کد خبر: 182272

اماراتِ سازشگر، رؤیای اسرائیلی‌ها را محقق کرد

روزنامه القدس العربی در مطلبی نوشت تصمیم «اماراتِ سازشگر با رژیم اشغالگر» درباره اجازه دادن به صهیونیست‌ها برای ورود به این کشور، تحقق رویای آن‌ها بود.
اتاق خبر 24

روزنامه القدس العربی چاپ لندن در یادداشتی تحت عنوان «بن زاید به اسرائیل خوش آمدی» نوشت: «به فرعون گفتند: چه کسی تو را فرعون کرد؟ گفت: کسی را ندیدم که با من مخالفت کند» این دقیقا وصف حال محمد بن زاید، رئیس دولت امارات متحده عربی سازشگر با رژیم اشغالگر است.

محمد بن زاید هیچ مخالفی بر سر راه خود نمی‌بیند که بخواهد با او مخالفت کند به همین علت به اعمال و رفتار خود همچنان ادامه می‌دهد تا جایی که به رژیم اشغالگر اسرائیل در اجرای معادله تغییر در خاورمیانه بر اساس نگرش این رژیم و حزب راست‌گرای افراطی که نماینده آن بنیامین نتانیاهو است، کمک می‌کند؛ نتانیاهویی که ستاره‌اش در حال افول است و چه بسا همانند ایهود اولمرت، نخست وزیر اسبق، و موشه قصاب، رئیس اسبق اسرائیل، که به اتهام فساد مالی و اخلاقی محکوم به زندان شدند، همین سرنوشت در انتظار او هم باشد.

بن زاید «طرح صلح کشور‌های عربی» که عبدالله بن عبد العزیز، پادشاه سابق عربستان، آن را مطرح کرد [و مهم‌ترین بند آن قطع هرگونه روابط رسمی و غیر رسمی با رژیم صهیونیستی است] نادیده می‌گیرد. محمد بن سلمان ولیعهد و حاکم کنونی عربستان هم منکر این طرح است.

به نظر می‌رسد بن زاید نمی‌خواهد درس عبرت بگیرد زیرا اوضاع امنیتی که شرکت‌های امنیتی اسرائیل از طریق میانجی‌های فلسطینی برای او ایجاد کرده‌اند، چه بسا برای حمایت از نظامش کافی نباشد؛ همچنان که برای حمایت از امنیت شرکت‌های نفتی عربستان هم کافی نبود؛ شرکت‌هایی که آمریکا و نهاد‌های امنیتی آن مسئول حفظ امنیت آن‌ها بودند و سکو‌های ضد موشکی که هزینه آن به صد‌ها میلیون دلار می‌رسد، نتوانست از این شرکت‌ها در برابر موشک‌های بالستیک که خسارت سنگینی به آن‌ها وارد کردند، محافظت کند.

بن زاید نقاب از چهره واقعی و زشت خود برداشت. او دیگر نه تنها به توجیه و تعارف نیاز ندارد بلکه آشکارا بازی می‌کند. از این رو او که به گفته احمد جارالله، روزنامه‌نگار کویتی، «صاحب لبخند سحرآمیزی است که دشمنان را خشمگین می‌کند» مواضع خود را در جانبداری از دشمنان مردم فلسطینی علنی کرد و نه تنها متاسف نیست، بلکه برای چنین اتهامی علیه خود اهمیتی هم قائل نیست.

در ادامه این یادداشت آمده است: درست است که مردم فلسطین صبور هستند، اما آن‌ها کسی را که به آن‌ها اهانت می‌کند؛ فراموش نخواهند کرد به ویژه کسی که آرمان آن‌ها را زیر پا می‌گذارد و به آن خیانت می‌کند یا حتی می‌کوشد به آن لطمه وارد کند و روز حساب مسلما او را مجازات خواهند کرد و این روز نزدیک است.

این مقدمه طولانی برای خبری بود که رسانه‌های اسرائیلی چند روز پیش اعلام کردند. در این خبر آمده بود: «اماراتِ سازشگر با دولت‌های اشغالگر» بر خلاف گذشته به «اسرائیلی‌ها» اجازه داده است، بدون هیچ اقدام خاصی در رابطه با صدور ویزا، وارد این کشور شوند و از نمایشگاه «اکسپو ۲۰۲۰» بازدید کنند و حتی اسرائیلی‌ها غرفه ویژه‌ای در شهر ابوظبی خواهند داشت و در این غرفه فن‌آوری‌های پیشرفته اسرائیلی به نمایش درخواهد آمد.

به نوشته روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارنوت»، تصمیم «اماراتِ سازشگر با رژیم اشغالگر» درباره اجازه دادن به اسرائیلی‌ها برای ورود به این کشور با گذرنامه‌های خودشان، رؤیای اسرائیلی‌ها بود و این رؤیا را امارات محقق کرد. محمد حاتم، معاون مدیر گردشگری، در رأس الخیمه به این روزنامه گفت: صد‌ها اسرائیلی می‌توانند از این نمایشگاه بازدید کنند و پس از پایان نمایشگاه هم می‌توانند از خود کشور امارات بازدید داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایرنا