کد خبر: 182706

نگاهی به چالش ساخت خودروی برقی در ایران

تولید خودروهای برقی و هیبریدی نیاز به زیرساخت و توجه دولت دارد تا توسعه این محصولات به موفقیت برسد.
اتاق خبر 24

امروزه با توجه به روند کاهشی منابع انرژی و افزایش مصرف‌کنندگان، دغدغه تمام کشور‌های بزرگ صنعتی، به‌کارگیری تکنولوژی و علوم نوین در جهت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و آلودگی هوا برای کمک به محیط‌زیست است.

شرکت‌های تولیدکننده‌ی خودرو، این نکات را در اولویت‌های خود قرار داده و اقدام به تولید خودرو‌هایی مدرن با طرح‌هایی نوین جهت پاک‌سازی محیط‌زیست و کاهش مصرف سوخت جهانی کرده اند. یکی از این اقدامات تولید خودرو‌های هیبریدی و برقی  است.

مدت زمان زیادیست که کمپانی‌های مختلف در دنیا به دلیل کاهش آلودگی هوا و سر و صدای کمتر، شروع به ساخت این نوع خودروها  کرده‌اند. قابل ذکر است این خودروها به دلیل نوع سوخت مناسب می‌توانند برای محیط زیست و دوست داران آن مناسب باشد.

خودروهای هیبریدی نوع دیگری از اتومبیل های کم سوخت هستند که جایگزین مناسبی برای نوع بنزینی آن به شمار می روند. این خودروها با استفاده از منابع مختلفی از جمله انرژی‌هایی همچون برق و انرژی خورشیدی، به جای سوخت بنزین برای حرکت تغزیه می کنند و آلودگی کمتری نسبت به خودروهای دیگر دارند.

دستیابی به تکنولوژی خودروهای برقی و هیبریدی کار سختی نیست چرا که دانشجوهای کشور این دسته از خودروها را ساخته اند و شرکت های زیادی می توانند آن را به طور انبوه تولید کنند. دانشگاه شریف، فنی و حرفه ای، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و بسیاری دیگر از دانشگاه های کشور توانایی تولید این خودروها را دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا