کد خبر: 182353

اردوغان و ترامپ درباره چه موضوعاتی گفت‌وگو می‌کنند؟

رئیس‌جمهور ترکیه که به منظور دیدار با همتای آمریکایی خود به واشنگتن سفر کرده، قرار است با وی پیرامون مسائل مختلفی تبادل نظر کند.
اتاق خبر 24

پایگاه اینترنتی تی آر تی ترکیه در گزارشی درباره محور‌های گفت‌وگو‌های رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ که اواخر وقت امروز در کاخ سفید انجام خواهد شد، نوشت: رئیس جمهور ترکیه پیش از عزیمت به واشنگتن در سخنانی در آنکارا با بیان اینکه مبارزه با تروریسم مهم‌ترین موضوع در مذاکرات وی با ترامپ خواهد بود، گفت: در خصوص موضوعات مرتبط با امنیت دو کشور مایلیم دوران جدیدی را آغاز کنیم.

مبارزه با شبکه فتو (فتح الله گولن)، پ ک ک همچنین ”ی پ گ“ (یگان‌های مدافع خلق) و به تبع آن تحولات شمال سوریه در صدر محور‌های مذاکرات قرار دارد. همچنین خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ از روسیه توسط ترکیه و نقش ترکیه در طرح ساخت هواپیما‌های اف ۳۵ نیز از مهم‌ترین محور‌های مذاکرات خواهد بود.

تی آر تی سفر اردوغان به آمریکا را به اندازه سفر تورگوت اوزال (رئیس جمهور اسبق ترکیه) به واشنگتن در مارس ۱۹۹۱ میلادی و مذاکرات وی با رئیس جمهور وقت آمریکا با اهمیت توصیف و خاطر نشان کرد، رئیس جمهور وقت آمریکا در آن دوران در کمپ دیوید میزبان تورگوت اوزال بود.

تی آر تی افزود در گفت‌وگو‌های امروز در واشنگتن موضوع «فرهاد عبدی شاهین» سرکرده ”ی پ گ“ بار دیگر مطرح خواهد شد. برخی مقامات آمریکایی عبدی شاهین را مخاطب خود دانسته و با وی گفت‌وگو کرده‌اند. اردوغان بر این موضوع تاکید خواهد کرد که حمایت آمریکا به ویژه از رئیس شبکه فتو و ارتباط کاخ سفید با این شبکه تروریستی کودتاگران موجب سرخوردگی در میان افکار عمومی ترکیه شده است. رئیس جمهور ترکیه این موضوع را نیز تشریح خواهد کرد که این مسائل در بلند مدت تا چه اندازه برای روابط آمریکا و ترکیه زیان‌بار خواهد بود.

منبع: تابناک