کد خبر: 182391
یادداشت اتاق خبر24:

دو 18 میلیارد دلار حیف و میل شده یعنی 36 میلیارد دلار

رئیس جمهور برای چندمین بار درباره 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی سخن گفت اما این موضوع همچنان با ابهامات زیادی روبرو است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

از زمانی که موضوع اختصاص 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی مطرح شد، منتقدین هشدار می دادند که این رقم دلار در جریان واردات حیف و میل می شود و نتیجه آن نیز به زیان کشور و مردم خواهد بود.

استدلالی که دولت و موافقین این طرح ویژه! داشتند بر این اساس بود که برای کنترل بازار باید دست به چنین کاری بزنند و با دلار 4200 تومانی کالاهای اساسی را وارد کشور کنند.

آقای روحانی در سخنان خود در یزد از واژه گم شدن استفاده کرد که در هیچیک از اظهار نظرات منتقدین چنین واژه ای پیدا نمی شود و آنها بر روی هدر رفتن 18 میلیارد دلار نگران بودند که اتفاقاً حیف و میل هم شد!
اما ماجرای اختصاص 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی از این قرار است که پس از تکانه های شدید ارزی در کشور و بی توجهی به هشدارهای کارشناسان و حتی بانک مرکزی به گفته احمد عراقچی معاون وقت بانک مرکزی در زمان ولی الله سیف نسبت به آینده بازار ارز در کشور، با تصمیم دولت و آقای روحانی در سال 1396 مبلغ 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای وارد بازار شد تا بازار ارز را کنترل کند.

خوب طبیعی است که چنین اقدامی چه اتفاقی را رقم خواهد زد، تفاوت نرخ ارز آزاد با نرخ ارز مبادله ای می تواند هر فردی که از این سفره سهمی برده است به طمع بیندازد، سوداگران، دلالان و واسطه ها از این فضا سود بسیاری به جیب زدند و فضای بازار ارز نیز به آرامش نرسید بلکه ملتهب تر شد.

در شرایطی که ایران از سوی آمریکا تحت تحریم های اقتصادی قرار دارد، ریختن 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای در بازار قاعدتاً ذخیره ارزی را که پشتوانه ای برای کشور بود بسیار کاهش داد و باعث شد تا در این بخش مهم اقتصادی تضعیف شویم.

با این اقدام دولت، صندوق ارزی با شرایط بدی روبرو شد و حتی ذخایر ارزی کشور به حد صفر رسید.

در مسئله اختصاص ارز مداخله ای در سال 96 و ارز 4200 تومانی در سال 97 تفاوت وجود دارد، که برخی تصور می کنند که یک موضوع است در حالی که در سالا 96 مبلغ 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای وارد بازار شد تا بازار ارز کنترل شود که نشد و در سال 97 نیز بیش از 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به برخی افراد و اشخاص داده شد تا کالاهای اساسی را وارد کشور کنند که نکردند.

تصمیم برای تعیین نرخ 4200 تومان برای دلار در ستاد اقتصادی دولت گرفته شده بود که البته در این ستاد مخالفانی هم وجود داشت.

آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پس از پایان جلسه ستاد مقابل دوربین از این تصمیم خبر داد  گفت؛ دلار با نرخ 4200 تومان عرضه خواهد شد و مردم و فعالان اقتصادی دغدغه ای برای تأمین ارز خود نداشته باشند.

پس میان چوب حراج زدن به 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای در بازار در سال 96 و اختصاص 18 میلیارد دلار با نرخ 4200 تومان نسبتی وجود ندارد و دو مقوله جدا از هم در شرایط زمانی متفاوت است.

سرازیر کردن 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای به بازار سوداگران و دلالان ارز را منتفع کرد و اختصاص 18 میلیارد دلار با نرخ 4200 تومان وارد کنندگان را میلیاردتر کرد.

در واقع در طول چند ماه از زمستان 96 تا فروردین 97 مبلغ 36 میلیارد دلار از ارز کشور هدر رفت و حیف و میل شد.

در سخنان مسئولین دولتی به ویژه آقای روحانی رئیس جمهور درباره 18 میلیارد دلار ارز مداخله ای در سال 96 هیچ سخنی گفته نمی شود. باید توجه داشت که دو بار منابع ارزشمند ارزی کشور حیف و میل شده، نه یکبار!
آقای روحانی در سخنان خود در یزد بانک مرکزی را موظف کرد تا در این باره شفاف سازی کند، اکنون باید در انتظار نشست که آیا آقای همتی در یک گزارش منصفانه و عادلانه آنچه که بر سر ذخایر ارزی کشور رفته ارائه خواهد داد یا بر اساس آنچه که رئیس جمهور درخواست کرده؟

آیا 36 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور حیف و میل شده رقم بالاتری دارد یا 2 میلیارد دلاری که بابک زنجانی بدهکار است؟
هر چند 2 میلیارد دلار باید از حلقوم بابک زنجانی بیرون کشیده شود و تاکنون هم قوه قضاییه با اجرا نکردن حکم اعدام او در صدد باز پس گیری بدهکاری های او است.

با توجه به این که دولت دو رقم 18 میلیارد دلار ارز یعنی 36 میلیارد دلار را حیف و میل کرده است، و اکنون به خاطر همین تصمیم ذخایر ارزی کشور با کمبود روبرو است، به این اشتباه و تخلف خود پاسخگو خواهد بود؟

آقای روحانی روز سه شنبه در کرمان گفت که بی مایه فطر است نمی توان بدون پول کار کرد، مفهوم این حرف چیست؟ آیا دولت بار دیگر سیگنال های خالی شدن ذخایر ارزی را می فرستد؟ همانگونه که در زمان تحویل گرفتن دولت در سال 92 ادعا کرد دولت را با صندوق ذخیره ارزی خالی و انبارهای خالی تحویل گرفتیم، در صورتی که آنگونه نبود که دولت تدبیر و امید ادعا می کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.