کد خبر: 182606

چرخه همیشگی اهدای خون

آلودگی و سرما و برفی که آمد باعث کاهش مراجعه کنندگان برای اهدای خون شده است، بنابراین با توجه به اینکه نمیتوان خون را مدت زیادی ذخیره کرد، این روزها نیاز به اهدای خون بیشتر احساس می شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ظاهرش كمی شعاری است كه اهدای خون، اهدای زندگی اما واقعیت است؛ واقعیتی كه بیماران مبتلا به هموفیلی، آن را با جان و دل‌شان حس می‌كنند. ممكن است شما یك‌روز بروید خون بدهید و خیال‌تان راحت شود و بعد هم سراغ زندگی خودتان بروید اما بیمارانی هستند كه هفته‌ای شش بار باید داروهای مشتق‌شده از خون را مصرف یا تزریق كنند تا مفاصل‌شان خونریزی نكند، تا راه بروند، تا فلج نشوند؛ داروهایی كه از محتویات همان خون‌های اهدایی شما گرفته می‌شود. در واقع پروسه اهدا و دریافت خون، فقط محدود به یك‌سری آدم‌های كم‌خون یا در بدبینانه‌ترین حالت، مربوط به یك تصادف و‌یك‌فرد سانحه‌دیده نیست كه ممكن است فقط یك‌بار به این خون نیاز داشته باشند؛ محتویات درون خون‌های اهدایی شما، مایحتاج گاهی هر روزه بیماران مبتلا به هموفیلی است.

 

از جمله مزایای سلامتی اهدای خون به تفضیل می‌توان موارد زیر را نام برد.

1-جلوگیری از بروز خطر هموکروماتوز

هموکروماتوز نوعی عارضه سلامتی است که به علت جذب بیش از حد آهن توسط بدن ایجاد می‌شود. این عارضه علل ارثی یا ژنتیکی دارد یا ممکن است در اثر کم خونی یا اختلالات دیگر ایجاد شود. اهدای منظم می‌تواند در کاهش مقدار اضافی آهن خون کمک کند و به این ترتیب از بروز این عارضه در افراد جلوگیری کند.

 2-ضد سرطان

اهدای خون همچنین می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان موثر باشد. با اهدا کردن خون پاکسازی می‌شود و مواد سمی و ایجاد کننده سرطان دربدن تا حد زیادی تولید نمی‌شوند.

3-سلامت قلب و کبد

اهدای خون در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و کبدی ناشی از میزان زیاد آهن در بدن مفید است. داشتن رژیم غذایی غنی از آهن به ویژه پروتئین‌های حیوانی می تواند سطح آهن در بدن را افزایش دهد و از آنجایی که تنها مقادیر محدودی می تواند جذب بدن شود، آهن اضافی در قلب، کبد و پانکراس ذخیره می شود که این خود مسبب ابتلا به سیروز و نارسایی کبد، آسیب به پانکراس و یا اختلالات قلبی مانند ریتم نامنظم قلب است. اهدای منظم خون کمک می‌کند تا سطح نرمال آهن خون حفظ شود و در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری‌های مختلف کاهش پیدا کند.

4-کاهش وزن

اهدای خون منظم سبب کاهش وزن اهدا کنندگان می‌شود. به همین سبب افراد چاق یا دارای اضافه وزن می‌توانند از اهدای خون به عنوان یک روش کمک درمانی برای کاهش وزن خود بدون هیچ خطر سلامتی استفاده کنند تا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در آن‌ها کاهش پیدا کند.

5-ساخت گلبول‌های جدید خونی

پس از اهدای خون، بدن شروع به فعالیت برای پرکردن گویچه‌های خونی و تامین مقدار مورد نیاز خون بدن می‌کند که این سبب تولید سلول‌های جدید خونی و کمک به افزایش سلامت بدن می‌شود.

اهدای خون

 

کاهش مراجعه تهرانی‌ها برای اهدای خون

با اینکه ایران در جایگاه نخست اهدا خون در منطقه مدیترانه شرقی است اما به دنبال سرد شدن هوا، مدیرکل انتقال خون استان تهران ضمن اشاره به کاهش مراجعات برای اهدای خون، از مردم خواست که برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند تا قسمتی از نیاز بیماران تامین شود.

آلودگی و سرما و برفی که آمد باعث کاهش مراجعه کنندگان برای اهدای خون شده است. کاهش آمار مراجعین باعث می‌شود که ذخایر مراکز انتقال خون هم کاهش یابد.

دکتر سید مرتضی طباطبایی گفت: بر همین اساس امیدواریم مردم در کنار سایر دغدغه‌های زندگی‌شان زمانی را برای اهدای خون قرار دهند تا بیماران دچار مشکل نشوند. باید توجه کرد نیاز بیماران به خون و فرآورده‌های خونی همیشگی است و به فصل و سرما و گرمای هوا ارتباطی ندارد. بنابراین بیمارانی که در بیماستان‌ها بستری هستند به خون نیاز دارند و امیدواریم مردم در این امر خداپسندانه ما را یاری کنند.

طباطبایی با بیان اینکه ما روزانه حداقل به ۱۲۰۰ واحد خون در تهران نیاز داریم، گفت: در حال حاضر میزان اهدای خون در تهران نسبت به این عدد کاهش یافته است و امیدواریم که مردم برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند تا قسمتی از نیاز بیماران تامین شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میزان مراجعه کم شده و نیاز مراکز درمانی را به سختی تامین می‌کنیم. در سایر فرآورده‌ها وضعیت‌مان مناسب‌تر است. زیرا مثلا در زمینه پلاکت، بحث پلاکت فرزیس را داریم که در این روش در هر واحد پلاکت فرزیس شش واحد پلاکت تامین می‌شود و دغدغه کمتری در این حوزه داریم.

اهدای خون

 

خون جایگزین ندارد

همین یک جمله کافی است تا بدانیم با وجود همه پیشرفتهای پزشکی و درمانی، این مایع حیات چقدر در نجات جان انسان‌ها سهم دارد.

خون سالم، نجات دهنده زندگی است، همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‌های خونی پیدا می‌کند.

بارزترین مثال برای موقعیت‌هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می‌شود عبارتند از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی‌ها و اعمال جراحی.

همچنین خانم‌های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می‌شوند، نیازمند به خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده‌های خون به شمار می‌روند.

بسیاری از دیگر بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده‌های خون دریافت نمایند.

جالب توجه اینکه در هر ثانیه یک نفر از ساکنان کره زمین از همه سنین و تمام نژادها برای ادامه حیات به انتقال خون نیاز دارند.

در حال حاضر، با وجود پیشرفت‌های چشم گیر در زمینه علم پزشکی هنوز هیچ گونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که توسط انسان‌های نیکو کار اهدا می‌شود، می‌تواند جان انسان‌های دیگر را از مرگ نجات دهد.

نبود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگه داری خون و فرآورده‌های خونی همیشگی بودن نیاز به خون و فرآورده‌های خون سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار شود.

 

برای اهدای خون  چه باید کنید؟

ابتدا درخصوص مسائل سلامت خود با پزشک مشاوره انجام دهید و با صلاحدید او این کار را انجام دهید. با خود خوراکی‌های شیرین و نیز یک همراه داشته باشید، لباس آزاد و راحت بپوشید، از خوردن هر نوع قرص و دارو چند روز مانده به اهدای خون پرهیز کنید و پس از اتمام خونگیری خوراک مغذی حاوی پروتئین مصرف و مدتی استراحت کنید.

 

این نکته را بدانید که خون اهدایی تنها برای مدتی می‌تواند دوام بیاورد و باید قبل از انقضای آن استفاده شود. در نتیجه، بانک‌های خون و بیمارستان‌ها تقریباً نیاز مداوم به خون اهدا شده دارند. با اهدای خون مستمر در بازه‌های زمانی استاندارد می‌توانید علاوه بر به دست آوردن سلامتی از ابتلا به بیماری هایی چون سرطان کبد و پانکراس ایمن بمانید. همچنین اهدای خون در بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش وزن بسیار موثراست.

فراموش نکنید که اهدای خون میتواند زندگی آدم ها را تغییر دهد. نیاز به اهدای خون تمامی ندارد. پس این روزها که کمبود خون در مراکز درمانی بیشتر احساس می شود، با تمام دغدغه هایی که برایتان وجود دارد از اهدای خون غافل نشوید و در نجات جان انسان ها که هم اجر دنیوی و هم اجر اخروی دارد شریک شوید.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.