کد خبر: 182691

سرپناهی برای بی‌خانمان ها

گرم خانه ها برای کسانی که شب ها جایی برای ماندن ندارند سرپناه گرم و آرامی است و اکنون که هوا روبه سردی است شاهد افزایش مراجعه کنندگان به گرمخانه های پایتخت هستیم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در هر جامعه‌ای، افراد بی‌خانمان به‌عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین و حاشیه‌ای‌ترین گروه‌های جامعه شهری محسوب می‌شوند. این افراد، توانایی اندکی برای ساماندهی زندگی طبیعی خود دارند، در تأمین ابتدایی‌ترین نیازهای مادی و اجتماعی خود دچار بی‌ثباتی و محدودیت بوده و همچنین، فاقد حمایت‌های ضروری در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، امنیتی و روانی هستند.

اکنون که سوز پاییز و سردی زمستان در راه است و سختی گذراندن شب‌های سرد در کف کوچه‌ها و معابری که باید در کنار دیوارهایشان کز کرد تا کمتر سرمای استخوان‌سوز اذیت بکند به دغدغه این‌روزهای زنان و مردان معتاد و بی‌سرپناهی تبدیل شده که خانه و کاشانه‌ای برای زندگی ندارند.

در این میان، حضور زنان و مردان بی‌سرپرستی که هرکدام به دلایلی از جمله، اعتیاد، فرار، نزاع، خشونت و حتی برای اشتغال از خانه خود بیرون آمده و روزها آرزوهای خود را در پایتخت می‌جویند ولی شب‌ها نگران آسایش و آرامش خودشان هستند بیشتر آزاردهنده است و حضور در گرم‌خانه‌هایی که به‌راحتی بتوانند استراحت کنند بدون آن‌که سایه شومی بالای سرشان باشد برایشان خوشحال‌کننده است.

گرم خانه ها برای کسانی که شب ها جایی برای ماندن ندارند سرپناه گرم و آرامی است و اکنون که هوا روبه سردی است شاهد افزایش مراجعه کنندگان به گرمخانه های پایتخت هستیم.

با توجه به افزایش مراجعه کنندگان در فصل سرما ، گرمخانه های تهران بیشتر شدند و خدمات رسانی بیشتری انجام می شود. همچنین از 15 آبان ماه تمام گرمخانه ها شبانه روزی شده است. همچنین اتوبوس هایی ویژه  ای برای اسکان بی خانمان ها در نظر گرفته شده است که کار اسکان افراد را انجام میدهند و بیشتر در مناطقی که چالش بیشتری دارند مستقر هستند.

 

رشد 14 درصدی مراجعه کارتن خواب‌ها به گرمخانه ها در تهران

با همراهی مردم و رسانه‌ها شاهد افزایش 23 درصدی تماس با 137 برای کمک به افراد آسیب دیده در 48 ساعت گذشته بودیم. بر همین اساس در این شب‌های سرد پایتخت 14 درصد پذیرش گرمخانه‌ها افزایش یافته است.
سید مالک حسینی با بیان اینکه در موج اول سرما که حدود یک ماه پیش رخ داد آمار مراجعین به گرمخانه‌ها حدود 40 درصد افزایش یافت، گفت: به نظر می‌رسد که افراد بی‌خانمان با گرمخانه‌ها آشتی کرده‌اند؛ اما برخی از کارتن خواب‌ها بنا به دلایلی علاقمند به ماندن در پاتوق‌هایشان هستند که کمک به این افراد در حوزه اختیارات شهرداری نیست؛ اما از جنبه انسانی وسایل گرمایشی و غذای گرم بین این افراد توزیع می‌شود.

مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری تهران با بیان اینکه در منطقه 2 و در محدوده دره فرحزاد گرمخانه‌ای برای زنان وجود نداشت و برای مردان نیز دو شلتر بهزیستی وجود داشت، گفت: با توجه به نیاز زنان این منطقه به داشتن یک گرمخانه موقت، کارشناسان این سازمان در پارک 15 خرداد در محله فرحزاد اقدام به راه اندازی یک گرمخانه اضطراری آن هم در 24 ساعت کردند اما متاسفانه اهالی محل بنا به دلایلی از جمله ترس، اجازه بهره برداری از این گرمخانه را ندادند و از آنجایی که احتمال خطر جانی این کارتن خواب‌ها وجود داشت نسبت به استقرار یک گرمخانه سیار در اتوبوس اقدام کردیم اما امکان تداوم استقرار زنان کارتن خواب در این گرمخانه سیار وجود ندارد و ما برای روزهای آینده که سردتر خواهد بود، نگران هستیم.

وی با بیان اینکه اهالی این محل معتقدند که این افراد بچه‌های محل‌شان در این دره نیستند، گفت: مگر کسانی که در پاتوق‌های هرندی یا خلازیر مستقر هستند ساکن همان محلند؟ مگر آمایش درستی وجود دارد که ببینیم چه کارتن خوابی برای چه محله‌ای است؟

حسینی با بیان اینکه شهرداری در احداث گرمخانه‌ها ملاحظات اجتماعی، فرهنگی و بافت اجتماعی را در نظر می‌گیرد، تصریح کرد گفت: در شرایط اضطراری اگر بخواهیم که همه ملاحظات را در نظر بگیریم نمی‌توان هیچ گرمخانه‌ای احداث کرد اما در این مورد کارشناسان سازمان، در پشتی پارک را که به سمت دره است برای رفت و آمد این افراد در نظر گرفتند و حتی دیوار حائلی ایجاد کردند تا هیچ فرد آسیب پذیری وارد فضای پارک نشود اما با این حال اهالی مقاومت کردند و امیدواریم بتوانیم برای این مسئله چاره اندیشی کنیم.

 

چرا برخی از بی خانمان ها به گرمخانه ها نمی روند؟

اما ممکن است برخی از افراد بی خانمان تمایلی برای رفتن به گرمخانه ها نداشته باشند. این بی تمایلی ممکن است به دلایلی مختلفی باشد از جمله:

1- بی اعتمادی به گرمخانه
2- ممنوع بودن مصرف مواد مخدر برای افراد معتاد
3- ترس معتادان از اینکه به زور به کمپ برده شوند
4- ترس دختران فراری از اینکه به خانواده هایشان تحویل داده شوند
و ...

ممکن است این بی اعتمادی ها برای کسانی که در به گرمخانه ها نمی آیند آنهم در این سرمای زمستان دردسر به وجود آورد. در اینجا وظیفه مسئولان شهری است که درباره گرمخانه و شریط آن جا اطلاع رسانی و اعتماد سازی انجام دهند تا این مسئله موجب نشوند که در سطح شهر کارتون خواب داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در این باره گفت: نگاه فعلی ما به افراد بی خانمان این است که آنها فارغ از هر گونه مشکل و مسئله ای که دارند و دچار هر آسیب اجتماعی از جمله اعتیاد یا مسائل اخلاقی و غیره هستند، انسان هستند و ما وظیفه داریم در شب های سرد و بارانی به آنها پناه داده و نگذاریم گرسنه بمانند.

وی خاطرنشان کرد: آمار دقیقی از کسانی که به گرمخانه های شهرداری مراجعه می کنند، وجود ندارد. پیش از این نیز برخی تمایل نداشتند به گرمخانه ها بیایند و برای خود مکان های امنی پیدا کرده بودند، آلونک هایی ساخته و یا با پلاستیک ویا کارتن و پتو شب را به صبح می رساندند. با کاهش برخوردهای پلیسی، اعتماد در برخی از کارتن خواب ها ایجاد شده و آنها با مراجعه به مراکز تجمع خودشان، تبلیغ گرمخانه ها را کرده و به تدریج ترس عده ای از آنها ریخته و آمار مراجعه داوطلبانه به گرمخانه ها افزایش یافته است.

مديرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشاركت‌هاي اجتماعي شهرداري تهران با اشاره به استقرار هر شب بيش از 2 هزار نفر در گرمخانه ها اعلام كرد: به طور معمول، ساعت كار گرمخانه ها به اين شكل است كه مددجويان ساعات اوليه صبح از مراكز خارج شوند، اما با شبانه روزي شدن اين مراكز، هيچ اجباري براي خروج مددجويان نيست و وعده هاي غذايي گرم هم در اين اماكن توزيع مي شود.
محمدي ادامه داد: البته، بسياري از افرادي كه در گرمخانه مستقر مي شوند، مصرف كننده مواد مخدر هستند و ترجيح مي دهند صبح براي كار يا مصرف مواد از مراكز خارج شوند كه اين به تصميم شخصي افراد برمي گردد و مراكز در اين زمينه نقشي ندارند.
مديرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشاركت هاي اجتماعي شهرداري تهران در ادامه با اشاره به حضور تيم هاي فوريت خدمات اجتماعي در تمامي مناطق به ويژه منطقه 1، 2 و 12 گفت: در حال حاضر در كنار گشت‌هاي معمول، 4 دستگاه اتوبوس در منطقه 12، 2 دستگاه در دره فرحزاد و يك دستگاه در تجريش، آسيب‌ديدگان را از كلوني‌هاي اصلي جمع آوري مي‌كنند و به گرمخانه‌ها انتقال مي‌دهند.

 

لیست گرمخانه های پایتخت در مناطق ۲۲ گانه

افراد بي سرپناه و بي خانمان, در صورت تمايل مي توانند به گرمخانه هاي پايتخت منتقل شوند تا از سرماي خيابان در امان باشند.
آدرس اين گرمخانه ها در مناطق 22 گانه تهران بدين شرح است:
منطقه1 : بزرگراه ارتش- خيابان ازگل نبش خيابان شهيد صدرنژاد
منطقه2 : فرحزاد – خيابان امامزاده داود – بعد از پل ذوالفقار – سرچشمه باشگاه ورزشي امين، پلاك 273
منطقه4: بزرگراه شهيد زين الدين، خيابان وفادار به سمت حكيميه، ميدان چمن آرا، كوچه مبين علي، پلاك 21
منطقه5: اشرفي اصفهاني، چهار ديواري، خ نفت،خ هفدهم، دست چپ، انتهاي خيابان نوزدهم، خ قدس پلاك 9
منطقه7 : خيابان شهيد مدني- كوچه حسينيان- كوچه شيرين اصفهاني- جنب بزرگراه امام علي (ع) پلاك 34
منطقه8 : اتوبان شهيد باقري – تقاطع خيابان گلبرگ – بوستان ياسمن
منطقه 9: بزرگراه فتح- بعد از پل شير پاستوريزه- جنب پل كن- خيابان فتح 31- مددسراي اميد
منطقه11 : خيابان هلال احمر – نرسيده به ميدان رازي، روبروي ايستگاه بي آر تي
منطقه12 : ميدان شوش- خيابان ري- بعد از پمپ گاز- كوچه طاهري كاشاني- پلاك 11
منطقه13 : اتوبان شهيد دوران- بعد از پمپ گاز- روبروي پليس راهور- جنب اتوبان ياسيني
منطقه14 :اتوبان امام علي(ع)-خيابان پاسدار گمنام- خيابان صالحي
منطقه15 (مددسراي خاوران) : اتوبان امام رضا(ع)- بعد از ميدان آقا نور- لاين كندرو- بالاتر از شهرك رضويه
منطقه16 (مددسراي بهمن) : ميدان بهمن- خيابان دشت آزادگان- جنب شهرداري ناحيه 2 منطقه16
منطقه17 : ميدان بهاران – انتهاي بلوار راد مردان – دست چپ - جنب ترمينال شركت واحد
منطقه19: اتوبان آزادگان- خروجي شهيد كاظمي- نبش موتوري سنگين منطقه19
منطقه20 : شهر ري- بين سه راه ورامين و ميدان معلم- سه راه ظهير آباد- مركز فوريت اجتماعي منطقه 20
منطقه22، نشاني: خيابان كوهك – درب شرقي پارك چيتگر – خيابان شبنم بعد از زير گذر
منطقه22 : اتوبان تهران كرج – كيلومتر 14 خروجي پيكان شهر – (مترو ايران خودرو) ظلع شرقي مترو ايران خودرو - مددسراي بانوان چيتگر

 

در شهر تهران گرم‌خانه‌های مختلفی برای ارائه خدمت به افراد بی‌سرپناه وجود دارد. با توجه به شروع فصل سرما، مجموعه مدیریت شهری، بهزیستی و نهادهای متولی باید با شناسایی کارتن‌خواب‌ها و افراد بی‌سرپناه در پی رسیدگی به وضعیت این افراد باشند. البته توجه به مشکلاتی که افراد در گرم‌خانه‌ها دارند نیز باید مورد توجه قرار گیرد و اگر اعتماد مردم بی‌سرپناه به گرم‌خانه‌ها افزایش پیدا کند، شاهد روزی خواهیم بود که حتی یک کارتن‌خواب نیز در پایتخت وجود نداشته باشد. طبیعی است که این امر، به عملکرد مسئولان شهری بستگی دارد
شهروندان در صورت مشاهده افراد كارتن خواب، مراتب را به 137 اطلاع دهند تا با حضور مددكاران شهرداري تهران نسبت به انتقال اين افراد به گرمخانه ها اقدام شود تا دیگر شاهد این نباشیم که در سرمای شب بی خانمان و کارتن خوابی وجود داشته باشد..