کد خبر: 182553

اصل سهمیه بندی کردن بنزین درست است

یک کارشناس انرژی با تاکید بر اینکه اصل سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت اقدام خوبی است، گفت: اگر قرار به حمایت بود باید دولت از پیش این کار را صورت می‌داد؛
اتاق خبر 24

مالک شریعتی نیاسر کارشناس انرژی درباره تصمیم دولت برای از سرگیری سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین گفت: اصل سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت اقدام خوبی است ولی کاری اکنون دولت به این شکل انجام داد صد درصد اشتباه است و اصلا از حوزه‌های حمایتی و نظارتی خبر نداریم که دولت چه کاری انجام می‌دهد.

وی افزود: اگر قرار به حمایت بود باید دولت از پیش این کار را صورت می‌داد؛ یعنی از بسیاری از کسب و کارهای مردم که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به بنزین مرتبط است، حمایت می‌کرد از جمله آنها تاکسی‌های اینترنتی و باربرهای متوسط است. برای عدم تحمیل هزینه‌های اضافه ناشی از افزایش قیمت سوخت در این حوزه باید دولت از قبل چاره‌ای می‌اندیشید و برای آنها در حوزه تنوع سبد سوخت بحث توسعه خودروی CNG، استفاده از LPG و غیره را در نظر می‌گرفت که فشار به مردم منتقل نشود.

شریعتی تصریح کرد: در حوزه نظارتی هم دولت هیچ برنامه مدونی را اعلام نکرده است که برای جلوگیری از قاچاق یا استفاده از کارت‌های مختلف برای یک نفر یا مسائلی از این دست چه برنامه‌ای دارد. همچنین مشخص نیست برنامه دولت در حوزه خودروهای عمومی به خصوص خودروهای دستگاه‌های عمومی چیست. گزارش‌هایی که قبلاً مراکز رسمی اعلام کردند این است که بخش زیادی از قاچاق سوخت در حوزه خودروهای عمومی اتفاق افتاده است.

منبع: خبرآنلاین