کد خبر: 183199

۳ منطقه مهم فرونشست در تهران

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری با بیان اینکه گسترش فرونشست در دشت‌های ورامین موجب خسارات جدی به خاک حاصلخیز این منطقه شده است، گفت: از منطقه فرونشست ورامین، ۵۷ کیلومتر راه‌آهن تهران-مشهد و ۴۷۰ کیلومتر خطوط انتقال نیرو عبور کرده است، ضمن آنکه ۲۵۰ هزار نفر در محدوده فرونشست زندگی می‌کنند.
اتاق خبر 24

پیمان بکتاش امروز در نشست تخصصی فرونشست دشت‌های ورامین و پیشوا فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری را در حوزه‌های نقشه‌برداری زمین، ژئودزی و ژئودینامیک نام برد و افزود: علاوه بر آن، این سازمان مجهز به ناوگان هوایی نقشه‌برداری است و بر اساس آن امکان به روز رسانی و تولید نقشه‌ها در این سازمان فراهم است.

وی تولید سامانه‌های اطلاعات مکانی و زیرساخت‌های داده‌های مکانی را از دیگر زمینه‌های فعالیت سازمان نقشه‌برداری نام برد و یادآور شد: زیرساخت داده مکانی بستری است که می‌تواند تبادل اطلاعات مکانی را تسهیل کند و از موازی‌کاری در زمینه تهیه نقشه‌ها جلوگیری کند.

بکتاش با اشاره به تهیه اطلس‌های ملی فرونشست زمین در کشور، اظهار کرد: علاوه بر آن تولید چارت‌های دریایی و نقشه آب‌های ساحلی و فراساحلی و امور جزر و مدی را در دستور کار داریم که برای این منظور ۲۱ ایستگاه جزر و مدی را در آب‌های شمال و جنوب راه‌اندازی کرده‌ایم.

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری بررسی و پایش تغییرات پوسته زمین و حرکات تکتونیکی و مسطح در سال‌های متعدد را از دیگر عملکردهای این سازمان نام برد و خاطر نشان کرد: حرکات پوسته زمین تغییرات زیادی را در سطح زمین ایجاد می‌کند، به گونه‌ای که ایجاد قاره‌های مختلف ناشی از تغییر پوسته زمین بوده است. بر این اساس تغییر چگالی پوسته زمین همواره در حال رخ دادن است که مهم‌ترین علت آن برداشت آب‌های زیرزمینی است.

وی مهمترین علت فرونشست در کشور را برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی نام برد و خاطر نشان کرد: ولی با توجه به نوع لایه‌های زمین باید اعلام کرد که نرخ فرونشست زمین در لایه‌های رسوبی ریزدانه بیشتر رخ می‌دهد و این پدیده در لایه‌های سنگی کمتر ایجاد می‌شود.

بکتاش با اشاره به پدیده گسترده فرونشست در دشت ورامین، خاطر نشان کرد: وضعیت فرونشست در ورامین به گونه‌ای است که بیشتر مناطق این ناحیه حتی تا محدوده‌های شهری گسترش یافته است که مهمترین عامل آن کاهش منابع آب‌های زیرزمینی و افزایش بارگذاری سطح پوسته زمین ناشی از شهرسازی است.

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری بروز خشکسالی، کاهش نزولات جوی، کاهش نفوذپذیری خاک و عدم تغذیه آبخوان‌ها را از مهمترین عوامل کاهش آب زیرزمینی نام برد و یادآور شد: بر این اساس لازم است تا برنامه‌ریزی به سمت تغییر الگوی مصرف آب و کاشت اتخاذ شود و بهینه‌سازی فاضلاب می‌تواند در کاهش نفوذپذیری خاک موثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا