کد خبر: 182326

سردرگم شدن تجار در سیل تغییرات آیین‌نامه‌ و بخشنامه‌ها

آرگون گفت: در یک سال اخیر بیش از ۱۰۰ بخشنامه و آیین نامه در بخش‌های مختلف دریافت کرده‌ایم.
اتاق خبر 24

عباس آرگون نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران درباره علل کاهش ارز در بازار اظهار کرد: عوامل متعددی می تواند بر کاهش میزان ارز موجود در بازار موثر باشد که یکی از دلایل آن مدیریت بانک مرکزی در این حوزه است؛ اعمال سیاست‌هایی از جمله ایحاد محدودیت در چک‌های تضمینی و برداشت از کارهای بانکی می‌تواند بر شرایط بازار ارز موثر باشد.

او ادامه داد: محدود شدن دامنه نوسان در بازار ارز و به نوعی بازدهی منفی امسال، باعث شده است تا نقدینگی از این بازار به بازار‌های موازی از جمله بازار‌های سرمایه حرکت کند و تقاضا‌های کاذبی که در این بازار بود به نوعی از بین برود.

آرگون گفت: مدیریت تقاضای بازار ارز هم از دلایل ثبات و کاهش نرخ ارز در این بازه بوده است؛ اغلب ارز‌های تخصیصی برای واردات، از محل ارز‌های صادراتی کالا‌های غیر نفتی تخصیص داده شده است. واقعی شدن نرخ ارز و نزدیک نرخ نیما به نرخ بازار آزاد هم من منجر به افزایش عرضه شد، به عبارتی دیگر صادرکننده‌ها ارزشان را بیشتر وارد بازار کرده و عرضه افزایش پیدا کرد.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، تغییر فضای سیاسی و کاهش تنش‌ها در منطقه را بر این تحولات موثر دانست و بیان کرد:با به اوج رسیدن تحریم‌ها انتظارات افزایشی نرخ ارز جای خود را به انتظارات کاهشی داد و عمده افراد از فعالیت در این بازار خارج کرد. در شرایط فعلی عرضه مازاد بر تقاضا در سامانه نیما وجود دارد و این موضوع منتج به کاهش نرخ ارز شده است.

او تصریح کرد: اگرچه و تا حدودی کشور وارد رکود شده است در ۶ ماهه گذشته سرعتی که در رشد تورم داشتیم کاهش پیدا کرده است، روند کاهش قدرت خرید مردم هم شرایط مشابهی دارد.

آرگون درباره اثرات فشار‌های خارجی بر تغییرات نرخ ارز گفت: دو عامل عمده را می‌توان برای تغییرات نرخ ارز در نظر گرفت، بحث سرکوب نرخ ارز یکی از اقدامات نامناسبی بود کهکه در سال‌های گذشته انجام می‌شد، به عبارتی دیگر علی‌رغم وجود تورم در کشورمان، نرخ ارز متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکرد پس با توجه به ارزی که دولت داشت و عرضه‌ای که در بازار انجام می‌داد و اجازه افزایش قیمت نرخ ارز را نمی‌داد.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران بیان کرد: تحریم‌ها به فرصتی ایجاد کرد تا نرخ ارز جهشی داشته باشد و قطعا در افزایش نرخ ارز تأثیر گذار بوده است، اما با ایجاد همدلی مناسب در کشورمان می‌توانیم در برابر این تحریم‌ها مقابله کنیم؛ مشکلات فعلی گذرا هستند و اگر بخواهیم در اقتصاد جهانی حضور داشته باشیم باید به سمت حرکت کنیم که تحریمی وجود نداشته باشد؛ قطعا تحریم‌ها محدودیت‌های زیادی در مقابل رشد و توسعه کشور ما ایجاد خواهد کرد.

او ادامه داد:در حال حاضر فشار حداکثری کاهش پیدا نکرده، اما کشور ما به سمتی حرکت می‌کند تا به جای دور زدن تحریم‌ها، با وجود آن‌ها بتواند اقتصاد کشورش را اداره کند؛ حرکت به سمت رشد و توسعه و پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا اقدامات مناسبی است که در چند مدت اخیر انجام شده است.

منبع: تابناک