کد خبر: 182677
یادداشت اتاق خبر24:

دولت یارانه گروه برخوردار را حذف کند

دولت میتوانست راه های دیگر را نیز برای مسئله بنزین بررسی و در یک پایلوت آن را اجرا کند تا نتایج آن به دست آید.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اکنون دولت تدبیر و امید تصمیم گرفته است بنزین دو نرخی شده و با دو نرخ سهمیه ای 1500 تومان و آزاد 3000 تومان به دست مصرف کننده برسد. کارت سوخت نیز بازآفرینی شود. کارت سوختی که پیش از روی کار آمدن دولت آقای روحانی برقرار بود.

دولت اقشار کشور را به دو بخش متمول و نیازمند تقسیم کرده است که بخش دوم بیشترین تأثیر را از تبعات افزایش و سهمیه بندی بنزین خواهند دید.

دولت برای این که از قشر آسیب پذیر حمایت کند تصمیم گرفته است که همه درآمد حاصل از فروش بنزین با اجرای تصمیم جدید را به 18 میلیون خانواری که در قشر آسیب پذیر قرار دارند پرداخت کند که تعداد نفرات این 18 میلیون خانوار حدو 60 میلیون نفر می شود.

دولت و وزارتخانه های زیر مجموعه مرتبط با بحث افزایش قیمت بنزین قرار است مبالغ تعیین شده را ماهیانه به حساب همان کارت دریافت یارانه واریز کنند.

اما هر اندازه که دولت سعی کند از جهش قیمت های به خاطر افزایش قیمت بنزین جلوگیری کند، باز هم نمی تواند به طور کامل دست به چنین کاری بزند. شرایط اقتصادی به خاطر مدیریت ها وتصمیم گیری های اشتباه دولت در 6 سال گذشته، راه خود را می رود و به سیاست های اقتصادی دولت نیز توجه زیادی ندارد.

اگر دولت تمایل و توان مقابله با افزایش بی رویه و افسار گسیخته قیمت ها را نداشت نباید اجازه می داد که در مدت کوتاهی تا این اندازه بر روی قیمت کالاهای اساسی افزوده شود.

در هر صورت دولت می توانست بجای آن که قیمت بنزین را بالا ببرد و آن را سهمیه بندی کند، قشر دوم را از زیاده خوری از یارانه ها حذف کند.

قشر دوم جامعه بر اساس اطلاعات آماری بیشترین بهره برداری را از یارانه ها دارند  کمترین بهره را دهک های پایین تر جامعه می برند.

هم اکنون نیز پرداخت یارانه ها با توجه به وجود 7 میلیون خانوار متمول و متمکن که تعداد آنها بیش از 20 میلیون نفر می شود، به بسیاری از آنها نیز پرداخت می شود و حتی خود اقدام به انصراف نکرده اند!

با وجودی که اکثر این 7 میلیون خانوار متمول یارانه دریافت می کنند، از معترضین افزایش قیمت بنزین و سهیمه بندی آن هستند، چرا که از این پس باید برای خودروهای لوکس خود پول بیشتری برای خرید بنزین بپردازند.

اما همین قشر 7 میلیونی همچنان از یارانه های پنهان کشور بیشترین بهره را می برد.

با وجودی که بنزین گران شده است، باز هم این اقشار پر درآمد هستند که با مصرف بنزین 3000 تومانی از این بخش یارانه مصرف می کنند چرا که قیمت تمام شده هر لیتر بنزین کمی بیش از 6 هزار تومان است و دولت برای بنزین 3 هزار توانی هم یارانه می دهد.

با چنین شرایطی، اگر هم یارانه بنزین به 18 میلیون خانوار آسیب پذیر پرداخت شود، باز هم سهم این بخش از بخش متمکن کمتر خواهد بود.

دولت می توانست در یک برنامه ریزی یارانه 7 میلیون خانواری که بیش از 18 میلیون خانوار دیگر از یارانه بهره میبرند حذف کند.

شناسایی این دو بخش انجام شده و اقدامات لازم برای اجرای پرداخت یارانه بنزین نیز صورت گرفته است، اگر یارانه سوخت و یارانه مستقیمی که به آنها پرداخت میشود، قطع شود، نظارت و کنترل بر این تعداد از جمعیت طبیعتاً ساده تر و آسانتر خواهدبود تا این که دولت بخواهد 60 میلیون نفر را در جریان پرداخت یارانه بنزین مدیریت کند و راضی نگه دارد.

منصفانه هم نخواهد بود که دهک اول 23 برابر دهک دهم از یارانه ها برخوردار است که این اتفاق منصفانه و عادلانه نیست.

اکنون هم دیر نشده و دولت می تواند با تغییر روش در اجرای افزایش قیمت و سهمیهبندی بنزین شرایط را آرام کند و به ادامه برنامه خود بپردازد.

در طول 6 سال گذشته عمده برنامه ای که دولت در دستور کار خود داشت، مذاکرات هسته یا با آمرکا و برجام بود، اکنون پس از گذشت 6 سال از عمر دولت تدبیر و امید، تصمیم به این مهمی و حساسی در دولت به اجرا گذاشته می شود، اعتقاد کارشناسان نیز بر این اس که باید وضعیت مصرف بنزین در کشور روشن شود، مخالفت ها به خاطر نوع اجرا و شرایط زمانی است که دولت انتخابات کرده است.

قطعاً نظارت و کنترل بر خانوارهایی که 23 برابر بیشتر از دهک دهم یارانه مستقیم و غیر مستقیم دریافت می کنند، آسان تر است. چرا که تعداد آنها کمتر است و به راحتی می توان آنها را پالایش کرد.

راهکارهای زیادی هم وجود دارد تا ضمن حذف یارانه این گروه از جمعیت کشور، به خاطر پر مصرف بودن آنها، هزینه های حامل های سوخت این جمعیت افزایش یابد به گونه ای که بتواند جبران سال ها دریافت یارانه را بکند.

در هر صورت دولت برنامه افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین را آغزا کرده و مناسب هم نخواهد بود که به خاطر اعتراضات از نظر خود باز گردد و طرح را معلق کند.
مردم باید اندکی تحمل و تأمل کنند تا از اجرای تصمیم دولت اندکی بگذرد آنگاه اگر وعده های دولت محقق نشد خواهان برچیدن طرح بنزینی دولت شوند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.