کد خبر: 182280

راهکار مقابله با آلودگی هوا اجرای مصوبات معوق است

درپی تداوم کاهش کیفیت هوای تهران مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران راهکارهای مقابله با آلودگی هوا را اجرای مصوبات و قوانینی بیان کرد که اجرایشان به بهانه‌های مختلف به تعویق‌ افتاده است.
اتاق خبر 24

کیفیت هوای تهرانی‌ از ابتدای سال تاکنون ۳۳ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه‌ها بود و کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها منجر به تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا و اتخاذ برخی تصمیمات به عنوان راهکار شد که از جمله آن  نیم بها کردن بلیت حمل و نقل عمومی و افزایش قیمت طرح ترافیک  است.

 انتظار ما این است که با استفاده از راهکارهایی مانند کاهش قیمت حمل و نقل عمومی و افزایش عوارض طرح ترافیک میزان استفاده از خودرو در سطح شهر کاهش پیدا کند چرا که خودروها یکی از منابع مهم تولید آلاینده‌ها در هوا هستند.

 راهکارهای بلندمدت قانونی زیادی برای کاهش آلودگی هوا در تهران وجود دارد که متاسفانه اجرای برخی از آن‌ها به بهانه‌های مختلف تعویق‌ افتاده است. برای مثال براساس ماده ۱۱ آیین‌نامه ماده ۲قانون هوای پاک، موتورسیکلت‌سازان کشور موظف شده بودند که در ازای تولید هر دستگاه موتور بنزینی نسبت به اسقاط یک دستگاه موتوسیکلت فرسوده اقدام کنند که متاسفانه این قانون برای یک سال به تعویق افتاد.

 اگر ما قدمی برای حل مشکل آلودگی هوا به‌صورت بلند مدت در کلان شهرهای کشور برنداریم به نتیجه مثبت نخواهیم رسید.

منبع: خبرگزاری ایرنا