کد خبر: 183143

نگاهی جامع به فهرست هیات انتخاب فجر ۳۸

فهرست هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر در حالی با حضور کمرنگ کارگردانان سینما روبرو شده که امسال فهرست نسبتاً بلندبالایی از کارگردانان غایب وجود دارد، فهرستی که اسامی همچون پوران درخشنده، فریدون جیرانی، داریوش مهرجویی، علیرضا داوودنژاد، نرگس آبیار و بهرام توکلی دیده می‌شود.
اتاق خبر 24

هیات انتخاب آثار روز گذشته از سوی دبیرخانه این جشنواره معرفی شدند، در این فهرست اسامی متفاوتی از اهالی سینما و تلویزیون دیده می‌شود، نام‌هایی که باید دید تاکنون در فضای سینما تا چه حد تجربه داشته اند. 

محمد احسانی محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی در این دوره از جشنواره انتخاب فیلم‌های بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران) و نگاه نو (ویژه فیلم اول کارگردانان) را بر عهده خواهند داشت.

شاید در میان اسامی هیات انتخاب این دوره از جشنواره فیلم فجر، افراد نام آشنایی دیده شوند اما نکته بزرگی که‌ می‌توان در این بین به آن اشاره کرد کم بودن وزنه هنری این هیات است زیرا اکثریت نام‌های حاضر در این فهرست را بیشتر افرادی تشکیل می‌دهند که در بدنه و بخش مدیریتی سینما مشغول به فعالیت هستند.

شاید اکثریت این فهرست سابقه حضور بخش داوری و یا هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر طی سالهای گذشته را داشته باشند اما بیشتر آنها سابقه هنری خاصی از جمله کارگردانی، بازیگری و یا غیره را ندارند، اتفاقی که شاید در اولین نگاه کمی مخاطب را برای ارزیابی آثار هنری جشنواره فیلم فجر به عنوان مهمترین رویداد سینمایی کشور متعجب کند. 
 

محمد احسانی به نوعی سر لیست فهرست اسامی اعلام شده از سوی دبیرخانه جشنواره فیلم فجر است، وی سال گذشته و طی برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در میان داوران بخش سودای سیمرغ قرار داشت و امسال نیز بار دیگر حضور در مهمترین فستیوال سینمایی کشور را تجربه می‌کند. 

«محمد احسانی» در آثاری همچون «پنچری»، «به کبودی یاس»، «کارون»، «دود»، «روزگاری هامون»، «تبریز، تصاویر دنیای فراموش شده»، «گسل»، «لاتاری»، «این سیب هم برای تو» به عنوان «بازیگر»، «کارگردان»، «تهیه‌کننده» و «مشاور پروژه» حضور داشته است.

احسانی هم‌اکنون عضو شورای پروانه نمایش فیلم سینمایی و مدیر شبکه‌های تماشا، نمایش و نسیم است و حال بار دیگر در کنار حضورش در تلویزیون حضور در جشنواره فیلم فجر را در کارنامه‌اش ثبت می‌کند. 

***محمود اربابی

محمود اربابی فیلمنامه نویس، عضو شورای پروانه ساخت و معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی دیگر عضو هیات انتخاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است.

رئیس انجمن سینمای جوان کرج، عضو شورای فیلمنامه و شورای تولید فیلم حوزه هنری، مدیر مرکز تحقیقات فیلم حوزه هنری، اولین مدیر مدرسه کارگاهی فیلمنامه‌نویسی حوزه هنری، معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی، مدیرکل گسترش و آموزش نیروی انسانی سینمای کشور و مدیرکل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه‌ای کشور از جمله عناوینی است که اربابی در عرصه سینما به خود اختصاص داده است. 

منبع: خبرآنلاین