کد خبر: 183210

چرا مردم از خبر گریزان شده‌اند؟

موسسه رویترز تامپسون در تحقیقی که بر روی هزاران نفر از ۳۸ کشور دنیا انجام داده‌است، به یافته‌های قابل‌تأملی در خصوص ذائقه خبری مردم جهان دست یافته‌است که می‌تواند کمک بزرگی به موثرتر شدن فعالیت خبری و رسانه‌ای نماید.
اتاق خبر 24

«هرچه خشن‌تر و وحشتناک‌تر، پرمخاطب‌تر» این اصطلاحی است که سال‌ها در عالم رسانه به‌عنوان یک مانیفست برای جذب مخاطب مطرح بوده است و بر همین اساس، بین رسانه‌ها رقابتی نانوشته برای انتشار اخبار تلخ و منفی وجود دارد. آن‌هم در شرایطی که تعدد رسانه‌ها و ظهور شکل‌های نوین انتقال اخبار و اطلاعات، باعث شده جذب مخاطب از هر زمانی سخت‌تر و در عین‌حال حیاتی‌تر باشد. اما پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد این روند منجر به این شده که مردم در سرتاسر دنیا هر روز بیشتر از اخبار فاصله بگیرند. یکی از مهم‌ترین تحقیقات در این زمینه، پژوهشی است که «موسسه رویترز برای مطالعات روزنامه‌نگاری» به‌عنوان زیرمجموعه دانشکده علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آکسفورد انگلیس انجام داده است. طبق یافته‌های این پژوهش، یک سوم مردم دنیا از شنیدن اخبار دوری می‌کنند.

مردم ترجیح می‌دهند بی‌خبر بمانند

یکی از پروژه‌های اصلی این موسسه «گزارش اخبار دیجیتالی» است که به بررسی «شکل مصرف اخبار و تغییرات آن در میان مردم دنیا» می‌پردازد. این پژوهش از سال 2012 هر سال با مشارکت هزاران نفر انجام می‌شود و نتایج آن در قالب یک سالنامه تخصصی منتشر می‌گردد که منبع اصلی بسیاری از مقالات دانشگاهی و برنامه‌ریزی‌های سازمان‌های رسانه‌ای است.

آخرین پژوهش این موسسه مربوط به سال 2019 است که طی آن 75هزار نفر نفر در 38 کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته‌اند و سوالات مختلفی در مورد نظرشان نسبت به انواع مختلف خبر از آن‌ها پرسیده شده است. یکی از مهم‌ترین یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که «یک‌سوم مردم دنیا» به‌صورت فعال از شنیدن اخبار دوری می‌کنند یعنی ترجیح می‌دهند به‌طور کامل نسبت به آنچه که در دنیا یا در محیط پیرامونشان می‌گذرد بی‌خبر بمانند. که این میزان نسبت به دو سال گذشته 3درصد افزایش داشته است. محققین رویترز نوشته‌اند: «این مسأله ممکن است به این خاطر باشد که دنیا مکان غم‌انگیزتری شده یا به این خاطر که پوشش رسانه‌‌ها به شکل بی‌رحمانه‌ای منفی‌تر شده است؛ یا هر دو».

منبع: خبرآنلاین