کد خبر: 183287

دولت‌ها تا چه حد بر توان بنگاه‌های کوچک تکیه کردند؟

کشور‌هایی همچون ترکیه و ژاپن توانستند با استفاده از بنگاه‌های کوچک و متوسط جایگاه اقتصادی خود را بهبود دهند.
اتاق خبر 24

امروزه اغلب کشور‌ها در دنیا به خصوص کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، موتور محرک اقتصادی کشور را ایجاد بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط می‌دانند. این کشور‌ها با اجرای این طرح توانستند از موقعیت اقتصادی خوبی برخوردار شوند.

کشور ترکیه از این روش جدا نیست و از آنجایی که تلاش می‌کند به اتحادیه‌ی اروپا بپیوندد کشورش را به سیاست‌های اقتصادی اتحادیه اروپا نزدیک‌تر کرده است.ترکیه سال ۲۰۱۸ با تولید ناخالص داخلی ۷۸۴ میلیارد دلار توانسته از لحاظ اقتصادی رتبه‌ی هفدهم جهان و ششم اروپا را به خود اختصاص دهد.

بر همین اساس ترکیه ای‌ها از سال‌های گذشته سازمان توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط (کاسگب)، اصلی‌ترین نهاد برای اجرای سیاست‌های در نظر گرفته شده توسط وزارت صنایع و تجارت ترکیه در راستای توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط را ایجاد کرده اند.

بنگاه‌های کوچک و متوسط به جهت منسجم بودن از نظر ساختار و مدیریت می‌توانند با هماهنگی بهتر با بازار، نیاز‌های تقاضا کنندگان را بهتر تشخیص و پاسخ دهند و از جهت ساختار، کارگر و کارفرما روابط نزدیک‌تر میان آن‌ها برقرار است.

بر اساس آمار در سال ۲۰۰۹ تعداد ۵۵۴ /۲۹۵/۲ بنگاه کوچک و متوسط در ترکیه وجود داشتند؛ که در این میان بنگاه‌های کوچک با کمتر از ۱۰ نیروی کار بیشترین سهم را به خود اختصاص داده بودند؛ و در سال ۲۰۱۴ این بنگاه‌ها ۹۹/۸ درصد از بنگاه‌های اقتصادی، ۷۳/۵ درصد از ارزش افزوده و ۵۵ درصد از سرمایه گذاری ناخالص در دارایی‌های مشهود را در برگرفته اند.

منبع: جام نیوز