کد خبر: 182815

پایان عمر پرندگان مهاجر با شکار بی رویه

تجارت پرسود شکار پرندگان مهاجر روزانه ده تا ۲۰ میلیون تومان پول عاید سرشاخه‌های شکارچیان می‌کند.
اتاق خبر 24
از اواسط آبان ماه بود که با ورود پرندگان مهاجر به آب‌های شمال و جنوب کشور شکار آن‌ها نیز توسط شکارچیان آغاز شد.
 
پرندگان مهاجر برای گذران زمستان به این مناطق سفر می‌کنند و سالانه تعداد زیادی از آن‌ها در دریا‌ها و تالاب‌ها دیده می‌شوند، اما این پرندگان نمی‌دانند که سفرشان به این مناطق یعنی پایان عمر آن‌ها!
پرندگان مهاجر از ۳۵ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی شامل خانواده اردک‌ها، کشیم‌ها، خوتکاها، اگرت، حواصیل و فلامینگو‌ها هستند. اما ورود و شکار این پرندگان می‌تواند زمینه ساز ایجاد ویروس آنفلونزای فوق حاد پرندگان بین پرندگان بومی نیز شود، اما شکار آن‌ها و پهن کردنشان بر روی تخته‌های بازار نیز معضل دیگر مسئولان شده که نمی‌توانند آن‌ها جمع آوری کنند.
سال‌های گذشته بود که آماری از کشتار یک میلیونی پرندگان مهاجر در آب‌های شمالی منتشر شد که براساس گزارش‌ها روزانه جوامع محلی روزانه حدود سه هزار پرنده شکار و در بازار به فروش می‌رسانند که نه سازمان محیط زیست و نه دوستداران محیط زیست تاکنون نتوانسته اند مانع این کشتار شوند.
 
گفتنی است که تنها در استان مازندران حدود ۲۰ هزار شکارچی با پروانه شکار و حدود صد‌هزار شکارچی بدون مجوز فعالیت می‌کنند. اما بنابر اعلام مسئولان محیط‌زیست در شهرستان فریدونکنار و بابلسر تنها ده محیط‌بان کار نظارت بر محیط زیست را به‌عهده دارند که این تعداد نیز به صورت شیفتی فعالیت می‌کنند.
منبع: خبرگزاری ایرنا