کد خبر: 183266

بن بست سیاسی در اراضی اشغالی

رژیم صهیونیستی تنها ۴ روز مانده به پایان ضرب الاجل تشکیل کابینه با چالش‌های زیادی برای خروج از بن بست سیاسی مواجه است.
اتاق خبر 24
ادامه درگیری‌ها و اختلاف نظر‌ها میان احزاب عمده صهیونیستی برای تشکیل کابینه با وجود برگزاری ۲ دور انتخابات پارلمانی در شش ماه، سبب شده تا گزینه برگزاری انتخابات سوم در کمتر از یک سال جدی‌تر شود.
ناکامی دوباره نتانیاهو در تشکیل کابینه و نیز بی نتیجه بودن تلاش‌های «بنی گانتز»، رئیس حزب «آبی و سفید» از یک سو و تلاش‌های «روون ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به این بن بست سیاسی شامل طرح پیشنهاد کابینه فراگیر با ریاست چرخشی و معامله کناره گیری دائمی نتانیاهو از قدرت و اعتراف از جرایم با عفو او از سوی دیگر، از ورود اراضی اشغالی به سومین انتخابات سراسری خبر می‌دهد.
مشاور ارشد حقوقی کنست اعلام کرد انتخابات سوم که به صورت مستقیم به انتخاب نخست وزیر می‌پردازد، احتمالا در سوم مارس ۲۰۲۰ (۱۳ اسفند ۱۳۹۸) برگزار شود. این مقام صهیونیست اظهار داشت که در صورت ناکامی اعضای کنست برای تشکیل کابینه در ضرب الاجل ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر)، سومین انتخابات اراضی اشغالی در مارس آینده برگزار می‌شود.
این در حالی است که کمیته انتخابات رژیم صهیونیستی روز جمعه اعلام کرده بود در صورت شکست مجدد فرآیند تشکیل کابینه، رژیم امکانات، پرسنل، تجهیزات و بودجه کافی برای برگزاری انتخابات سوم را ندارد.
رئیس کمیته انتخابات رژیم صهیونیستی در کنفرانسی مطبوعاتی تصریح کرده بود این کمیته در پی برگزاری ۲ دور انتخابات بی نتیجه، به طور جدی با کمبود بودجه مواجه است.
براساس قوانین رژیم صهیونیستی رئیس کمیته انتخابات که عضو دیوان عالی است، برای هر دور از انتخابات تغییر می‌کند؛ اما انتخاب رئیس جدید کمیته انتخابات توسط سایر قضات دیوان عالی اسرائیل به دلیل عدم تمایل هیچ یک از قضات برای تصدی این سمت در انتخابات ماه سپتامبر و پیش رو انجام نشده است.
درگیری‌های لفظی نیز کماکان در میان سیاستمداران صهیونیست ادامه دارد. علاوه بر درگیری‌ها و دعوا‌های لفظی میان نتانیاهو و مدعیان جانشینی او در حزب لیکود مانند «گیدئون سار»، وزیر پیشین آموزش و پرورش، «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ پیشین رژم صهیونیستی با سران حزبی و ... گانتز و نتانیاهو بارها به یکدیگر حمله می‌کنند.
در جدیدترین مورد، گانتز، نتانیاهو را به سنگ اندازی در مسیر تشکیل کابینه و تلاش برای برگزاری انتخابات سوم متهم کرد.
او همچنین گفت که زندگی سیاسی نتانیاهو با شکست در این انتخابات پایان
منبع: میزان