کد خبر: 182702

نابودی پهپاد‌های مهاجم در کمتر از ۵ دقیقه +فیلم

سامانه پدافندی ۱۵ خرداد که خردادماه امسال رونمایی شد برای نخستین بار در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۸ به صورت عملیاتی به سوی اهداف مشخص شلیک کرد.
اتاق خبر 24

رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان حریم ولایت ۹۸ طی دو روز در منطقه عمومی به گستره ۴۱۶ هزار کیلومتر مربع در سمنان برگزار شد. 

در این رزمایش از سامانه های پدافندی و آفندی متفاوت ساخت داخل مانند سامانه‌های پدافندی مرصاد، ۱۵ خرداد، ذوالفقار، تلاش و همچنین پهپادهای نیروی هوافضای سپاه استفاده شد. البته نیروی هوایی ارتش نیز در این رزمایش حضور فعالی داشت.

سامانه پدافندی ۱۵ خرداد که خردادماه امسال رونمایی شد برای نخستین بار در این رزمایش به صورت عملیاتی آزمایش و به سوی اهداف مشخص شلیک کرد. اما در این گزارش می خواهیم تا به ویژگی‌های این سامانه پدافندی بومی و ساخت داخل بپردازیم که متن حاصل را در ادامه مطالعه می‌کنید.

این سامانه را می‌توان نمونه پیشرفته سامانه باور ۳۷۳ نامید که پیش‌تر رونمایی و به نیروی پدافند هوایی ارتش تحویل شده بود و قرار است تا به زودی در اختیار نیرو‌های مسلح قرار گیرد. اما در این سامانه دو غلاف موشکی باور ۳۷۳ به چهار غلاف افزایش یافته است که در هر کدام از آن‌ها یک فروند موشک صیاد ۳ قرار می‌گیرد.

اهمیت طراحی و ساخت این سامانه علاوه بر تقویت توان خودکفایی، موجب ایجاد قدرت بازدارندگی و تقویت این قدرت در بنیه دفاعی کشورمان است.

این سامانه تحت پروژه سامانه سلاح پدافند هوایی شهدای سوباشی طراحی و ساخته شده است که قادر به رهگیری انواع اهداف هوایی در شبکه جامع پدافند هوایی کشور بوده و بر این اساس توانایی شناسایی اهدافی همچون جنگنده و پهپاد‌های مهاجم را در برد ۱۵۰ کیلومتر شناسایی و تا برد ۱۲۰ کیلومتر ردگیری نماید و توانایی شناسایی اهداف پنهان‌کار در برد ۸۵ کیلومتر و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد ۴۵ کیلومتری را دارا می‌باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران