کد خبر: 182577

علامت سئوال در مقابل کیفیت داروی ایرانی

داروهای تولید داخل سهم زیادی از بازار دارویی کشورمان را در اختیار دارند و این در حالی است که هنوز برخی بیماران و پزشکان، کیفیت داروی ایرانی را زیر سئوال می برند.
اتاق خبر 24

یکی از مشکلاتی که صنعت داروسازی در زمینه داروهای خاص با آن مواجه است، تردید برخی بیماران در استفاده از داروی تولید داخل است و ترجیح می دهند مشابه خارجی دارو را تهیه کنند. این در حالی است که کارشناسان دارویی، متفق القول بر این عقیده اند که داروی تولید داخل هیچ تفاوتی به لحاظ کیفی با مشابه خارجی ندارد و مشکل، آن دسته از پزشکانی هستند که همچنان به بیماران خود اصرار می کنند از داروی خارجی استفاده کنند. 

در همین حال، اردشیر قوام زاده رئیس انجمن انکولوژی و هماتولوژی ایران، در پاسخ به این سئوال که چرا کیفیت داروی تولید داخل برای برخی پزشکان و بیماران، با شک و تردید همراه است، گفت: برای اینکه اطمینان به داروی تولید داخل بیشتر شود، باید کارآزمایی بالینی در کارخانه های دارویی انجام شود.

نعمت‌الله رستمی متخصص انکولوژی و هماتولوژی، با عنوان این مطلب که در همه جای دنیا سیستم های رگولاتوری برای بررسی کیفیت داروها وجود دارد، گفت: در همه جای دنیا، کمیته های علمی برای بررسی شواهد سودمندی داروها، تشکیل می شود که هیچ وابستگی به دولت ها و کمپانی های دارویی ندارند و صرفا بر اساس شواهد علمی کار می کنند.

وی افزود: چنین کمیته های علمی نیز باید در کشور تشکیل شود که فارغ از هر گونه وابستگی به وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو)، شرکت های دارویی و...، به صورت مستقل در زمینه کیفیت داروهای تولید داخل، فعالیت کنند.

رستمی ادامه داد: در کشور ما داروهای برند اصلی که وارداتی هستند، مورد کارآزمایی بالینی قرار می گیرند و آنچه تحت عنوان برند ژنریک در داخل تولید می شود، از این کارآزمایی بالینی معاف می شوند. همین مسئله، باعث خدشه به اعتماد مردم به داروهای تولید داخل می شود.

قوام زاده نیز گفت: در خارج، داروهای ژنریک هم باید کارآزمایی بالینی شوند.

 هیچ تفاوتی بین داروی ایرانی و خارجی نیست. زیرا، داروهای تولید داخل نیز همانند داروهای وارداتی باید بر اساس استانداردهای بین‌المللی تولید شوند. در زمینه دارو استاندارد ملی وجود ندارد و ملاک سنجش تمام داروها بر اساس استاندارد بین‌المللی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا