کد خبر: 182990

مصرف کدام روغن خوراکی برای تمام افراد بهتر است؟

یک متخصص طب سنتی گفت: هر یک از روغن‌های گیاهی خواصی دارند که افراد می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند.
اتاق خبر 24

جعفر غفارزاده متخصص طب سنتی درباره بهترین روغن مصرفی برای افراد اظهار کرد: مصرف روغن‌هایی مانند آفتابگردان به تمام افراد پیشنهاد نمی‌شود.هیچ یک از افراد به‌ ویژه زنان باردار نباید از آن استفاده کنند.بهترین روغن برای تمام افراد اعم از مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی و زنان باردار روغن زیتون بودار بوده که در همه وعده‌های غذایی باید از آن مصرف شود. اغلب مصرف روغن کنجد به افراد گرم مزاج پیشنهاد نمی‌شود، زیرا کنجد خاصیت گرمی دارد و با  استفاده زیاد از آن به معده آسیب وارد می‌شود.

او بیان کرد: روغن‌های دیگر مانند بادام تلخ و شیرین و نارگیل خاصیت دارویی و درمانی دارند و می‌توانند درد را کاهش دهند. به طور مثال روغن بادام تلخ می‌تواند به کاهش درد مفاصل و نرم شدن پوست کمک کند. بادام شیرین ملین بسیار خوبی است و افرادی که به یبوست دچار شده‌اند، می‌توانند از آن استفاده کنند. روغن بادام شیرین نقش موثری در خواب راحت افراد دارد. این روغن حتی می‌تواند در رشد مغزی کودکان مؤثر باشند، اما به دلیل گران بودن آن زیاد استفاده نمی‌شود.

روغن بذر کتان بهترین منبع اسید‌های چرب امگا ۳ است. این روغن برای قلب و روده‌ها مفید  بوده و یبوست را کاهش می‌دهد. قدرت ایمنی بدن را  افزایش می‌دهد و سلامت پوست را بهبود می‌بخشد. لیگنین (فیبر غذایی غیرمحلول) دارد که برای بدن مفید است ولی اگر به طور صحیح نگهداری نشود، به سرعت فاسد می‌شود. این روغن برای پخت غذا مناسب نیست.

منبع: جام نیوز