کد خبر: 18277

ثروتی: امیدی به تحول در وزارت راه و شهرسازی نیست

نماینده مردم بجنورد در مجلس استیضاح وزیر راه و شهرسازی را سیاسی ندانست و گفت: امیدی به تحول در وزارت راه و شهرسازی نیست.
اتاق خبر 24

موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی امروز مجلس در سخنانی گفت: فقدان زیرساخت‌ها، مزخرف خواندن مسکن مهر و نیز عدم توجه به مشکل بیکاران در حوزه مسکن از جمله مواردی است که به استیضاح آخوندی منجر شده است.

وی با بیان اینکه امروز وضعیت جاده‌ها نامناسب است و مردم را به دلیل اینکه بستگانشان مجروح شده و یا فوت می‌کنند کلافه کرده است، افزود: عدم گسترش حمل و نقل ریلی، فقدان برنامه‌ریزی مناسب، کاهش پروازها، نارضایتی مردم از فقدان بلیط و مشکلات تاخیر در پروازها از مهمترین مواردی است که به استیضاح وزیر راه منجر شده است.

ثروتی ادامه داد: گاهی برخی می‌گویند که این اسیتضاح سیاسی است اما 3 گروه این استیضاح را مطرح کرده‌اند که در نهایت به تهیه متن نهایی آن منجر شده و امروز بررسی می‌شود. این استیضاح دقیقا در راستای حل مشکلات مردم است که ما ناچار شدیم برنامه استیضاح را دنبال کنیم. ما نمایندگان مردم در مجلس هستیم و قسم یاد کرده‌ایم که حافظ قانون و حقوق موکلان‌مان باشیم.

وی با بیان اینکه امروز بر اشتغال و اقتصاد کشور رکود حاکم است، گفت: حدود یک و نیم میلیون نفر به خاطر تعطیلی ساخت و ساز مسکن به خصوص مسکن مهر بیکار شده‌اند. وزیر راه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مناسبی در این حوزه ندارد.

وی همچنین فقدان مدیریت کارآمد و انسجام و سازماندهی و نیز رخوت و عدم احساس مسئولیت در زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی را یکی دیگر از دلایل استیضاح آخوندی اعلام کرد و اظهار داشت: به بهانه فقدان اعتبار و تحریم طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی در حوزه راه و مسکن را خوابانده‌اند، اعتبار تنها موضوعی است که بارها تکرار شده اما طرح‌هایی در وزارت راه وجود دارد که نیازی به تامین اعتبار نداشته و اعتبار آن فراهم است.

ثروتی تصریح کرد: در قانون بودجه و در سنوات قبل برای اجرای پروژه‌ها و بدهی پیمانکاران از روش‌های مختلفی از جمله فاینانس و بی او تی استفاده می‌شد اما حتی در دولت یازدهم نیز این روش‌ها تعطیل شده و از آنها استفاده نمی‌شود.

نماینده بجنورد به سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: ایشان در این سفر دستور دادند که راه‌آهن شمال هر چه سریعتر مراحل اجراییش شروع شده و کار شروع شود تا مشکل 15 استان شمالی و 20 میلیون زائر بارگاه امام رضا (ع) حل شود اما این اتفاق در دولت یازدهم نیفتاد. در دولت قبل 6 ماه برای این موضوع فعالیت کردند اما متاسفانه در دولت یازدهم این کار متوقف شد.

وی با بیان اینکه اجرای احکام برنامه و بودجه به درستی در وزارت راه صورت نمی‌گیرد تصریح کرد: اجرا نکردن قانون جامع مسکن، عدم توسعه خطوط ریلی، عدم ساماندهی حمل و نقل هوایی از مواردی است که به استیضاح وزیر راه و شهرسازی منجر شده است.

ثروتی ادامه داد: برای توسعه طرح‌ها در حوزه راه‌ها قرار بود سالانه 20 درصد میزان تلفات جاده‌ای کاهش یابد اما انجام نشد و دلیل آن نیز عدم برنامه‌ریزی مناسب و مدیریت فعال توسط شخص وزیر است.

وی اضافه کرد: باید برای توسعه راه‌های روستایی از روش‌های مشارکت استفاده می‌شد که نشد. مواد 165 و 166 برنامه توسعه پنجم نیز در وزارت راه اجرا نمی‌شود.

ثروتی در ادامه اظهار داشت: بر اساس اصل 131 قانون اساسی، ساخت مسکن برای اقشار مختلف مورد تاکید قرار گرفته است اما در دولت یازدهم این روند متوقف شده است.

نماینده بجنورد اضافه کرد: ساخت 200 هزار مسکن روستایی در حال حاضر به 5000 رسیده است. از ضامن‌های زنجیره‌ای در دولت یازدهم برای وام مسکن روستایی جلوگیری شده و دولت وام‌های روستایی برای مقاوم‌سازی مسکن را تضمین نمی‌کند.

وی به ماده 137 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: بر اساس این ماده تمامی وزرا در مقابل یکدیگر، رئیس جمهور و مجلس مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند و این استییضاح نیز دقیقا در راستای پاسخگویی وزیر به نمایندگان مردم در مجلس انجام می‌شود.

ثروتی ادامه داد: عدم توجه به مطالبات نمایندگان مردم و نیز عدم توجه به بازپرداخت وام مسکن و سیاست دولت در تضمین بازپرداخت آن موجب کندی ساخت و ساز در روستاها شده است که باید این امر مورد توجه قرار گیرد.

نماینده بجنورد با بیان اینکه گاهی از پرداخت وام‌های 50 و 80 میلیونی مسکن سخن گفته می‌شود اما خبری از این وام‌ها نیست افزود: آیا با این مشکلات این استیضاح سیاسی است؟

وی با تاکید بر اینکه اجرای مواد 167 تا 176 برنامه پنجم توسعه در وزارت راه متوقف شده است، گفت: وزیر راه و شهرسازی وعده‌هایی در روز رای اعتماد به مردم و نمایندگان دادند که اینها عملی نشده و منجر به استیضاح وی شده است. از 13 مورد ارائه شده در برنامه رای اعتماد وزیر، 84 درصد آن نیازی به اعتبار نداشته است اما هیچ کدام مصوب و اجرا نشده است.

وی همچنین بروکراسی شدید اداری، عدم پاسخگویی و رکود در حوزه اشتغال مسکن را از دیگر موارد استیضاح وزیر راه و شهرسازی دانست و اظهار داشت: رکود اقتصادی که منجر شده 4 وزیر به رئیس جمهور نامه بنویسند، از وزارت راه و شهرسازی شروع شده است به طوریکه می‌توان گفت به عنوان مثال ساخت 5 هزار کیلومتر راه روستایی به 3 هزار کیلومتر رسیده است. 

ثروتی ادامه داد: قیمت بلیط‌های مسافربری هواپیما از 75 درصد تا 200 درصد افزایش یافته است، حمل و نقل هوایی نیز افزایش یافته، آیا با این وضعیت می‌توان باز هم گفت که استیضاح وزیر راه سیاسی است؟

وی با تاکید بر اینکه استیضاح وزیر راه و شهرسازی سیاسی نیست، خاطر نشان کرد: از نمایندگان مردم در خانه ملت می‌خواهم که به این موارد توجه داشته باشند. امیدی هم به تحول در وزارت راه و شهرسازی نیست به طوریکه بنده بارها و بارها صحبت کرده‌ام اما فایده‌ای ندارد. خواست مردم و توجه به مسکن مهر و بیکاری در حوزه اشتغال را در این استیضاح مورد توجه قرار دهید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.