کد خبر: 182337

سکوت 4 ساله سانتریفیوژهای فردو شکست

«فردو» دژ مستحکم و نفوذناپذیردر قعر زمین و مقاوم در برابر هر تهدید، شاهدی بر این مدعاست که ایران و ایرانی با وجود بدعهدی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها هر آنچه اراده کند به دست خواهد آورد.
اتاق خبر 24

از تونلی پیچ در پیچ در دل کوه با دیوارهایی بتنی عبور کردیم و هر چه پایین‌تر می‌رفتیم به عمق زمین نزدیک‌تر؛ پس از پوشیدن روپوش و پاپوش‌هایی برای جلوگیری از آلودگی احتمالی، راهی سالن خوراک دهی (UF6 طبیعی) و جمع آوری محصول (UF6 غنی شده زیر 5 درصد) و پس از آن سالن غنی‌سازی شدیم با 1044 سانتریفیوژ IR1 در شش زنجیره 174 تایی. چهار زنجیره 174 تایی مشتمل بر 696 سانتریفیوژ IR1 که بعد از چهار سال، مجددا خوراک دهی به آنها آغاز شده و این روند طی چند روز تکمیل می‌شود و دو زنجیره 174 تایی هم که گوشه دیگر سالن منتظرند تا به چرخه تولید ایزوتوپ پایدار بپیوندند. 

قبل از ورود به این سالن‌ها یک دستگاه سانتریفیوژ IR1 مستقر در یکی از دالان‌ها برای انجام تحقیق مقدماتی و فعالیت‌های تحقیق و توسعه در ارتباط با تولید ایزوتوپ‌های پایدار (پروژه مشترک ایران و روسیه) توجه همه را جلب کرد.

18 آبان ماه و در چهارمین روز ورود ایران به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی و صدور دستور رئیس شورای عالی امنیت ملی مبنی بر آغاز گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) به همراه جمعی از خبرنگاران رسانه‌های داخلی راهی این محل شدیم تا از نزدیک روند اقدامات انجام شده را مشاهده کنیم.

این دژ مستحکم و نفوذناپذیر در قعر زمین و مقاوم در برابر هر تهدید در نزدیکی قم و با چشمان تیزبین حافظان این سرزمین، شاهدی بر این مدعاست که «ایران» و «ایرانی» علیرغم بدعهدی‌های طرف‌های برجامی و خصومت‌های دشمنان این مرز و بوم و انواع و اقسام سنگ‌اندازی‌ها، هر آنچه می‌اندیشد را می‌تواند به منصه ظهور برساند. فرزندان این آب و خاک با تکیه بر توان بومی شاهکاری را در دل کویر برای نسل‌های آینده به یادگار گذاشتند.

اینجا هم مثل نطنز دوربین‌های آبی رنگ آژانس مستقر بود و به گفته مسؤول این سایت، دوربین‌ها از مراحل انتقال خوراک و ... عکسبرداری کرده و پس از حضور بازرسان به درخواست آنها و با حضور نماینده‌های پادمان ایران و حفاظت، تراشه حاوی تصاویر فقط به رویت بازرسان رسیده و سپس توسط ایران معدوم می‌شود.

به گزارش فارس، 14 آبان ماه و در پایان سومین فرصت 60 روزه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی خود و در راستای اجرای مصوبه 18 اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی، حسن روحانی (+) رئیس جمهوری اسلامی ایران گام چهارم کاهش تعهدات را اعلام و به سازمان انرژی اتمی دستور داد تا از 15 آبان ماه گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات فردو را آغاز کند. پس از آن بود که «کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس در نامه‌ای آژانس را از این اقدام ایران مطلع کرد و در این نامه از بازرسان آژانس خواسته شده بود که برای نظارت بر این روند در ساعت مقرر در فردو حضور یابند.

بالاخره این روند در ساعات اولیه چهارشنبه 15 آبان کلید زده شد، با انتقال گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6 از سایت غنی سازی نطنز به سایت غنی سازی فردو، آن هم به خاطر نزدیکی مسافت و تسریع در سرعت. حوالی ظهر چهارشنبه مخزن ۲۸۰۰ کیلویی حاوی حدود ۲ هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6 انتقال یافته از نطنز، در سالن خوراک دهی مجتمع شهید علیمحمدی فردو قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.