کد خبر: 182503

آیا کفش پاشنه بلند واقعا ضرر دارد؟

۷۰ درصد زنان کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشند و ۴۰ درصد از آن‌ها به طور روزانه از این کفش‌ها استفاده می‌کنند. گفته می‌شود استفاده از کفش‌های پاشنه بلند بر مفصل زانو اثرگذار است و نشانه‌های شیوع آرتروز در مفصل زانو مشاهده شده است.
اتاق خبر 24

پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند،‌ نیروی تماس مفصلی در کمپارتمانت داخلی زانو، نیروی تماس مفصلی کشککی رانی را در فاز استنس گامبرداری افزایش می‌دهد؛ افزایش این نیروها به صورت تجمعی حین راه رفتن،‌ می‌تواند مفصل را در معرض خطر تخریب و آرتروز قرار دهد .

دردهای مفاصل زانو و کشککی رانی، علائم هشدار دهنده پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند هستند، توصیه می‌شود به جای استفاده از کفش‌های پاشنه بلند به دلیل اثرات زیان‌بار آن بر مفصل زانو و کشککی رانی، از کفش‌های معمولی تخت یا کفش‌های با حداقل ارتفاع پاشنه استفاده شود.

پژوهشی که در خصوص "اثر کفش پاشنه بلند بر نیروی عضلانی، نیروی تماس مفصل زانو و نیروی تماس مفصل کشککی رانی" توسط کیوان شریف مرادی(گروه تربیت بدنی) و محمد تقی کریمی(گروه ارتوپدی فنی) انجام شده،‌ آمده است:« مفصل زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن و محل اتصال دو استخوان بزرگ درشت‌نی و رانی است که وزن سر،‌ تنه، اندام فوقانی، لگن و ران‌ها حین فعالیت‌های روزانه را تحمل می‌کند. این مفصل در اثر اعمال نیروهای نامتقارن دچار انحراف می‌شود پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند واروس زانو را افزایش و گشتاور عضلات در صفحه ساجیتال را افزایش می‌دهد.

منبع: خبرگزاری ایلنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.