کد خبر: 183161

«شهر زباله‌ها» دیگر ظرفیت ندارد

50 سال عمر دارد؛ با باد هماهنگ نیست. تنها شهری است که آغوشش را برای زباله‌ها باز کرده اما دیگر ظرفیتش کامل شده است! باید فکری برای آن کرد. اینجا کجاست؟ آرادکوه در جنوب تهران، شهری سرریز از زباله تهرانی‌ها.
اتاق خبر 24

در جاده قدیم تهران، ۴-۳ کلیومتر بعد از مهدی‌آباد، گردنه را که رد کنید جایی نزدیک‌های جنوب کهریزک شهری خاص پیش روی شماست، آن هم چه شهری، شهر زباله‌ها.

اینجا آراد کوه است، به عبارت دقیق‌تر مجتمع پردازش و بازیافت زباله «آرادکوه». شهری که ۵۰ سال پیش به خاطر باد خلاف  جهت که ۸۰ درصد روزهای سال در آن می وزد و خاک نفوذناپذیرش برای این کار توسط خارجی ها در نظر گرفته شد.

جایی هزار هکتاری که روزانه از جای جای تهران بیش از  ۵ هزار تن زباله تولیدی؛ کار دست صنعتی ها و آدم عادی های پایتخت و ۸۰ هزار تن زباله بیمارستانی(ویژه) به آن می رسد و آراد کوه، گویی با آغوش باز این کوه های زباله را می پذیرد، برخی  سرنوشت دفن، مقداری بازیافت و بخشی از آن‌ها هم کمپوست  شدن در انتظار شان است.

چشم که بچرخانید کارگرانی از ۲۰ تا ۶۰ سال را در محوطه و جاهای مختلف سایت می بینید که عدد دقیق آن ها به ۱۲۰۰ نفر می رسد، آن ها صبورانه و با دقت در سرما و هوای پر از بوی زباله در حال کارند. البته می گویند همیشه این قدر بدبو نیست و تیزی آفتاب که برود بوی بد نیز جا کن می شود.
اما در این میان زباله های بیمارستانی داستان دیگری دارند، سلول دفع بهداشتی زباله های بیمارستانی با ظرفیت ۶۰۰ هزار مترمربع در حال پر شدن است و فقط  چند ماه دیگر برای تکمیل ظرفیت فرصت دارد، نگران نشوید قرارش را گذاشته اند یک سلول دیگر درست با همین ظرفیت در گوشه و کنار شهر زباله ها تعبیه کی‌می‌کنند که حالا حالا ها بتوانیم هر چه در بیمارستان زباله می شود را در آن جای دهیم.

منبع: خبرآنلاین