کد خبر: 183005

چرا اقدامات فرهنگی کم‌اثر است؟

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی درباره چرایی تاثیر کم اقدامات فرهنگی، گفت: مردم حرف و عمل مسؤولان را با هم مقایسه می‌کنند، اتاق کار میلیاردی با ادعای ساده‌زیستی همخوان نیست، مسؤول نمی‌تواند از ملی‌گرایی صحبت کند اما در فروشگاه خارجی دیده شود.
اتاق خبر 24

همواره یکی از انتقادات مسؤولان و برخی اهالی فرهنگ به دانشگاه حول محور فرهنگ می‌چرخد که گویا در این موضوع رسیدن به شرایطی که رضایت دغدغه‌مندان را جلب کند، بسیار سخت است.

وضعیت فرهنگی دانشگاه مناسب نیست، چه کسی مسؤول فرهنگ در دانشگاه است؟ و چه کسی پاسخ‌گوی وضعیت فرهنگی دانشگاه است؟ سوال‌های پرتکراری که با گذشت سال‌ها هنوز بی‌پاسخ‌اند

«وضعیت فرهنگی دانشگاه مناسب نیست»؛ این گلایه بارها در انتقاد از فرهنگ فعلی دانشگاه شنیده می‌شود و این سوال‌های پرتکرار که «چه کسی مسؤول فرهنگ در دانشگاه است؟» یا «چه کسی پاسخ‌گوی وضعیت فرهنگی دانشگاه است؟» با گذشت سال‌ها هنوز بی‌پاسخ مانده است تا ریشه‌یابی ایراداتی که به فرهنگ دانشگاه گرفته می‌شود و پیدا کردن سرنخ برای حل مشکل بی‌نتیجه بماند.

جدی‌ترین پاسخ به مقوله فرهنگ دانشگاه این است که فرهنگ در دانشگاه متولی ندارد یا حداقل متولی زیادی دارد. به این معنی که چند متولی بودن این مسؤولیت باعث شده که حدود وظایف، مسؤولیت و پاسخ‌گویی شفاف نباشد. 

از سوی دیگر دانشجویان معترض برخی تصمیم‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها هستند؛ برخی از دانشجویان از اینکه باوجود آیین‌نامه‌های یکسان، در اعمال قانون در واحدهای دانشگاهی مختلف اختلاف رویه وجود دارد گله دارند. آنها هم می‌پرسند که مسؤول پاسخ‌گویی به این تناقض‌ها کیست؟

نتایج نظرسنجی مرکز افکار سنجی جهاد دانشگاهی (ایسپا) نشان داده که دین‌داری دانشجویان از عموم جامعه بالاتر است، شرایط فرهنگی دانشگاه‌ها شامل ارزش‌ها، نگرش‌ها و حضور در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی از میانگین جامعه بالاتر احصاء شده است. با این حال، وضع فرهنگ در دانشگاه رضایت‌مند توصیف نمی‌شود.

درباره چرایی وضعیت فعلی فرهنگ دانشگاه و انتظارات از دانشگاه در مقوله فرهنگ با یکی از مسؤولان فرهنگی مرتبط با دانشگاه گفت‌وگو کرده‌ایم.

عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی است که معتقد است مدیر فرهنگی باید از دل جامعه باشد.

منبع: خبرآنلاین