کد خبر: 183094

درخواست مسئولان دولتی برای معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مالیات مسئله ای نیست که در آن تبعیض قائل شد، به خصوص در صنوفی که پردرآمد هستند، گفت: درخواست وزیر ارشاد در مورد معافیت مالیاتی هنرمندان تعجب برانگیز است چرا که سلبریتی ها پردرآمد هستند.
اتاق خبر 24

موضوع «فرار مالیاتی ثروتمندان» با حضور کارشناسان اقتصادی بررسی شد.

سید حسن موسوی فرد کارشناس اقتصادی در خصوص بازنگری در معافیت مالیاتی هنرمندان، تصریح کرد: مالیات مسئله ای نیست که در آن تبعیض قائل شد، به خصوص در صنوفی که پر درآمد هستند.

وی با اشاه به درخواست وزیر ارشاد در مورد معافیت مالیاتی هنرمندان ادامه داد: این درخواست تعجب برانگیز است. چرا که این قشر پردرآمد هستند. به عنوان مثال هنرمندانی که فعالیت های تبلیغی دارند، درامدشان بسیار زیاد است. بنابراین این درخواست وجهی ندارد. البته همه هنرمندان نیز درامد بالایی ندارند و سلبریتی ها منظور است.

موسوی فرد گفت: بر اساس گفته مسئولان سازمان امور مالیاتی، فرار مالیاتی در کشور بین 40 تا 50 هزار میلیارد است. اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته، این رقم تا 100 هزار میلیارد تومان هم گمانه زنی می شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:  بر اساس تولید ناخالص داخلی کشور، که 420 میلیارد دلار است و با در نظر گرفتن 20 درصد این مبلغ به عنوان مالیات، در حدود 145 هزار میلیارد تومان باید در کشور مالیات پرداخت شود که در حال حاضر اینگونه نیست.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: البته در همین حدود فرار مالیاتی، معافیت مالیاتی نیز در کشور وجود دارد. البته عموم مردم مشمول فرار مالیاتی نمی شوند چون درآمد بالایی ندارند بلکه این موضچع شامل حال ثروتمندان کشور است.

موسوی فرد تاکید کرد:  یک سری صنوف پردرآمد در کشور فرار مالیاتی گسترده ای دارند که می توان به پزشکان با حدود 7 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی اشاره کرد. 

منبع: خبرآنلاین