کد خبر: 183175

سرمایه‌گذاری برای آینده

روز بیمه روزی برای بزرگداشت ارزش بیمه است. در این روز به افراد اطلاع رسانی می‌شود که اهمیت بیمه در زندگی آنان چقدر بالا است. بیمه کردن در واقع صرف هزینه نیست و نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده محسوب می‌شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بیمه (Insurance) سازوکاری است که طی آن یک بیمه‌گر، بنا به ملاحظاتی تعهد می‌کند که زیان احتمالی یک بیمه‌گذار را در صورت وقوع یک حادثه در یک دوره زمانی خاص، جبران نماید و یا خدمات مشخصی را به وی ارائه دهد. بنابراین، بیمه یکی از روشهای مقابله با ریسک است.

بیمه نشان دهنده سیستمی است که طی آن یک شخص خود را بیمه می‌کند تا بر اساس قوانین و تعهدات با شرکت بیمه کننده در صورت وقوع اتفاقاتی خاص طبق شرایط مندرج در بیمه‌ نامه خسارت دریافت کند. این روش یکی از انواع روش‌های در حال ریسک است که در کشورهایی که به زیر ساخت خود اهمیت می‌دهند رشد بسیاری یافته‌است. امروزه وجود بیمه در بسیاری از مقاطعی که امکان ریسک آن بالا است در کشور ما اجباری است مانند بیمه ماشین و بیمه کار.

 

تاریخچه بیمه

بیمه واژه‌ای نوین است که در قرن اخیر مورد توجه افراد قرار گرفته‌است. در منابع تاریخی بازرگانان چینی اولین کسانی بودن که چیزی شبیه به بیمه برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از فعالیت‌های بازرگانی و دریانوردی به وجود آورده ‌بودند. آن‌ها برای جلوگیری از ضرر و صدمه‌های احتمالی بار خود را در چند کشتی متفاوت بارگیری می‌کردند. بازرگانان فنیقی نیز برای هزینه‌های دریانوردی خود وام دریافت می‌کردند که در صورت صدمه به کشتی و بار آنان این وام بخشیده می‌شد. اما روند شکل‌گیری اولیه بیمه مربوط به قرون وسطی و کشور ایتالیا است. در این کشور نیز بیمه اولین بار برای معاملات دریایی مورد استفاده قرار گرفت. بعدها در دوره رنسانس قوانین مربوط به بیمه مدون شد و در دوره‌های انقلاب صنعتی پیشرفت چشمگیری کرد.

تاریخچه بیمه در ایران مربوط به سال ۱۲۸۹ است. در این سال موسسات روسی با نام نادژدا و قفقارمرکوری در ایران روی کار آمدند که اولین شرکت‌هایی بودند که در این زمینه فعالیت می‌کردند. پس از آن در سال‌های ۱۳۱۴ کشورهای خارجی دیگری مانند انگلستان نیز در ایران در زمینه بیمه فعالیت می‌کردند. اولین شرکت بیمه ایرانی در سال ۱۳۱۰ روی کار آمد و فردی به نام دکتر الکساندر آقایان مدیریت آن را بر عهده داشت. در سال ۱۳۱۴ شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان اولین بیمه ملی کشور شکل گرفت که اولین خدمات آن مربوط به خدمات آتش‌سوزی منزل مسکونی بود.

روز جهانی بیمه

روز بیمه در جهان، در تاریخ 13 آذر ماه نامگذاری شده است. این روز به عنوان روزی برای بررسی پوشش بیمه ایجاد شده‌است. بیمه خدمات امنیتی مانند جبران خسارت در صورت آسیب، بیماری یا فوت را ارائه می دهد. این کار با گذشت زمان باعث می‌شود از ارزش خانه‌های ما و اقلام موجود در آن محافظت شود. کالایی که یک دهه قبل یک میلیون تومان ارزش داشت شاید امروز ارزش بسیار بیشتری هم داشته باشد. مهم نیست که در کجا زندگی می‌کنیم، جایگزین کردن همه چیزهایی که در اختیار داریم در صورت بروز فاجعه دشوار خواهد بود.

 

بیمه روشی برای جبران خسارت

بیمه، در حقیقت روشی برای جبران خسارت است؛ یعنی با پرداخت مبلغ جزئی، اما در سطح گسترده و وسیع، صندوقی برای اطمینان دادن به انسان هایی که ممکن است دچار آسیب و خسارت در شغل، تجارت، سرمایه گذاری، مسافرت، آتش سوزی و امثال آن شوند، فراهم می آید؛

زیرا زندگی روزمره ما، همواره همراه با خطر است و حوادث، هر لحظه زیان مالی و جانی به بار می آورند.

از این رو، روشی که این نااطمینانی را به اطمینان تبدیل کند، اهمیت دارد و در این مورد، بیمه تنها روش موجود است؛

روشی که در واقع، جبران خسارت و تقسیم خطر است و مکانیزم توزیع خسارت بین افراد به شمار می آید که وظیفه برنامه ریزی مالی خطر یا خطرپذیری را انجام می دهد و به مفهوم عام خود، آینده نگری است.

 

انواع بیمه

در یک تقسیم‌بندی کلی، بیمه به دو دسته بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های بازرگانی تقسیم‌بندی می‌شود. بیمه‌های اجتماعی، عمدتا بیمه‌های اجباری و ناشی از قانون هستند و مشخصه آنها این است که شخص دیگری (مانند کارفرما) در پرداخت بخش زیادی از حق بیمه مشارکت دارد.

در بیمه‌های اجتماعی، حق بیمه به‌صورت درصدی از دستمزد تعیین می‌شود؛ در حالی که در بیمه‌های بازرگانی حق بیمه متناسب با ریسک تعیین می‌شود. در ایران، سازمان تامین اجتماعی مهمترین مرجع بیمه‌های اجتماعی است.

در مورد بیمه‌های بازرگانی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی وجود دارد. برخی از روش‌های تقسیم‌بندی انواع بیمه از این قرار است:

1- بیمه‌های دریایی در مقابل بیمه‌های غیر دریایی

2- بیمه‌های اموال در مقابل بیمه‌های اشخاص

3- بیمه‌های زندگی در مقابل بیمه‌های غیرزندگی

 

فواید بیمه

۱)محافظت از شما و خانواده

خانواده شما برای برخورداری از یک سطح زندگی مناسب، به حمایت مالی شما وابسته هستند. به همین دلیل است که استفاده از بیمه پس از شروع و شکل گیری خانواده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این به آن معنا است که اگر اتفاقاتی غیرمنتظره رخ دهد، ممکن است افرادی که بیشترین اهمیت را در زندگی شما دارند، در برابر مشکلات مالی در امان باشند. از طرف دیگر امروزه بسیاری از هزینه‌ها خصوصا هزینه‌های درمانی بسیار زیاد شده است. از این‌رو شما می‌توانید با استفاده از بیمه تعداد زیادی از این هزینه‌ها را، به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

۲)استرس را در مواقع دشوار کاهش دهید

هیچ یک از ما نمی‌دانیم چه چیزی در آینده منتظر ما است. مشکلات و اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای از قبیل بیماری، آسیب دیدگی یا ناتوانی دائمی و حتی مرگ می‌تواند شما و خانواده شما را با استرس عاطفی فوق العاده و حتی اندوه روبرو کند. در این مواقع با وجود بیمه، استرس مالی شما یا خانواده‌تان کاهش می‌یابد و می‌توانید روی بهبود و بازسازی زندگی خود تمرکز کنید.

۳)به دست آوردن امنیت مالی

مهم نیست که وضعیت مالی شما امروز چگونه است، یک رویداد غیرمنتظره می‌تواند همه چیز را خیلی سریع خراب کند. بیمه پرداختی را ارائه می‌دهد به گونه‌ای که اگر یک اتفاق پیش بینی نشده به وجود آید، شما و خانواده می‌توانید امیدوار بوده به پیشروی خود ادامه دهید.

۴)آرامش ذهن

درست است که سلامتی و رفاه را با هیچ میزان پولی نمی‌توان جایگزین کرد. اما حداقل می‌توانید آرامش خاطر داشته باشید که اگر اتفاقی برای شما بیافتد، بیمه از نظر مالی به خانواده شما کمک خواهد کرد.

بیمه

تحت پوشش بیمه اجباری قرار گرفتن همه مردم بر اساس برنامه ششم توسعه

بر اساس قانون برنامه ششم توسعه همه افراد باید تحت پوشش بیمه اجباری قرار گیرند و این قانون برای همه آحاد جمعیت ایران اجباری است.

طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای تحت پوشش بیمه اجباری قرارگرفتن، ارزیابی وسیع به وسیله وزارت رفاه باید انجام شود تا افرادی که فاقد توانایی پرداخت حق بیمه سلامت هستند به طور رایگان تحت پوشش بیمه اجباری قرار گیرند و حق بیمه این افراد از سوی دولت پرداخت می‌َشود.

بر اساس پیش‌بینی‌ها حدود ۱۰ درصد مردم فاقد هر گونه پوشش بیمه‌ای هستند و تحت پوشش بیمه اجباری قرارگرفتن از هفته بیمه سلامت آغاز می‌شود. در این زمینه تمامی زیرساخت‌ها از طرف ما فراهم شده و وزارت رفاه تلاش کرده است تا از طریق وب‌سرویس اطلاعات استحقاق‌سنجی را در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار دهد.

 

سخنان رئیس جمهور در همایش بیمه و توسعه

حسن روحانی صبح امروز(چهارشنبه) در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه اظهار با تبریک روز بیمه داشت: امیداورم این روز که روز تجلیل از صنعت بیمه است، روحیه جدیدی برای همه دست اندرکاران، به منظور خدمت بیشتر به مردم عزیز کشورمان باشد.

وی افزود: ظاهر صنعت بیمه بیشتر در قالب اقتصادی و جز بازارهای مالی گنجانده شود و در کنار بازار سرمایه و بازار پول تعریف می شود اما واقعیت امر این است که ماهیت بیمه ماهیت امنیت بخشی به جامعه است؛ یعنی باید ذیل تامین اجتماعی تعریف شود. همان که در دنیا هم به عنوان Social Security است.

روحانی ادامه داد: میخواهم از این جمله استفاده کنم که کار بیمه و عملکرد این صنعت و شرکت های مربوطه باید به گونه ای باشد که مردم احساس آرامش کنند. خدای نکرده اگر من تصادفی کردم و حادثه ای پیش آمد در یک زمان کوتاهی مشکل من حل می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه الان شاید وضع خیلی بهتر باشد اما قبل از انقلاب در تصادفی که طرف مقابل هم مقصر بود طوری روند کار طول می کشید که تا رفتیم به پول بیمه برسیم، وسط راهش پیشمان می شدیم.

 

در نتیجه بیمه هدر دادن هزینه نیست ،بلکه اشخاصی را که متحمل لطم ، زیان یا حادثه ناخواسته ای شده اند قادر می سازد که پیامدهای این وقایع ناگوار را جبران‮ کنند. در نتیجه تامین خسارت، کارشناسی خسارت و سرعت عمل در بیمه حائز اهمیت است. روز بیمه