کد خبر: 183177

فاصله چند قدمی ناتو تا فروپاشی

نشست سران ناتو که در لندن به مناسبت هفتادمین سالروز تاسیس این پیمان برگزار می‌شود شاهد اختلافات روزافزونی است که وحدت این پیمان را تهدید می‌کند.
اتاق خبر 24

رای الیوم در گزارشی نوشت: اختلافات روزافزونی در ناتو به وجود آمده است که وحدت این پیمان را تهدید می‌کند و ممکن است به سرنوشت ورشو دچار شود.

روزنامه اینترنتی رای الیوم در سرمقاله خود نوشت: نشست سران ناتو که در لندن به مناسبت هفتادمین سالروز تاسیس این پیمان برگزار می‌شود شاهد اختلافات روزافزونی است که وحدت این پیمان را تهدید می‌کند و شاید به فروپاشی آن شتاب بخشد و اگر این اختلافات حل نشود ممکن است این پیمان به سرنوشت پیمان ورشو دچار شود. حل این اختلافات اگر محال نباشد دستکم کار بسیار دشواری است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نخستین کسی است که زنگ خطر را به صدا درآورد و پیمان ناتو را اینگونه توصیف کرد که «اکنون دچار سکته مغزی شده یا اینکه در مرگ مغزی و کما به سر می‌برد». این توصیف خشم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را برانگیخت. ترامپ معتقد است چنین توصیفی به شدت توهین‌آمیز است.

اروپایی‌ها می‌خواهند از زیر سلطه نظامی آمریکا خارج شوند و این گرایش آشکارا در کنفرانس امنیت مونیخ در سال ۲۰۱۷ نمایان شد آن هم زمانی که وزرای دفاع فرانسه و آلمان خواستار تشکیل نیروی دفاعی مستقل اروپایی و نیرو‌های واکنش سریع به دور از آمریکا شدند؛ آمریکایی که جهان را به سوی لبه پرتگاه می‌کشاند.

تشکیل ائتلاف اروپایی مستقل از آمریکا برای تامین امنیت کشتی‌ها در خلیج فارس که مقر آن پایگاه نظامی فرانسه در ابوظبی است نخستین گامی است که در مسیر اجرای این رویکرد برداشته شد. مهمترین اختلافات بین آمریکا و شرکای اروپایی آن بر سر فشار‌هایی است که دولت ترامپ به دولت‌های اروپایی وارد می‌کند تا درصد مشارکت مالی خود در ناتو را افزایش دهند و دو درصد از درآمد ناخالص ملی خود را به هزینه‌های نظامی این پیمان اختصاص دهند. علاوه بر این خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سبب شد ایران درصد غنی سازی اروانیوم را به پنج درصد افزایش دهد و تهدید کند که از دیگر تعهدات توافق دست خواهد کشید.

منبع: جام نیوز