کد خبر: 182514

سهمیه‌بندی؛ تنها راه حل مقابله با مصرف بی‌رویه بنزین

نوراللهی گفت: متأسفانه ما در کشور با مصرف بی‌رویه سوخت مواجه هستیم و طرح سهمیه‌بندی قیمت سوخت دیر یا زود باید انجام می‌شد.
اتاق خبر 24

یونس نوراللهی کارشناس حوزه انرژی و استاد دانشگاه تهران درباره نکات مثبت و منفی طرح سهمیه‌بندی سوخت, گفت: با توجه به شرایط کشور طرح سهمیه‌بندی مصرف سوخت دیر یا زود باید انجام می‌شد.

او ادامه داد: متأسفانه ما در کشور با مصرف بی‌رویه سوخت مواجه هستیم و تجربه به دست آمده در سال‌های اخیر نشان داده است که با حذف سهمیه‌بندی بنزین نه تنها مصرف آن کنترل نشد بلکه شاهد افزایش روز افزون مصرف سوخت هم بودیم.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: سرانه مصرف بنزین در کشور ما گاهی به ۲ برابر مصرف سایر کشور‌ها می‌رسد و این موضوع نشان دهنده اهمیت کنترل مصرف سوخت است.

نوراللهی تأکید کرد: باید توجه داشته باشیم که کنترل مصرف سوخت صرفاً به قیمت‌گذاری بستگی ندارد بلکه باید سیاست‌های در نظر گرفته شده برای مصرف سوخت از نظر قیمتی و حجمی مورد ارزیابی قرار گیرد.

او با تأکید بر تأثیر مناسب اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت بر میزان مصرف, گفت: راهکار‌های دیگری هم برای کنترل مصرف بنزین وجود دارد که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد مناسبی داشته است.

منبع: خبرآنلاین