کد خبر: 183299

خطر سیلاب در کمین خوزستان

سیل فرودین امسال در حالی بخش اعظمی از خوزستان را درنوردید که سیل بندها، یارای مقابله با آب‌های خروشان را نداشتند، اکنون مردم نگران سیل بندهای فعلی هستند که توان مقابله با سیل جدید را ندارند.
اتاق خبر 24

در دو سالی که گذشت، خشک‌سالی خوزستان را به‌شدت آزار داده بود ولی به فکر هیچ‌کسی خطور نمی‌کرد در فروردین‌ماه ۹۸ آن‌چنان سیلابی می‌آید که در نیم‌قرن اخیر خوزستان بی‌سابقه باشد.

سیلابی که بسیاری از متخصصان منابع آب و محیط‌زیست را حیرت‌زده و انگشت‌به‌دهان کرد، سیلاب فروردین امسال با چنان شدتی آمد که هر چیز بر سر راه خود را برمی‌داشت، می‌شست و می‌برد. سیلیِ سیلاب به شهرهای خوزستان و ساکنانش آن‌چنان سهمگین بود که هنوز خاطره آن در ذهن ساکنان مناطق سیل‌زده خوزستان مانده است.

هشت ماه پس از وقوع سیلاب سهمگین فروردین ۹۸ دوباره زنگ خطر به صدا درآمده است و همه نگران سیل دوباره هستند. این وسط سیل بندهایی که توسط مردم و نیروهای مردمی ساخته شدند، تنها نقطه امید و آخرین سد مقاومت در برابر سیلاب بودند.

 زور سیلاب فروردین ۹۸ اما آن‌قدر زیاد بود که در زورآزمایی سیل و سیل بندها، کمر برخی از سیل بندها شکست و آن‌ها دست‌ها را به علامت تسلیم بالا بردند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با توجه به تخریب میزان زیادی از سیل بندها در سیل ابتدای سال جاری در خوزستان، تسریع ساخت سیل بندها را برای جلوگیری از سیل‌های احتمالی ساخت سیل بندها در استان حیاتی می‌داند.

کیامرث حاجی‌زاده به ورود سامانه بارشی به کشور اشاره می‌کند که خوزستان را نیز متأثر می‌کند. چیزی که استناد آن پیش‌بینی‌های هواشناسی و اطلاعیه‌های مدیریت بحران کشور است.

وی بر آمادگی برای استقبال از فصل زمستان تأکید و اضافه می‌کند که فرمانداران پیگیری سیل بندها و ترمیم آن‌ها و سازمان‌های آب و برق نیز برای لایروبی‌ها در حال انجام کار هستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا