کد خبر: 183296

سرنوشت بازار نفت چه می‌شود؟

اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف‌اند در نشست رسمی روز جمعه در وین با کاهش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کردند که طبق اعلام کارشناسان، با تعهد عربستان برای کاهش بیشتر تولید می‌توان شاهد بازار متعادلی در بازار نفت بود.
اتاق خبر 24

وزیران انرژی برخی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان با افزودن ۵۰۰ هزار بشکه در روز، با کاهش تولید تا مارس سال ۲۰۲۰ موافقت کردند و به این ترتیب، تصمیم گرفتند سیاست محدودیت عرضه خود را تشدید کنند. توافق محدودیت عرضه جدید بسیار بزرگ‌تر از آنچیزی است که بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند و طبق آن، مجموع تولید اوپک پلاس به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

قیمت‌های نفت اما مدت کوتاهی پس از اعلام تصمیم اوپک پلاس، صعود کردند. قیمت نفت برنت با دو درصد افزایش، ۶۴ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه معامله شد. قیمت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با بیش از دو درصد افزایش، به ۵۹ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید. با این حال نفت برنت حدود ۱۵ درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود ۱۲ درصد نسبت به رکوردی بالای خود در آوریل پایین‌ترند.

در این راستا بود که وزیر انرژی عربستان سعودی روز جمعه به خبرنگاران گفت: ۱۶۷ هزار بشکه در روز به سهمیه کاهش تولید این کشور تا مارس سال ۲۰۲۰ اضافه شده است. عبدالعزیز، توضیح داد که کشورش کاهش داوطلبانه تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز را انجام خواهد داد که به معنای کاهش تولید ۲.۱ میلیون بشکه در روز از سوی گروه اوپک پلاس است و تاکید کرد اوپک پلاس تنها با بهبود پایبندی خود به توافق قادر خواهد بود به این رقم دست پیدا کند.

اما طبق گزارش شبکه سی ان بی سی، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هم گفته که سهمیه کاهش تولید روسیه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود و میعانات گازی از محاسبه تولید نفت این کشور حذف شده است.

منبع: تابناک