کد خبر: 182589
یادداشت اتاق خبر24:

آیا دولت در زمان اجرای افزایش قیمت بنزین اشتباه کرد؟

اگر اقدام دولت را برای افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن منطقی بدانیم، اما زمان اجرای آن را نمیتوان منطقی دانست.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

می توان با جرأت و جسارت کافی گفت که بدسلیقگی دولتمردان در اجرای تصمیم خود برای افزایش قیمت بنزین و سهیمه بندی آن در اوج خود قرار داشت!

تصمیم دولت درست در شب میلاد حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و میلاد امام جعفر صادق (ع) اجرا شد در حالی که برای این اقدام پیش زمینه لازم و کافی نیز آماده نشده بود.

برای اجرای چنین تصمیماتی که دولت می گیرد هر چند کارشناسی و بررسی شده باشد، اما به خاطر شرایط ویژه منطقه و کشور، نیازمند تجریه و تحلیل سیاسی نیز هست که به نظر می رسد این بخش مهم با بی توجهی و یا کم توجهی روبرو شده است.

هر چند هدفی که دولت از اجرای خواسته خود در افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن دنبال می کند و آن را اعلام کرده، حمایت از اقشاری در جامعه است که تحت فشار اقتصادی هستند و بر اساس آماری که دولت ارائه داده شامل 18 میلیون خانوار می شود که جمعیتی معادل 60 میلیون نفر را در بر می گیرد.

شرایط اقتصادی کشور اکنون در نقطه جوش خود قرار دارد و مردم به خاطر برخی مسائل همچون محقق نشدن وعده های دولت و آقای رحانی تحت فشار هستند، برجام هیچ سودی برای کشور نداشته بلکه باعث فشارهای بیشتری نیز به کشور شده است، از سوی دیگر ضعف مدیریتی نیز در بدنه دولت دیده می شود که کارشناسان زبده اقتصادی اعتقاد دارند بیشترین تأثیر را بر روی فضای آشفته اقتصادی کشور داشته است.

افزایش قیمت بنزین و وعده پرداخت مبالغی که دولت اعلام کرده است، نمی تواند تسکین دهند شوکی باشد که با افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن به مردم و کشور وارد شده است.

افزایش سوخت استراتژیکی چون بنزین و سهمیخ بندی آن نیازمند زمان و شرایط مناسبتری بود تا بتوان از اجرا آن به مردم نیز سود رساند.

زمانی که حتی به گفته مسئولین، مردم تحت فشار اقتصادی قرار دارند، اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین قطعاً زمان مناسبی نبوده و نیست.

در جایی که کشورهای منطقه همچون عراق با دسیسه و دخالت آمریکا و سعودیها در آشوب و فتنه است و چند ماه است که درگیر اعتراضات و تظاهرات مردم است، اجرای تصمیم دولت در افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین بد سلطقگی محض بود.

با وجودی که اکنون همه رسانه های کشور و حتی کارشناسان منتقد دولت که با طرح افزایش قیمت بنزین مخالف هستند، با دولت همراهی کرده و سعی کرده اند تا فضای ملتهب در میان مردم را کاهش دهند، اما رسانه های فارسی زبان خارجی در این زمینه بیشترین گزارش ها و اخبار را منتشر کرده اند که همه آنها تحریک کننده و آشوب گرانه است.

قطعاً و یقیناً اگر اعتراضاتی در ایران به افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین شکل بگیرد که گوشه هایی از آن در برخی شهرها دیده میشود، از این ماجرا دشمنان نیز بهره خواهند برد.

آمریکایی ها مدت ها است در کمین نشتسه اند تا یک دلیل و بهانه مناسب برای ایجاد فتنه در کشور بیابند و سورا بر آن موج، در ایران توفان بپا کنند، تاکنون هم اگر دشمنان به اهداف خود در این راستا نرسیده اند به خاطر برباری مردم و درایت های رهبری بوده است.

دولت ابتدا باید تلاش بیشتری می کرد تا شرایط اقتصادی کشور اندکی بهبود یابد آنگاه تصمیم برای افزایش قیمت بزنین و سهمیه بندی آن را اجرا می کرد.

هر چند آمار و ارقامی که بانک مرکزی و مرکز آمار از اوضاع اقتصادی منتشر می کنند، مثبت است اما آنچه در جامعه دیده می شود خلاف آمارها و ارقام بانک مرکزی و مرکز آمار است.

شرایط مسکن، وضعیت بهداشت و درمان، آموزش و پرورش که همه آنها هزینه های سنگینی را بر مردم تحمیل میکند اما تاکنون تحمل کرده اند چرا که به انقلاب خود پایبند هستند و اعتقاد دارند.

اگر اعتراضی از سوی مردم نسبت به برخی مسائل و اتفاقات دیده میشود، مردم انقلاب را تخریب نمی کنند بلکه معترض به عملکرد دولت هستند.

با توجه به شرایطی که پیش آمده و از آنجا که مجلس نیز از همان ابتدای اجرای تصمیم دولت در افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین مخالف بود، به نظر می رسد که دولت مناسب تر خواهد بود شرایط را به پیش از اجرای خواسته خود باز گرداند و برنامه خود را به گونه دیگری اجرا کند.

قطعاً راه های دیگری وجود دارد که دولت بخواهد با اجرای آنها از اقضار تحت فشار حمایت کند.

آیا امکان آن وجود ندارد که آن 7 میلیون خانوار متمول از دریافت یارانه ها محروم شوند؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.