کد خبر: 183148

ناتو؛ پیمانی که کارایی خود را از دست داده است

توجه به وضعیت کنونی ناتو و نوع همکاری میان کشور‌های عضو این پیمان در شرایط فعلی و همچنین رویکرد دونالد ترامپ در قبال آن، ضعف و عدم هماهنگی میان اعضای آن را نشان می‌دهد.
اتاق خبر 24

«امانوئل مکرون» اوایل ماه نوامبر در مصاحبه‎ای با نشریه «اکونومیست» گفت: آنچه که ما در حال حاضر تجربه می‌کنیم مرگ مغزی ناتو است.

رئیس جمهور فرانسه در این مصاحبه مواضع کنونی دولت آمریکا در قبال ناتو را مورد انتقاد قرار داد و درباره تداوم تعهد آمریکا به این پیمان نظامی ابراز تردید کرد.

مکرون به اکونومیست گفت که هیچگونه هماهنگی میان آمریکا و سایر اعضای ناتو در تصمیم‌گیری‌های راهبردی وجود ندارد.
اکنون پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که این اظهارات مکرون خشم ترامپ را در پی داشته است.

این منبع آگاه می‌گوید: ترامپ مدت‌ها است که از مکرون ناخرسند است.

این واکنش ترامپ به اظهارات مکرون در حالی منتشر می‌شود که او پیش از این از کشور‌های عضو ناتو درخواست کرده تا بودجه دفاعی خود را ۲ برابر کنند.

رئیس جمهور آمریکا بار‌ها از کشور‌های عضو ناتو خواسته تا ۲ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به این پیمان نظامی اختصاص دهند.

نگاهی به وضعیت کنونی پیمان آتلانتیک شمالی و عدم هماهنگی میان کشور‌های عضو این پیمان با آمریکا به نوعی تایید کننده اظهارت مکرون در این باره است.

سران کشور‌های عضو ناتو روز‌های سوم و چهارم دسامبر(۱۲ و ۱۳ آذر) و در آستانه هفتادمین سالروز تشکیل این پیمان نظامی در لندن گرد هم می‌آیند تا درباره عدم توافق‌های داخلی میان اعضا، با یکدیگر رایزنی کنند.

اما به نظر می‌رسد که در آستانه هفتادمین سالروز تشکیل ناتو، وضعیت این پیمان نظامی مناسب نبوده و کشور‌های عضو نسبت به آینده آن اطمینان کمتری دارند.

چهارم ماه آوریل هفتادمین سالروز تشکیل پیمان آتلانتیک شمالی خواهد بود، اما مقایسه‌ای میان وضعیت فعلی این پیمان با وضضعیت آن در سال ۲۰۰۹ و همزمان با شصتمین سالروز تشکیل، بسیار تضعیف شده و بحث درباره ناتو از قدرت نظامی به عدم اطمینان به آینده رسیده است.

امانوئل مکرون در مصاحبه ماه نوامبر خود به مرگ مغزی ناتو اذعان کرده که این اذعان بسیار قابل ملاحظه است؛ در حقیقت تحلیل مکرون درست است و اروپا در نهایت باید عواقب سیاست ترامپ در این زمینه را متحمل شود.

آکسیوس در پایان می‎نویسد: رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه با اکونومیست همچنین برخی اعضای ناتو و به خصوص آمریکا و ترکیه را به «عدم همکاری» و اتخاذ مواضع «خصمانه» متهم می‌کند؛ وی درباره آینده این اتحاد نظامی و اینکه آیا ناتو همچنان کاربردی خواهد بود یا خیر ابراز تردید می‌کند. آیا در صورت وقوع حمله به یکی از اعضا، ناتو قادر به دفاع خواهدبود. این مرگ مغزی است؛ یک اتحادی که هنوز وجود دارد، اما کارایی خود را از دست داده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا