کد خبر: 182478

مولدسازی اموال مازاد دولتی گامی برای حمایت از تولید

حذف نفت از بودجه، فشار‌های تحریمی و نیاز تولید داخل به حمایت حاکی از آن است که دولت باید به مولدسازی دارایی‌های خود توجه جدی داشته باشد.
اتاق خبر 24
  پس از گام حذف درآمدهای نفتی از بودجه سال آینده، شاید یکی از مهم ترین مسیرهای افزایش درآمدهای دولت و پیشبرد اهداف برای اتمام پروژه های نیمه تمام در کشور استفاده از مولدسازی دارایی های مازاد دولت در داخل و خارج از کشور است.

در این بخشنامه بر تنظیم سند اجرایی بودجه تا ۱۵ آبان امسال تاکید و دستور داده شده است که ظرف چهار هفته از ابلاغ این بخشنامه، اطلاعات مورد نیاز در سند اجرایی بودجه در قالب برنامه ها و به تفکیک اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای به سازمان برنامه و بودجه ارسال شود.

این روزها محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در جریان بسته شدن بودجه سال آینده می گوید: رقم دارایی‌های دولت بالغ بر هفت میلیون میلیارد تومان است که از طریق مولدسازی این دارایی‌ها می‌توان منابعی را به دست آوریم و جدا شدن بودجه از نفت را به نحو مقتضی جبران کنیم.

یعنی تبدیل اموال راکد و ساختمان هایی که به صورت متروکه در شهرستان ها و استان های کشور هستند، می تواند مقری بسیار ارزشمند برای افزایش سرمایه های دولت و کشور به حساب آید.

نکته قابل توجه اینجاست که این موضوع (مولدسازی دارایی های دولت) از ارکان اصلی برنامه های فرهاد دژپسند برای کسب تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود به طوری که او در قسمت" تأمین مالی فراگیر و ترغیب سرمایه‌گذاری" به این امر یعنی "مولدسازی دارایی‌های دولت و شرکت‌های دولتی و اهرمی کردن دارایی‌های دولت" تاکید  جدی داشته است.

این موضوع منجر شده تا دژپسند در جریان اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه نیز به این موضوع تاکید داشته و بگوید: تحرکات خوبی در این بخش وجود دارد باید در این کار از مولدسازی دارایی‌های دولت استفاده کنیم. شائبه‌ای پیش آمد که دولت به دنبال تبدیل دارایی‌ها برای تامین نیازهای مالی است. اگرچه این موضوع اثرگذار است ولی هرگز با این هدف دنبال نمی‌شود بلکه مولدسازی و اهرم‌کردن منابع هدف‌گذاری شده برای مثال پروژه بزرگی با همکاری بانک سپه و بانک مسکن تحت مدیریت معاونت بانک و بیمه در حال انجام است تا دارایی‌های بانک سپه به مجموعه امیدشهر تبدیل شود. 

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.