کد خبر: 182569

آخر هفته فوران بارش شهابی رخ می دهد

کارشناس نجوم از امکان رویت فوران شهابی شدید خبر داد و گفت: این فوران شهابی مربوط به بارش شهابی «آلفا-تک‌شاخی» است که شب جمعه (یکم آذرماه) رخ می دهد.
اتاق خبر 24

علی آزادگان کارشناس نجوم اظهار کرد: شب جمعه ۳۰ آبان ( یک آذر ماه )امکان رصد بارش تک‌شاخی که در هر ساعت ۴۰۰ شهاب پرتاب می کند با چشم غیر مسلح وجود دارد.

وی با بیان اینکه کانون این بارش شهابی نزدیک به ستاره شعرای شامی (پرنورترین ستاره صورت فلکی کلب اصغر) است، بیان کرد: این ستاره در همسایگی صورت فلکی تک‌شاخ قرار دارد و نکته جالب‌تر اینجاست که پیش‌بینی می‌شود که این فوران شهابی فقط حدود نیم ساعت به طول بیانجامد.

کارشناس نجوم با تاکید بر اینکه ستاره‌شناس‌ها سال‌هاست که این بارش شهابی را زیر نظر دارند، عنوان کرد: فوران‌های این بارش شهابی در سال‌های ۱۳۰۴ و ۱۳۱۴ شمسی رخ داد، ZHR یا نرخ ساعتی سمت‌الراسی بارش شهابی به عددی در حدود ۱۰۰۰ رسید. فعالیت بارش در سالهای ۱۳۶۴ و ۱۳۷۴ نیز به همین حدود طوفان شهابی با ZHR حدود ۷۰۰ و ۴۰۰ رسید.

وی ادامه داد: ZHR تعداد شهاب‌های دیده شده در حالتی ایده‌آل است که اگر کانون بارش شهابی در زمان اوج بارش در آسمانی کاملا تاریک در سمت‌الراس قرار بگیرد، رخ می دهد.

آزادگان تاکید کرد: منشا بارش آلفا-تک‌شاخی مشخص نیست اما مشخصات مداری جریان شهاب‌ها نشان از دنباله‌داری با دوره تناوب طولانی حدود ۵۰۰ سال است. این مهمان بی‌نام، سال‌ها پیش نوار باریک و چگالی از ذرات خود را در مدارش به‌جای گذاشته است.

کارشناس نجوم با بیان اینکه عرض این نوار حدود ۱۱۰هزار کیلومتر است که اگر آن را نصف کنیم برابر با فاصله مرکز زمین از مدار ماهواره‌های زمین‌ثابت است، خاطر نشان کرد: ستاره‌شناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند که زمین ساعت ۸ و ۲۰ دقیقه صبح جمعه با این توده فشرده برخورد کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.