کد خبر: 183238

نگاهی به لایحه تعارض منافع

از آنجایی که در قوانین کشور، مفهومی به نام تعارض منافع یا تضاد منافع مشاهده نمی‌شود؛ بر همین اساس در قوانین ایران این مفهوم به صورت پراکنده و به صورت پنهان در قوانین قرارگرفته است.
اتاق خبر 24

هفته گذشته حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهور لایحه «نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات عمومی» را پس از تصویب در جلسه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ هیئت دولت، برای طی مراحل قانونی به مجلس ارسال کرد.

از آنجایی که در قوانین کشور، مفهومی به نام تعارض منافع یا تضاد منافع مشاهده نمی‌شود؛ بر همین اساس در قوانین ایران این مفهوم به صورت پراکنده و به صورت پنهان در قوانین قرارگرفته است. لایحه «نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات عمومی» به پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور در دستور کار دولت قرار گرفت و مشتمل بر (۴۰) ماده تصویب شد. شناسایی موقعیت‌های تعارض منافع، پیش‌بینی تشکیلات نظارتی و مدیریتی، تبیین الزامات ناظر بر چگونگی مدیریت تعارض منافع، تکالیف اشخاص مشمول و بیان ضمانت‌های اجرا، محور‌های اصلی این لایحه را تشکیل می‌دهد.

یکی از راه‌های جلوگیری از تعارض منافع و یا رانت، شفاف سازی است

۱۹ آبان ماه گذشته برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوربه بررسی موضوع تعارض منافع لایحه‌ای برای پیشگیری از فساد، اختصاص داشت.

قاضی زاده هاشمی معتقد است:تضاد منافع بحثی بین المللی است و بسیاری از کشور‌های مختلف دنیا جلوتر از ایران وارد این مبحث شدند، به همین علت برخی از کشور‌هایی که برای خودشان رشد اقتصادی ایجاد کرده اند وارد این موضوع یعنی تضاد منافع شدند. عضو هیئت رئیسه مجلس می‌گوید:یکی از راه‌های جلوگیری از تعارض منافع و یا رانت، شفاف سازی است به گونه‌ای که اگر یک فرد قصد بهره گیری از رانت داشته باشد با شفاف سازی به سرعت لو برود، مثلا یک فرد ممکن است حقوقی نجومی برای خودش بنویسد، اما در این میان، مکانیزم‌های شفافیت ساز اجازه پنهان کاری نمی‌دهند و با ایفای نقش افشاگر سبب لو رفتن خواهد شد.

در لایحه تعارض منافع پیش بینی ضمانت‌های اجرایی لحاظ شده است

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور نیز معتقد است:دولت به جلوگیری از فساد نگاه زیرساختی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دارد. به همین دلیل در راس تصمیمات و اقدامات دولت، شفافیت قرار دارد و از سویی نگاه دولت به اصلاح ساختار‌ها است تا پیشگیری‌های لازم از بروز هر گونه فساد به عمل آید البته این نگاه بلندمدت است. او می‌گوید: شفافیت یکی از راهکار‌های پیشگیری از فساد است؛ از همین رو مبنای شفافیت بر دسترسی اطلاعات، انتشار و اعلام عمومی اطلاعات است.

منبع: باشگاه خبرنگاران