کد خبر: 183316

پیش بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۰

خطیبی گفت: پس از کاهش ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه ای نفت، در صورت عدم بروز اتفاقات غیر منتظره و بر اساس آمار‌های اقتصادی پیش بینی می‌شود قیمت نفت در سال آینده میلادی بین ۵۸ تا ۶۰ دلار باشد.
اتاق خبر 24
محمدعلی خطیبی نماینده پیشین ایران در اوپک در تشریح یکصدوهفتادوهفتمین نشست وزارتی اوپک اظهار کرد: افزایش تولید نفت بر آخرین جلسه هفته گذشته سازمان اوپک سایه انداخته یود و پیش بینی می شود در سال آینده میلادی ۲ میلیون بشکه نفت  مازاد بر نیاز در بازار باشد.
نماینده پیشین ایران در اوپک تصریح کرد: پیش بینی می‌شود میزان رشد تقاضای نفت در جهان برای سال آینده بین یک تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز باشد و با این احتساب حدود ۸۰۰ هزار بشکه مازاد در بازار وجود خواهد داشت که می‌تواند بر قیمت نفت تاثیر گذار باشد.
وی افزود: در حالیکه اوپک در ابتدای امسال تصمیم به کاهش تولید به میزان حدود ۱.۲ میلیون بشکه نفت گرفته بود اما طی نشست هفته گذشته  کاهش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در روز به تصویب رسید، بنابراین علاوه بر آثار کاهش تولید در تصمیم گذشته، میزان تولید کشورهای صادرکننده مجدد ۵۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد یافت.
خطیبی بیان کرد: کاهش یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام در سال ۹۸ نسبت به تولید ۲ میلیون بشکه ای نفت اعضای غیر اوپک مقداری ناکافی است، به همین دلیل کشور عربستان اعلام کرد که در صورتی که همه کشور‌ها به تعهد خود عمل کنند، عربستان به صورت داوطلبانه تولید نفت خود را ۴۰۰ هزار بشکه کاهش می‌دهد.
به گفته وی؛ در صورتی که عربستان علاوه بر تعهدات اوپک، به وعده کاهش داوطلبانه تولید ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز عمل کند بازار به تعادل می‌رسد.
خطیبی تصریح کرد:پس از کاهش ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه ای نفت، در صورت عدم بروز اتفاقات غیر منتظره و بر اساس آمار‌های اقتصادی پیش بینی می‌شود قیمت نفت در سال آینده میلادی بین ۵۸ تا ۶۰ دلار باشد.
وی با اشاره فروش نفت ایران با قیمت ۱۳۰ دلار در سال گذشته بیان کرد: عرضه و تقاضای نفت در بین سال‌های ۹۰ تا ۹۲ نزدیک به هم بود و مازاد عرضه نفت به سرعت تمام می‌شد، این کمبود مازداد باعث افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی شد.
منبع: میزان