسیار مهم و موفقیت‌آمیز در سایت موشکی به ظاهر تعطیل «سوهائی» خبر داد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد آزمایش موشکی در پایگاه سوهائی در حالی اجرا شده که مهلت یک ساله‌ای که کره شمالی تعیین کرده، رو به پایان است و این کشور در میان مذاکرات به بن بست رسیده مسئله خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا درباره اتخاذ «مسیری جدید» هشدار داده است.

این در حالی است که پیش از این کیم سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل، روز شنبه تاکید کرد بحث خلع سلاح هسته‌ای کشورش به طور کامل از موضوعات مورد بحث با آمریکا کنار گذاشته شده است. کیم سونگ اعلام کرد: «پیشنهاد گفت‌وگوی پایدار و اساسی از سوی آمریکا ترفندی است برای خرید زمان که متناسب با برنامه‌های سیاسی داخلی آمریکا طرح ریزی شده است.»

منبع: باشگاه خبرنگاران