کد خبر: 183211

رئیس قوه قضاییه: رفراندوم پیشکش باید به نظر و دیدگاه مردم توجه شود

آیت الله رئیسى رئیس دستگاه قضا جهت بررسى آخرین مسائل حقوقى و قضایى استان اصفهان در صدر یک هیات قضایی به این استان سفر کرد.
اتاق خبر 24

آیت الله رئیسى رئیس دستگاه قضا جهت بررسى آخرین مسائل حقوقى و قضایى استان اصفهان در صدر یک هیات قضایی به این استان سفر کرد.

بازدید از پیش اعلام نشده رئیس قوه قضاییه از زندان مرکزی اصفهان
 

آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در جریان سفر به استان اصفهان، شب گذشته به صورت از پیش اعلام نشده از زندان مرکزی اصفهان بازدید کرد.

در این بازدید، رییس قوه قضاییه با حضور در بخش محکومین فاقد سابقه کیفری، اندرزگاه شماره ۸ زندان و...؛ به گفت‌‎وگو با زندانیان پرداخته و در جریان مسائل مرتبط با آن‌ها قرار گرفت.

آیت الله رئیسی در ابتدای این بازدید، از بند اختصاصی زندانیان فاقد سابقه کیفری که از سایرین تفکیک شده بودند بازدید و از عملکرد مسئولان در این بخش تقدیر کرد.

رئیس قوه قضاییه ضمن گفت‌وگوی رو در رو با تعدادی از زندانیان که از وضعیت قضایی خود گلایه کردند و یا ادعای بلاتکلیفی و عدم صدور رای دادگاه را داشتند به مسئولان ذیربط تذکرات لازم را صادر کرد.

رئیس دستگاه قضایی همچنین از جمعیت کیفری بالای زندان و حضور برخی زندانیان مهریه و زندانیانی که مدعی بودند به دلیل عدم تمکن مالی در زندان هستند گلایه و دستور رسیدگی سریع را به مقامات قضایی استان صادر کرد.

کمبود فضای فیزیکی در این زندان و برخی نواقص دیگر که تا دقایق پایانی شب گذشته توسط رئیس قوه قضاییه شخصا مورد بازدید و بررسی میدانی قرار گرفت از جمله مسائلی است که مقرر شد به طور ویژه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه در دستور کارقرار گیرد.

آیت الله رئیسی در پایان این بازدید خطاب به مسئولان زندان بر سالم‌سازی محیط زندان، تقویت رویکرد‌های تربیتی در قبال زندانیان، مهارت آموزی و توانمندسازی زندانیان با هدف بازگشت زندانی به فعالیت‌های سالم و پرهیز از هرگونه اجحاف در حق زندانیان تأکید کرد.

حق‌آبه باید با مشارکت و مشورت خود کشاورزان به رسمیت شناخته شود
 

آیت الله رئیسی، رئیس دستگاه قضا در دیدار با نمایندگان تشکل‌های کشاورزی استان اصفهان، با بیان اینکه اعتقاد دارم مسئولان باید در کنار گفته‌ها، شنیده‌هایی هم نسبت به اقشار مختلف جامعه داشته باشند، گفت: گفته‌های کشاورزان حاضر در جلسه بر اطلاعات بنده نسبت به مسائل و مشکلات کشاورزان در استان اصفهان افزود.

استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی امکانپذیر نیست

وی با تاکید براینکه استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی امکانپذیر نیست، تصریح کرد: باید در کشاروزی به خودکفایی برسیم و زمینه آن کاملا موجود است.

آیت الله رئیسی افزود: استان اصفهان در برخی از تولیدات مقام اول و یا دوم را دارد و این تضمین وجود دارد که اگر به کشاورزی در این استان توجه شود، این امر نه فقط در تامین نیاز‌های کشور بلکه در بخش صادرات نیز بتواند حرف اول و برتر را داشته باشد.

قانون و مقررات باید حامی کشاورز باشد

رئیس قوه قضاییه، کشاورزی، خودکفایی و توجه به آن را نیازمند حمایت قانونی دانست و اظهار کرد: قانون و مقررات باید حامی کشاورز باشد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه بحث سوء مدیریت مصرف آب باید به حُسن مدیریت مصرف آب تبدیل شود، ادامه داد: البته کاهش نزولات آسمانی داشته‌ایم و برخی از مناطق در خط خشکسالی قرار گرفته است و نمی‌توان به آن بی توجه بود و می‌توان با اقداماتی آن را کاهش داد.

حق‌آبه باید با مشارکت و مشورت خود کشاورزان به رسمیت شناخته شود

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: حق‌آبه و حق مالکانه باید با مشارکت و مشورت خود کشاورزان و تولیدکنندگان به رسمیت شناخته شود و مورد احترام باشد

وی با اشاره به پیشگیری از تخلفات محیط زیستی در جنگل‌ها و منابع طبیعی و نقش مرزبانی که سازمان‌های مسئول در این رابطه به عهده دارند، گفت: سازمان محیط زیست، سازمان جنگلبانی و سازمان‌هایی که مسئول حفظ این ذخایر ملی هستند، باید در این زمینه مرزبانی کنند و نباید بگذارند مرز‌های این ذخایر ملی مورد تعرض قرار گیرد و از هرگونه تعرض به این منابع باید پیشگیری کنند.

اگر در جایی معروفی ترک و منکری انجام می‌شود، باید مردم احساس مسئولیت کنند

دیدار آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه با اقشار مختلف مردم اصفهان برگزار شد.

آیت‌الله رئیسی ضمن تبریک و تهنیت ایام با سعادت ولادت امام حسن عسکری (ع) گفت: برای بنده و همکارانم حضور در جمع باصفای شما جمعیت فرهیخته، دانشمند، دغدغه‌مند، ولایتمدار و با بصیرت مغتنم است.

وی ادامه داد: نکاتی که در این جلسه مطرح شد، حکایت از دغدغه‌مندی و داشتن پیشنهادات بسیار خوب داشت که قابل استفاده بود و نکاتی که به دلیل نبود فرصت بیان نشد، در گزارشات درج می‌شود و انشاءالله بنده حتما آن موارد را می‌خوانم

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه شنیدن سخن مردم یک فرصت تلقی می‌شود، گفت: لحن و بیان شما حکایت از دغدغه‌مندی دارد. اینکه دوستان از سر دردمندی، دلسوزی و امید به تحول سخن بگویند، حتما برای امثال بنده مغتنم خواهد بود.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: موضوع عدالت، امروز، در گام دوم انقلاب اسلامی با عمل به آنچه در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری تاکید شده است، برای همه مسئولین و مردم چراغ راه است.

وی اضافه کرد: اجرای عدالت وظیفه است و همگان در این وظیفه باید سهیم باشند. مسئولین به عنوان مسئولیت و مردم به عنوان ناظران و کسانی که در این حوزه دغدغه‌مند هستند، باید این احساس را داشته باشند که در جامعه عدالت اجرا می‌شود

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر هم احیانا این موضوع مورد بی‌توجهی قرار گرفت، با وظیفه امر به خوبی‌ها، نهی از بدی ها، زشتی‌ها، پلشتی‌ها و منکرات باید این حس را در جامعه تقویت کرد. اگر در جایی معروفی ترک و منکری انجام می‌شود، باید مردم احساس مسئولیت کنند

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه یکی از شاخصه‌های اجرای عدالت در جامعه طرح مهم نظارت ملی و همگانی یا به عبارت قرآنی آن امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: امروز خانواده شهید و ایثارگر، دانشجوی فرهیخته، استاد صاحب طرح و برنامه، طلبه و روحانی ما مسائل جامعه را می‌بیند و ناظر بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

وی تاکید کرد: در جامعه باید نسبت به درد‌ها دردمند و نسبت به دغدغه‌ها دغدغه‌مند بود. احساس مسئولیت امر مبارکی است و در روایت ما آمده که اگر در جامعه‌ای روحیه امر به معروف و نهی از منکر نبود، آن جامعه مرده است.

 

رئیس قوه قضاییه اهداف سفر خود به اصفهان را تشریح کرد
 

آیت الله رئیسی، رییس قوه قضاییه در بدو ورود به استان اصفهان درخصوص اهداف این سفر بیان کرد: توفیق حضور در استان اصفهان، استان شهیدپرور و در جمع مردم فهیم و با بصیرت این استان، مردم پر تلاش مجاهد، مردم اهل کار و ابتکار را دارم. اصفهان همیشه جلوه علم و دین، جلوه فرهنگ و هنر و جلوه جهاد و اجتهاد بوده است.

وی افزود: از جلوه‌های مهم این استان و مردم اصفهان، بصیرت، زمان‌شناسی و شهیدپروری بوده است و توفیقی است که امروز بنده و همکارانم بتوانیم در جمع مردم عزیز این استان، مدیران زحمتکش استان، نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان و ان‌شاءالله خدمت علما و اندیشمندان و فرهیختگان این استان باشیم.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این سفر در ادامه سفر‌های استانی است و استان اصفهان از استان‌های بزرگ و مسائل این استان و کار‌هایی که در این استان انجام می‌شود، جزو مسائل مهمه کشور است. اصفهان قطب کشاورزی، قطب صنعت و قطب هنر است. بسیاری از مسائل امروز در اصفهان به عنوان یکی از استان‌های مهم و شاید از مهم‌ترین قطب‌های فعالیت در کشور قابل توجه است.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: اولین مساله ما در رابطه با مسائل قضایی و سازمان‌های وابسته قوه قضاییه است. ۲۳ هیات به شهرستان‌های استان اعزام کردیم که فردا گزارشات در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مطرح خواهد شد. نشست‌هایی با فرهیختگان، دانشگاهیان و اساتید و نیز نشستی با علما و حوزویان خواهیم داشت. نشستی با شورای اداری استان و مدیران زحمتکش استان هم داریم و در جریان مسائل استان قرار خواهیم گرفت و گزارشات را مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: مجموعه هدف از سفر، بررسی مسائل قضایی و اداری استان است و آنچه مربوط به قوه قضاییه است، به عنوان شان قضاوت و نظارت در این سفر مورد توجه قرار خواهد گرفت و از نظرات نمایندگان محترم مجلس، مسئولین و مدیران محترم و زحمتکش استان، مسئولین امنیتی و انتظامی در جلسات مختلف بهره‌مند خواهیم شد.

رئیس قوه قضاییه وارد اصفهان شد
 

آیت الله رئیسى رئیس دستگاه قضا جهت بررسى آخرین مسائل حقوقى و قضایى استان اصفهان در صدر یک هیات قضایی وارد فرودگاه اصفهان شد.

رئیس دستگاه قضایى و هیئت همراه در بدو ورود به این استان مورد استقبال مقامات استانى قرار گرفت.

این سفر با هدف بررسی وضعیت قضایی استان اصفهان و همچنین بررسی مشکلات و موانع دستگاه قضایی و سازمان‌های وابسته و دیدار با پرسنل دستگاه قضایی استان و سازمان‌های وابسته صورت می‌پذیرد.

ریاست قوه قضاییه در حاشیه برنامه‌های خود در این سفر، دیدار‌هایی نیز با نمایندگان اقشار مختلف مردم خواهد داشت.

حضور در شورای اداری استان اصفهان و سخنرانی در جمع مدیران از دیگر برنامه‌های رئیس قوه قضاییه است.

در این سفر هیأت‌هایی نیز در شهرستان‌های استان حضور خواهند یافت و به بررسی مشکلات و نیاز‌های سطح استان خواهد پرداخت.

منبع: میزان